Beta95
29.05.18,18:17
Dobrý deň, s partnerom čakáme dieťatko, ale ešte nie sme zosobášeni, on pochádza zo Srbska tak aký je tam postup pri zapisovaní otcovstva do rodného listu? Treba pred narodením spísať čestné prehlásenie o uznaní otcovstva?...aby vlastne keď už sa narodí aby mu dali v nemocnici partnerovo priezvisko. Ďakujem za radu.
buchač
29.05.18,17:45
Na Slovensku je prax taká, že :

podľa § 90 a 91 zákona o rodine, ak nie je otcovstvo určené podľa domnienky otcovstva manžela matky, možno ho určiť súhlasným vyhlásením oboch rodičov. Za otca sa považuje muž, ktorého otcovstvo bolo určené súhlasným vyhlásením rodičov. Súhlasné vyhlásenie rodičov musí byť urobené pred matričným úradom alebo pred súdom. Otcovstvo teda možno určiť pred orgánom obce alebo mestskej časti, ktorá vedie matriku, v ktorej je dieťa zapísané. Následne matričný úrad zapíše do knihy narodení ako otca muža, ktorý s matkou súhlasne vyhlásil, že je otcom dieťaťa.
Onko
29.05.18,17:48
Treba ísť ešte pred narodením dieťaťa spolu obaja osobne na matriku, kde sa spíše zápisnica. Ak nerozumie po slovensky, musí byť prítomný súdny tlmočník, treba mať so sebou vlastné rodné listy, jeho by mal byť asi preložený súdnym prekladateľom, odporúčam sa informovať na matrike, čo všetko potrebujete.
Beta95
29.05.18,19:20
ďakujem za odpoveď, dnes som bola na matrike sa ohľadom toho informovať a mi povedali, že to úplne stačí po narodení dietata, že teraz nič nieje potrebne vybavovať
Onko
29.05.18,19:45
Je síce pravda, že dá sa to aj po narodení, ale treba si byť vedomý toho, čo to obnáša:

1. Ak tú matriku vybavíte ešte pred narodením, dieťa sa narodí rovno s otcom a menom, ktoré mu dohodnete a je to tým vybavené.

2. Ak to neurobíte vopred, dieťa sa narodí oficiálne bez uvedeného otca, s priezviskom matky a máte 3 dni na to, aby ste to napravili, išli na matriku a oficiálne priznali otca. Tu je je riziko, že v tejto lehote matka nebude zo zdravotných dôvodov fyzicky schopná sa na úrad dostaviť, nedajbože by sa stalo niečo tragické, a dieťa nebude mať oficiálne otca a otec nebude mať k dieťaťu žiadne práva.

3. Ak sa prešvihne 3-dňová lehota ísť na matriku, tak sa dá získať otcovstvo už len súdnou cestou, čo je podľa mňa zbytočná komplikácia, keď sa to dá všetko jednoducho vybaviť vopred na úrade.
buchač
29.05.18,19:51
Onko (Dnes 22:45)
... ale treba si byť vedomý toho, čo to obnáša:

1. Ak tú matriku vybavíte ešte pred narodením, dieťa sa NARODÍ ROVNO S OTCOM a menom....
-------------------

Kuwa...a ja som si furt myslel, že najprv sa narodí otec a až po pár rokoch sa narodí dieťa...:D :D :D
misoft
30.05.18,05:10
Takže žiadne "3 dni máte na to...." - ako Onko píše..... v komentári vyššie.
Ono - nie je právnik, ako "právnik"....
buchač
30.05.18,05:17
Onko ?

On je nad zákon...;)
Takí sa rodia rovno s otcom. :D :D :D
buchač
30.05.18,05:19
Onko (Včera 22:45)

3. Ak sa prešvihne 3-dňová lehota ísť na matriku, tak sa dá získať otcovstvo už len súdnou cestou
================

Tak to sa prešvihne v každom prípade !!!!
Že prečo ? Nuž porozmýšľaj aj sám.

Ak si (teda ak vôbec) rodič - otec, tak na to prídeš.