lydinka
11.08.06,22:34
Prosím poradí niekto ako správne rozúčtovať mzdu na internom doklade?
Doteraz som to robila tak, že odovody, ktoré hradí zamestnávateľ účtujem do odvodov do fondov, odovody hradené zamestancom - mzdy, ale neviem či mám správne zaúčtovaný daňový bonus a daň.
Konkrétny príklad: HM: 8448,-
náhrady mzdy 395,-
SP zamestnanec 833,-
SP zamestnávateľ 2233,-
ZP zamestnanec 354,-
ZP zamestnávateľ 885,-
preddavky - závislá činnosť 16,-
daňový bonus 540,-
SF - 53,-
Čistá mzda - 8180,-
Môže niekto prosím, prilepiť nejaký čo najpriehľadnejší ID na mzdy v JU aj s rozúčtovaním tejto mzdy, aby som si to nejako dala dokopy v tej mojej hlávke?
Veľmi pekne ďakujem, dúfam, že mi to už bude potom celkom jasné. :)
Orsz
11.08.06,21:11
Prosím poradí niekto ako správne rozúčtovať mzdu na internom doklade?
Doteraz som to robila tak, že odovody, ktoré hradí zamestnávateľ účtujem do odvodov do fondov, odovody hradené zamestancom - mzdy, ale neviem či mám správne zaúčtovaný daňový bonus a daň.
Konkrétny príklad: HM: 8448,-
náhrady mzdy 395,-
SP zamestnanec 833,- V ovplyv.ZD - mzdy
SP zamestnávateľ 2233,- V ovplyv.ZD - fondy
ZP zamestnanec 354,- V ovpl. ZD - mzdy
ZP zamestnávateľ 885,- V ovpl. ZD - fondy
preddavky - závislá činnosť 16,- V ovpl.ZD - mzdy
daňový bonus 540,-
SF - 53,- V ovpl.ZD - tvorba SF
Čistá mzda - 8180,- V ovpl. ZD - mzdy ( predpokladám, že
obsahuje aj daňový bonus )

Môže niekto prosím, prilepiť nejaký čo najpriehľadnejší ID na mzdy v JU aj s rozúčtovaním tejto mzdy, aby som si to nejako dala dokopy v tej mojej hlávke?


Veľmi pekne ďakujem, dúfam, že mi to už bude potom celkom jasné. :)

V JÚ sa neúčtuje inetrný doklad, účtuje sa o mzde priamo pri úhradách týmto spôsobom. Ak DÚ vracia daňový bonus, tak sa účtuje mínusom v kolónke mzdy. Toto účtovanie je v príručke od Poradcu - JÚ pre podnikateľov ( k roku 2006 ).
lydinka
12.08.06,05:39
Ahoj, no takto to mam presne aj ja, akurat to mam vsetko rozpisane na internom doklade pre mzdy JU. A ta dan je potom vlastne na vratenie DB 540 minus 16 / davas vratenie DB danovym uradom do pohladavok<
Dakujem
abel
12.08.06,06:02
8
Konkrétny príklad: HM: 8448,-
náhrady mzdy 395,-
SP zamestnanec 833,-
SP zamestnávateľ 2233,-
ZP zamestnanec 354,-
ZP zamestnávateľ 885,-
preddavky - závislá činnosť 16,-
daňový bonus 540,-
SF - 53,-
Čistá mzda - 8180,-

