Onko
01.06.18,15:18
Po dlhšom čase nepoužívania som vytiahol bicykel a brzdy vŕzgajú pri použití. Predpokladám, že sú zanesené prachom a treba ich vyčistiť. Poradí mi niekto skúsený, aký použiť prostriedok, prípadne iné tipy, ako mám ako laik postupovať? Brzdy sú Shimano SLX. Ďakujem.
ZahradnikAmater
01.06.18,20:35
Bavíme sa o gumových špalíkových brzdách, však? Na jednom bicykli som si zašiel do kopcovitého úseku a pár razy ich dobre prebrzdil. Na druhom som vymenil špalíky za nové. Vyber si, čo urobíš ty.
Onko
01.06.18,20:57
Ide o kotúčové brzdy. V obchode som kúpil nejakú čistiacu sadu pre bicykle, tak uvidím, či to nejako pomôže. Vraj môžu byť zlé aj brzdové platničky, ktoré strácajú na kvalite aj vekom pri nepoužívaní.
buchač
01.06.18,21:13
duves
02.06.18,12:11
Takže nikdy predtým nevrzgali?
duves
02.06.18,12:15
Nadpis hovorí, že brzdy asi zle brzdia, lebo budu napr. mastné. Ja napr. používam čistič brzd ako na autá. Da sa použiť aj technicky benzín, alebo riedidslo C6000, tiež dobre odmasťuju. Rozne zvuky može byť koli tomu, že su použité nespravne platničky. A tu je nespočet člankov a videí na túto temu: https://www.mtbiker.sk/clanky/brzdy
ZahradnikAmater
02.06.18,20:29
Mám kotúčové len na dva roky starom bicykli, zatiaľ idú dobre. Na aute taký zvuk znamená nesúlad tvrdosti kotúčov a platničiek, prípadne ich starobu. Riešil by som to najprv čističom bŕzd v spreji, potom výmenou platničiek. Na bubnových brzdách áut to píska pri miernom brzdení, keď nie sú zrazené hrany pakní.

Nové technológie odstraňujú staré problémy a prinášajú nové :)