Itababa
12.08.06,12:46
V záhrade nám opadávajú jablčka čo mám s nimi robiť je mi to luto vyhadzovať
willma
12.08.06,12:11
pozbierať, očistiť, nastrúhať na hrubo, natlačiť do pohárov a pokračovať ako pri ostatných zaváraninách. V zime na koláč...
Mackovka
14.08.06,04:15
Usušiť (najlepšie v sušičke), uvariť lekvár (miešať s iným ovocím), odšťaviť a vypiť, rozvariť a prichutiť ako detskú výživu (sterilizovať)...
daniek
14.08.06,04:52
:D :) ošúpať, nastrúhať a upiecť fantastický jablkový koláč alebo žemľovku - viď tému žemľovka :)
Marína
14.08.06,06:22
Môžeš sa inšpirovať aj tu:
http://recepty.atlas.cz/hledej.asp
EPk
14.08.06,07:01
Keď je jabĺk viac, odšťavíme ich a nalejeme do zaváracích fliaš(sterilizované vydržia celú zimu), alebo nalejeme do PET fliaš a dáme do mrazničky. V zime je ako čerstvá.
marči
15.08.06,13:40
V záhrade nám opadávajú jablčka čo mám s nimi robiť je mi to luto vyhadzovať

Neskúšala si Jablkový lekvár ? Je výborný, nám veľmi chutí.

Tu je recept:
2 kg jabĺk
1 kg kryšt. cukru
1 fľaša pomarančového sirupu (hustejší, nie nízkoenergetický)

Pokrájané jablká (aj so šupkou) varíme so sirupom, mierne rozmixujeme, aby nám v ňom zostali malé kúsky a pridáme cukor. Varíme približne 30 minút a nalejeme do čistých fliaš.
cactus
15.08.06,15:23
A ja zvyknem robiť letný kompót narýchlo.

Pokrájané jablká dám zovrieť, iba zovrieť, s cukrom, vanilkovým cukrom, škoricou, klinčekmi a citrónovou šťavou. Studené veľmi dobre osvieži.
:D :D :D
dermadena
27.08.06,11:54
ja som spravila nutelu z jablk do palaciniek bude výborná
vema
10.09.06,18:03
Chcem sa spýtať,kto pozná jablká kožovky.Pri chate máme jabloň a zarodila a sú to kožovky.Pamätám sa z detstva na túto odrodu,ale už neviem čo sa dá z týchto jabĺk robiť.Ak niekto ešte má tento druh jabĺk,poraďte čo snimi.
Elena Navrátilová
10.09.06,18:08
Tiež si na tie jabĺčka pamätám z detstva. Sú výborné na zimné uskladnenie. Ale inak asi aj na sušenie.
kukučka
10.09.06,18:56
Keď je jabĺk viac, odšťavíme ich a nalejeme do zaváracích fliaš(sterilizované vydržia celú zimu), alebo nalejeme do PET fliaš a dáme do mrazničky. V zime je ako čerstvá.

Stačí pridať štipku strúhaného chrenu :), netreba sterilizovať.
vema
11.09.06,10:27
Kukučka,to s tým chrenom máš odskúšané?Koľko toho chrenu napr.do 1,5 l fľaše.Ja mám fľaše ako od kečupu,ale väčšie,tak by som tú šťavu dala do nich,ale bojím sa či to po čase nestrelí.
vema
11.09.06,10:34
Tiež si na tie jabĺčka pamätám z detstva. Sú výborné na zimné uskladnenie. Ale inak asi aj na sušenie.Elenka ďík,na sušenie by som bola aj zabudla.
Sharon
10.10.06,12:41
Minulý rok som robila jablkový džem s vodkou, bol výborný. Teraz spamäti neviem recept, ale ak ho niekto chce, zajtra ho pridám - ak nezabudnem :-)
Marína
10.10.06,13:19
Minulý rok som robila jablkový džem s vodkou, bol výborný. Teraz spamäti neviem recept, ale ak ho niekto chce, zajtra ho pridám - ak nezabudnem :-)
Len na nás nezabudni. Ak to nebude zajtra, tak napozajtra, alebo ...?!
Sharon
11.10.06,13:24
Tak tu je ten sľúbený recept.
Ale idú doň okrem jabĺk aj hrušky, ale to myslím nebude problém.

JABLKOVO-HRUŠKOVÝ DŽEM S VODKOU
500g jabĺk a 500g hrušiek umyť, ošúpať a nakrájať na malé kúsky (ja som to nakrájala na väčšie kúsky, hodila do robota a trochu nožmi posekala na menšie). Potom pridať 1 lyžičku kyseliny citrónovej a 500g Extra želírovacieho cukru 2 : 1. Od bodu varu nechať 5 minút povariť, stále miešať. Stiahnuť zo sporáka, pridať 150 ml vodky a dobre premiešať. Hneď plniť do pohárov, uzavrieť a otočiť hore dnom na 10 minút.
Marína
11.10.06,14:45
Veľmi pekne ďakujem. Vyzerá to dobre.
pavel9
20.10.06,03:23
No ak budete čistiť tie jabĺčka, šupky usušte a v zime pridávajte pri varení čaju aj tieto usušené šupky. No a po uvarení čaju nemusíte ich vyhodiť do odpadu, ale zjesť, zdroj pektínu a vlákniny.
salsa
29.10.06,17:53
Ako sa dá spraviť nutela z jabĺk ? Môžete napísať recept ?
kukučka
29.10.06,20:42
nutela je tu>
http://www.porada.sk/search.php?searchid=1503371

nevšimla som si otázku na mňa, odpovedám neskoro, ale predsa:
do pet fľaše šťavy stačí ozaj len trochu strúhaného chrenu, čo ja viem, tak lyžička. Celú zimu to asi nevydrží, nemala som také veľké množstvo.
My sme ju vypili do dvoch, troch mesiacov. Treba vyskúšať.
Lucia7
30.10.06,06:57
toto som prave dostala mailom:
Tatiana
30.10.06,07:22
toto som prave dostala mailom:Jééééj ďakujeme, tie recepty sú fakt vynikajúce. Už sa teším ako ich budem vyberať, ktorý je naj....
AlaNR
30.10.06,12:25
Ako sa dá spraviť nutela z jabĺk ? Môžete napísať recept ?