lydinka, trochu ma zarazilo len HM: 8448, náhrady mzdy 395.- SF 53.-
1) Ty náhrady mzdy nemáš v hrubej mzde?
2) Náhrady mzdy Ti vstupujú do VZ pre SF?
http://www.porada.sk/showpost.php?p=176088&postcount=8
Orsz
12.08.06,10:05
lydinka, trochu ma zarazilo len HM: 8448, náhrady mzdy 395.- SF 53.-
1) Ty náhrady mzdy nemáš v hrubej mzde?
2) Náhrady mzdy Ti vstupujú do VZ pre SF?
http://www.porada.sk/showpost.php?p=176088&postcount=8
Abel, asi myslela základná mzda, len to nesprávne napísala. Chcela zrejme vedieť, či sa neúčtujú osobitne náhrady za dovolenku alebo iné náhrady.
A lydinka, áno vrátenie DB je pohľadávka. Ten rozdiel účtujem mínusom, ako som napísala, pretože videlasom u jednej známej, že to dávala ako príjem neovpl. ZD ale je to nesprávne, je to súčasťou mzdy, a presne o túto čiastku sa vlastne v tomto prípade navýšia mzdy. A náhrady mzdy nevstupujú do výpočtu Vz na SF - to len pre istotu, dnes už je normálne prehliadnúť aj banality. Aj mne sa to stáva, a to si myslím, že som stále v pozore.
lydinka
12.08.06,17:47
Abel, asi myslela základná mzda, len to nesprávne napísala. Chcela zrejme vedieť, či sa neúčtujú osobitne náhrady za dovolenku alebo iné náhrady.
A lydinka, áno vrátenie DB je pohľadávka. Ten rozdiel účtujem mínusom, ako som napísala, pretože videlasom u jednej známej, že to dávala ako príjem neovpl. ZD ale je to nesprávne, je to súčasťou mzdy, a presne o túto čiastku sa vlastne v tomto prípade navýšia mzdy. A náhrady mzdy nevstupujú do výpočtu Vz na SF - to len pre istotu, dnes už je normálne prehliadnúť aj banality. Aj mne sa to stáva, a to si myslím, že som stále v pozore.

Ano myslela som zakladna mzda / pomylila som sa. ZM plus nahrady rovna sa HM.A vratenie DB uctujem tiez minusom do miezd, akurat rozmyslam nad tym SF, tam teda robim chybu, ten vypocitavam so HM a nie ako pises ty zo ZM. :eek:
lydinka
12.08.06,17:49
Abel, asi myslela základná mzda, len to nesprávne napísala. Chcela zrejme vedieť, či sa neúčtujú osobitne náhrady za dovolenku alebo iné náhrady.
A lydinka, áno vrátenie DB je pohľadávka. Ten rozdiel účtujem mínusom, ako som napísala, pretože videlasom u jednej známej, že to dávala ako príjem neovpl. ZD ale je to nesprávne, je to súčasťou mzdy, a presne o túto čiastku sa vlastne v tomto prípade navýšia mzdy. A náhrady mzdy nevstupujú do výpočtu Vz na SF - to len pre istotu, dnes už je normálne prehliadnúť aj banality. Aj mne sa to stáva, a to si myslím, že som stále v pozore.

No a priplatky za nadcasy do sf vstupuju?
ondrejvla
12.08.06,17:52
No a priplatky za nadcasy do sf vstupuju?

Áno Lýdia, príplatky za nadčas sú súčasťou hrubého príjmu, teda aj vstupujú pre vymeriavací základ pre výpočet SF.
Orsz
12.08.06,17:57
No a priplatky za nadcasy do sf vstupuju?

Áno. Do VZ na výpočet SF nevstupujú náhrady za dovolenku, za sviatky ( u tých, ktorí sú odmeňovaní hodinovou mzdou), iné náhrady (napr.ošetrenie u lekára, sprievod člena domácnosti k lekárovi, rôzne iné náhrady, ktoré sa platia zo zákona) a preplatená dovolenka.
lydinka
14.08.06,05:15
Áno. Do VZ na výpočet SF nevstupujú náhrady za dovolenku, za sviatky ( u tých, ktorí sú odmeňovaní hodinovou mzdou), iné náhrady (napr.ošetrenie u lekára, sprievod člena domácnosti k lekárovi, rôzne iné náhrady, ktoré sa platia zo zákona) a preplatená dovolenka.

