Krtko
12.08.06,13:57
Prosím Vás poraďte !!!

;) Zákazník má zdravotne postihnutého zamestnanca(nevidiaci), ktorý bol platený mesačnou mzdou. Zamestnávateľ ho chcel motivovať k vyššiemu výkonu a navrhol úkolovú mzdu. Efekt to má opačný, pretože dotyčného (a mňa ešte viac lebo som to predpokladala) teraz zaujíma či dostane minimálnu mzdu ak mu toľko nevyjde z úkolu.
:confused: Myslím,že za nejakých podmienok môže zdravotne postihnutí zarobiť menej ako je min. mzda, ale neviem za akých.

Ak má zdravotne postihnutý zamestnanec ( chránená dielňa) úkolovú mzdu musí dostať minimálnu mzdu ak ju nedosiahne v úkole??? :)
ĎAKUJEM !!!
Zita4
12.08.06,17:12
Zákazník má zdravotne postihnutého zamestnanca(nevidiaci), ktorý bol platený mesačnou mzdou. Zamestnávateľ ho chcel motivovať k vyššiemu výkonu a navrhol úkolovú mzdu. Efekt to má opačný, pretože dotyčného (a mňa ešte viac lebo som to predpokladala) teraz zaujíma či dostane minimálnu mzdu ak mu toľko nevyjde z úkolu.
Myslím,že za nejakých podmienok môže zdravotne postihnutý zarobiť menej ako je min. mzda, ale neviem za akých.
Ak má zdravotne postihnutý zamestnanec ( chránená dielňa) úkolovú mzdu musí dostať minimálnu mzdu ak ju nedosiahne v úkole??? ĎAKUJEM !!!
Zákon o minimálnej mzde č. 90/96 Z.z. hovorí v § 2 ods. 1 písm. o tom, že výška minimálnej mzdy zamestnanca, ktorý je požívateľom čiastočného invalidného dôchodku, je 75 % súm uvedených v pism a) a b)
a a 50 % pre poberateľa invalidného dôchodku.
Maňaska
12.08.06,17:13
Zo zákona o minimálnej mzde 90/1996 Z. z.

Výška minimálnej mzdy




§ 2



(1) Výška minimálnej mzdy je

a) za každú hodinu odpracovanú zamestnancom 39,70 Sk,

b) za mesiac 6 900 Sk pre zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou,

c) 75% súm uvedených v písmenách a) a b), ak ide o zamestnanca, ktorý je požívateľom čiastočného invalidného dôchodku, a o mladistvého zamestnanca staršieho ako 16 rokov,

d) 50% súm uvedených v písmenách a) a b), ak ide o zamestnanca, ktorý je požívateľom invalidného dôchodku, invalidného zamestnanca mladšieho ako 18 rokov a o zamestnanca mladšieho ako 16 rokov.



(2) Minimálna mzda za každú odpracovanú hodinu je určená pre zamestnancov, ktorých ustanovený týždenný pracovný čas je 40 hodín. Ak ustanovený týždenný pracovný čas je nižší1) ako 40 hodín, suma minimálnej mzdy za každú odpracovanú hodinu sa úmerne zvýši.


(3) Zamestnancovi odmeňovanému mesačnou mzdou, ktorý má dohodnutý kratší týždenný pracovný čas2) alebo neodpracoval v mesiaci všetky pracovné dni, patrí minimálna mzda vo výške zodpovedajúcej odpracovanému času.