Mne sa zdá, že by som to mala mať doma. Pozrem to a možno zajtra pricapím.
Ešte sa mi zdá, že sa to varilo podobne ako výživa a dávala sa tam buď horká čokoláda alebo mliečna, podľa toho akú to malo mať chuť.
S tou mliečnou ale bola príšerne sladká.
AlaNR
30.10.06,12:26
Aha a toto som vygooglila:

Jablková ‚nutela‘

3 kg očistených jabĺk, 1 kg kryštálového cukru, 3 vrecúška vanilkového cukru, 1 sladené kondenzované mlieko, 1 čokoládu na varenie, 200 g kakaa, 150 g mletých orechov, 2 dl vody.

Jablká pokrájame a uvaríme s 2 dl vody a cukrom. Po miernom vychladnutí rozmixujeme. Dáme opäť na oheň, pridáme čokoládu, kakao, vanilkový cukor, orechy a ešte horúcou zmesou naplníme poháre. Sterilizujeme 20 minút pri teplote 85 stupňov Celzia.
AlaNR
30.10.06,12:28
Aj takúto:

Jablková nutela

Seznam ingrediencí:
3 kg jabĺk
750 g kryštálového cukru
400 ml vody
100 g kakaa
100 g čokolády na varenie
3 balení prášku Zlatý klas
1 sáček vanilínového cukru
Postup přípravy:
Jablká očistíme, pokrájame, zalejeme vodou a uvaríme domäkka. Necháme trochu vychladnúť, potom primiešame prášky Zlatý klas a kakao, zmes dôkladne rozmixujeme a znova dáme variť. Pridáme kryštálový a vanilínový cukor, polámanú čokoládu a za stáleho miešania varíme, kým zmes nezhustne. Naplníme ňou menšie poháre, uzavieme ich, otočíme hore dnom a zakryté necháme pomaly vychladnúť.
VERONIKA6
02.11.06,11:20
Máme strašne veľa jabĺk. Chem robiť detskú výživu, no nemám recept. Nemáte niekto náhodou?
Tweety
02.11.06,11:21
Máme strašne veľa jabĺk. Chem robiť detskú výživu, no nemám recept. Nemáte niekto náhodou?
Nájdeš tu:
http://www.porada.sk/t31316-detska-vyziva.html?highlight=v%FD%BEiva
Beella
26.10.08,17:15
Prosim, neviete mi poradit? Ako spoznam, ze jablka su zmrznute? :confused:
No asi sa to da rozoznat, ale tento rok je prva uroda a my sme uplni zaciatocnici :rolleyes:
tuscany
03.11.08,22:19
Celé jablká len obielim a strúham dokola na strúhadle, kým mi v ruke nezostane ohryzok. Je to rýchle a šetrí aj prsty.
osky
10.11.08,18:02
pozbierať, očistiť, nastrúhať na hrubo, natlačiť do pohárov a pokračovať ako pri ostatných zaváraninách. V zime na koláč...


mna hned napadlo tiez vyssie spominane ale my to robime takto:

tie postruhane jablka tlacime do poharov tak ze striedame vrstvu jablk a potom cca 1 kopcovitu pol.lyzicu krystal.cukru.
na pekac dame vodu cca na vysku 6-8 cm a sterilizujeme v rure na 120 stupnoch.
1 den nechame vychladnut-v rure a sterilizaciu opakujeme este raz,aby viecka dobre chytili.

takto isto mozes sterilizovat aj vytlacenu jablkovu stavu.
velmi dobre je urobit si domace pyre - tiez vysterilizovat alebo jablcka vysusit-ale len ak su sladsie lebo take kysle su nie velmi chutne.
ja si susim jablka a kombinujem si to s inymi prisadami na ovocne caje.

a este som robila aj jablkovu Nutelu-
od normalnej mala dost daleko ale bola vyborna do palaciniek alebo do kysnutych rozkov.

nastruhane jablka
kryst.cukor-na 1kg jablk cca 200g cukru
kakaovy puding-na 1kg jablk 1-2balicky-podla chuti
vanilkovy cukor-na 1 kg jablk 1 vrecusko

jablka rozvarime s trochou vody tak aby vznikla riedka kasa.pridame vanilkovy a krystal.cukor.casto premiesavame.
puding rozmiesame v troske VODY!/nie v mlieku!!!!!!!!/ a pridame k jablkovej kasi,ppresne ako ked varime puding-dobre premiesavame aby sa to nepripalilo.nechame chvilu povarit na miernom ohni az do zhustnutia.
hotove plnime do poharov kt.sme pred tym vyplachli studenou vodou.
zatvorime vieckami a sterilizujeme ako som pisala vyssie.

po 2.sterilizacii este vsetky pohare ulozime a zabalime do velkej deky dolu vrchnakmi a tak nechame vychladnut.