Dakujem, takze si to musim opravit, tu mam chybu :mad:
margaretka71
07.01.09,18:12
Ahojte. Chcem sa opýtať:
1. Je treba aj čistú mzdu zapísať do záväzkov? /Ja som ju zapísala/
2. Výška čistej mzdy má byť suma k výplate /aby mi sedela s výplatnicou/ alebo to má byť suma od ktorej sa ešte odpočíta zrážka za stravné lístky? Napr. čistá mzda 10000,- potom zrážka za SL 1000, - , k výplate 9000,-. Ktorú sumu zapísať ako čistá?
Anja111
07.01.09,18:18
Ahojte. Chcem sa opýtať:
1. Je treba aj čistú mzdu zapísať do záväzkov? /Ja som ju zapísala/
2. Výška čistej mzdy má byť suma k výplate /aby mi sedela s výplatnicou/ alebo to má byť suma od ktorej sa ešte odpočíta zrážka za stravné lístky? Napr. čistá mzda 10000,- potom zrážka za SL 1000, - , k výplate 9000,-. Ktorú sumu zapísať ako čistá?
1. Správne. Nevyplatenú mzdu treba zahrnúť do záväzkov.
2. Tvoj záväzok je vo výške mzdy k výplate. Teda po odpočítaní úhrady za stravné lístky.
margaretka71
08.01.09,17:57
Prosím Vás nikde raz som sa nedočítala ako mám zaúčtovať zrážku zo mzdy za stravné lístky od zamestnanca. Keď som rozúčtovala mzdu ako má byť /čistá mzda-mzda k výplate, odvody do SP a ZP a daň/ nesedí mi hrubá mzda práve o tie zrážky za SL. Neviem či som to dobre vysvetlila ale skúste niekto reagovať. Veľmi pekne ďakujem. :mee:
Monika Kováčová
08.01.09,20:18
príspevok zamestnanca nie je VOZD-mzdy, ale VOZD mínusom prevádzková réžia
Marína
08.01.09,22:57
Prosím Vás nikde raz som sa nedočítala ako mám zaúčtovať zrážku zo mzdy za stravné lístky od zamestnanca. Keď som rozúčtovala mzdu ako má byť /čistá mzda-mzda k výplate, odvody do SP a ZP a daň/ nesedí mi hrubá mzda práve o tie zrážky za SL. Neviem či som to dobre vysvetlila ale skúste niekto reagovať. Veľmi pekne ďakujem. :mee:
Nájdeš tu http://www.porada.sk/t7031-p2-ju-zraka-zo-mzdy-za-obedy.html
margaretka71
09.01.09,07:31
Véééľmi pekne ďakujem. Pomohli ste mi. Prejem pekný deň.;)
Cecilia
10.01.09,21:24
Je zrazená a odvedená daň zo mzdy za zamestnanca výdavok ovplyvňujúci základ dane? Ďakujem za odpoveď.
Marína
11.01.09,07:48
Áno, je.
margaretka71
21.03.10,07:28
Prosím Vás o radu, ako rozúčtovať mzdu keď som v nej zrazila exekúciu?
Čisté mzdy 1062,32
Exekúcia 49,57
K výplate 989,35.

Pýtam sa preto,že skutočne som vyplatila iba 989,35, ale potom mi nebude sedieť hrubá mzda? V záväzkoch mám predpis exekúcie a neviem ako zaúčtovať jej úhradu, keď bola zrazená zo mzdy. Prosím poraďte mi. A mzda bola vyplatená v hotovosti.
rodina1
21.03.10,07:42
Prosím Vás o radu, ako rozúčtovať mzdu keď som v nej zrazila exekúciu?
Čisté mzdy 1062,32
Exekúcia 49,57
K výplate 989,35.

Pýtam sa preto,že skutočne som vyplatila iba 989,35, ale potom mi nebude sedieť hrubá mzda? V záväzkoch mám predpis exekúcie a neviem ako zaúčtovať jej úhradu, keď bola zrazená zo mzdy. Prosím poraďte mi. A mzda bola vyplatená v hotovosti.

Aj tu:
http://www.porada.sk/t135781-exekucia-ju.html#post1344281
margaretka71
21.03.10,07:51
Aj tu:
http://www.porada.sk/t135781-exekucia-ju.html#post1344281

A tú zrážku zo mzdy mám dať cez ID? Lebo z pokladne vyplácam iba skutočnú mzdy poníženú o zrážku. Dobre hovorím?
rodina1
21.03.10,08:07
Zrážku exekútorovi posielaš z účtu? Ak áno, tak je to výdavok z BÚ - úhrada záväzku (exekúcia) - členenie iný VOZD.
margaretka71
21.03.10,08:11
Ďakujem pekne za odpoveď