Zuzka726
04.06.18,19:21
Mám 4-5kg morky a zrazu sa nemôžu postaviť na nohy čo im chýba po prípade aký liek podávať
Terezia13
04.06.18,19:39
čím skôr kontaktovať veterinára, neskúšať, či sa im stav zlepší

morky rastú veľmi rýchlo, zrejme pôjde o nedostatok vápnika, nedostatočná výživa, neviem, čím kŕmite, ale najlepšie je takéto mladé morky chovať priroszenou potravou, ja som dávala krájanú žihľavu, posypanú šrotom z jačmeňa, pšenice a trochou kukurice, neskôr sme jej dávali viac, tu som našla ešte článok

https://www.poctivepotraviny.sk/magazin/clanok/ako-na-chov-moriek
v ktorom sa píše
miesto priemyselnej kŕmnej zmesi radšej uprednostnite prirodzenú stravu – jemné preosiate obilné šroty s trochou kukuričného šrotu s tvarohom, nadrobno nasekaným vareným vajíčkom, zvlhčené mliekom. Niekoľkodňovým kuriatkam pridajte do zmesi nadrobno sekanú mladú žihľavu, mleté a drvené škrupiny a kosti ako doplnkový zdroj vápnika a fosforu. V lekárni kúpte vitamínovú a minerálovú doplnkovú zmes vhodnú pre hydinu, ktorú pridáte do krmiva. Asi tak od siedmeho týždňa môžu morky dostávať aj celé zrno. Nezabúdajte na čistú vodu, tú musí mať každá hydina vždy k dispozícii.
buchač
05.06.18,11:21
evuš
05.06.18,11:29
Ako píše Terezia13... + morky sú obzvlášť citlivé na nedostatok vitamínov, prechadnutie, prehriatie a pod...pravdepodobne ste im nezabezpečili dostatok vitamínov ako napr :

8-9 týždeň - najháklivejšie - rastú im "nosy".
Plastín- ružový prášok - doplňovanie bielkovín
Manganistan draselný - dezinfekcia vody a zdravý vývin
Modrá skalica - prísun vápnika
AD vitamín - rast a pevnosť kostí
E+Selén - odolnosť voči chorobám
Ihneď ako zbadáte riedky trus treba zakročiť - telefonujte Vašej veterinárnej službe...

Pozor na infarkt pri vysokých teplotách alebo prehltnutie včely
Vykrivovanie behákov - nedostatok vápnika alebo príliš intenzívny rast a "nohy ich nevládzu nosiť".
bodliak
05.06.18,11:40
Modrá skalica - prísun vápnika ? To sú mi veci...
evuš
05.06.18,12:01
Bolo to kopčené z netu, ale modrá skalica sa určite používa aj vo veterine...
ivka70
05.06.18,12:23
roky uz chcu ludia zo zeleza zlato vydolovat a tu hla ... na nete len tak so siranu mednateho (modra skalica) vapnik ...tam nech sa zlatovyrobcovia inspiruju :D
ale zasa z Cu urobit Ca sa pri pisani da lahko :D