Adorable
01.06.18,11:35
Dobrý deň,

prosím o radu.

Mám ako vlastník bytu právo bezodplatného prístupu k detailnému výpisu (po položkách) čerpania fondu opráv a údržby nášho bytového domu?

Správca jedného bytového domu tento výpis po položkách priložil/každoročne prikladá (2xA4) k Vyúčtovaniu avšak druhý správca výpis sprístupňuje na svojom webe , pričom pri registrácii som zistila, že je oprávnený si účtovať mesačné poplatky, čo ma pobúrilo, keďže sa jedná aj o moje peniaze vo fonde opráv a mám právo bezodplatne vedieť na aké účely boli použité.

ďakujem za odpoveď
Denisa
sito
02.06.18,10:55
Uvedené platí od 1.7.2004. Ale, to nie je aktuálna informácia. Na aktuálne informácie má vlastník právo priebežne.

§ 11, ods. (6) "Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo nahliadať do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv“.

A správca má uloženú zákonom povinnosť.

§ 8b, ods. 2 "Pri správe majetku vlastníkov je správca povinný najmä", písm. f) umožniť vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome na požiadanie nahliadnuť do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv."

To tiež platí od 1.4.2004.

Samozrejme, že môže aj na svojej stránke poskytnúť priebežné informácie o stave majetku spoluvlastníkov domu, teda domu. Ale za úplatu, každý vstup vlastníka bytu na stránku mu správca naúčtuje vo vyúčtovaní služieb za príslušný rok.

Tak je to aj u nás. Počiatočný stav, tvorba, čerpanie, konečný stav na konci roka. Pod tým jednotlivé položky čerpania a súčet.

A informácia, že podrobné informácie sú k nahliadnutiu u správcu, alebo na www stránke správcu.

Ten druhý si neplní zákonnú povinnosť. :D
Adorable
04.06.18,08:07
ďakujem za odpoveď, považuje sa za splnenie zákonnej povinosti podľa tohto paragrafu ak výpis plnení Fondu opráv a údržby vyvesí správca napr. na nástenke prípadne ho dá len zástupcovi vlastníkov bytov? podľa mňa nie ale aby ma s tým "neodbili", tak si to preverujem.
Adorable
04.06.18,08:11
Správca uviedol v Správe len položky týkajúce sa splátok úveru a všetky zvyšné položky zhrnul do položky "Ostatné", ktorá tvorí 49% objemu fondu s odkazom na spoplatnený portal pre detailný výpis. Na toto predsa nemá právo, správu robí za odplatu...
ďakujem za predch. odpoveď, ak nezjednajú nápravu, budem iniciovať konanie cez SOI.
sito
04.06.18,09:19
Prvá veta.

"Správca je povinný najneskôr do 31. mája nasledujúceho roka

!!! predložiť vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome správu o svojej činnosti za predchádzajúci rok týkajúcej sa domu, najmä o finančnom hospodárení domu, !!!

o stave spoločných častí domu a spoločných zariadení domu, ako aj o iných významných skutočnostiach, ktoré súvisia so správou domu."

Medzi výkričníkmi je doslovne uvedené "PREDLOŽÍ vlastníkom bytov", teda všetkým v dome, každému vlastníkovi.

Samozrejme uvedie údaj za dom, predpis bytov spolu, skutočné náklady domu, rozdiel, preplatok/nedoplatok a jednotlivé položky predpisu, skutočné náklady za službu, preplatok/nedoplatok za položku. Tiež je povinný informovať vlastníkov o nedoplatkoch spolu .( Len tak pre zaujímavosť, u nás záloha na portál 0 €, vyúčtovanie 1,44 €, nedoplatok -1,44 €. Samozrejme, že tých 1,44 € uhradí návštevník portálu. )

FPÚaO. Počiatočný stav, tvorba, čerpanie, konečný stav. A zvlášť čerpanie, jednotlivé položky čerpania. Teda tých 49 % rozpísaných podľa položiek. (detaily, faktúry sú k nahliadnutiu u správcu. Prípadne na portály? Neskúšal som. )

Pozri zmluvu o výkone správy, či tam nemáte náhodou schválené, že stačí na nástenke, či u zástupcu sú faktúry? Pochybujem, že áno.
Adorable
04.06.18,11:25
ďakujem za reakciu.
Adorable
05.06.18,08:47
posielam odpoveď od správcu, s ktorou nesúhlasím ale zatiaľ neviem, ako ďalej postupovať, keď správca si vykladá zákon / pojem "vyúčtovať" inak..."Vo Vašej citácii, ako ani v samotnom zákone 182/1993 Z.z. §8a ods. 2 nie je uvedené, že správa o činnosti správcu má vyúčtovanie použitia FPÚaO uvádzať po položkách. Aj napriek tomu, že to nie je povinné, uvádzame aspoň 10 najvyšších pohybov na účte. Zvyšné pohyby sú rôzne drobné poplatky banke a podobne. - pre upresnenie hovoríme o objeme 49% fondu.
Dakujem za radu!
sito
05.06.18,19:28
Jeden s tým nič moc nespraví, správca ho skôr odbije. Vlastne správca vám spoluvlastníkom domu jeho spoločných častí, spoločných zariadení tak trochu úmyselne zatají 49 % nákladov uhradených z FPÚaO. A práve v tých drobnostiach môže dom prísť o veľké peniaze.

Pozri tu zmluvu o výkone správy.

"Zmluva o výkone správy obsahuje najmä, f) rozsah a obsah správy o činnosti správcu podľa odseku 2."

Pokiaľ budete ako dom, väčšina spoluvlastníkov domu trvať na tom, aby vám správca uviedol v správe o jeho činnosti pri výkone správy domu všetky položky čerpania z FPÚaO. Ak nebude chcieť, aj vypovedať zmluvu mu môžete, krajná možnosť. Veď dnes pri tej technike to nie je nič nemožné, tak či tak v počítači evidujú každú položku a nie drobnosti spolu. Samozrejme, že detaily sú až na faktúrach vyplatených z FPÚaO. Ide o vaše spoločné peniaze, či nie?
Adorable
06.06.18,05:49
Ďakujem za dobrú radu, súhlasím s Tebou. Pozriem zmluvu a skúsim to iniciovať cez zástupcu vlastníkov.