brunkish
06.06.18,09:59
Dobrý deň,
pracovný pomer mi skončil počas plynutia materskej dovolenky. Môžem sa po skončení materskej prihlásiť na úrad práce a čerpať podporu v nezamestnanosti alebo sa do evidencie uchádzačov o prijatie do zamestnania môžem prihlásiť až po uplynutí rodičovskej dovolenky?
Momentálne by som zákonný nárok na čerpanie podpory spĺňala (v posl. 4 rokoch som bola zamestnaná a bolo mi uhrádzané poistenie v nezamestnanosti počas celej doby).
Nie je mi jasné, či sa plynutie lehoty pre podanie žiadosti o podporu počas materskej a rodičovskej dovolenky prerušuje alebo plynie, a tým pádom by som nemala šancu si podporu za týchto podmienok po 3. rokoch od nástupu na materskú vyčerpať.
Materská mi končí teraz v júni.
Ďakujem Vám veľmi pekne za pomoc.
veronikasad
06.06.18,08:00
Kedy skoncil pracovny pomer? Kolko trval?
veronikasad
06.06.18,08:05
Podmienkou pre vznik naroku na davku v nezamestnanosti je 730 kal.dni poistenia v nezamestnanosti v poslednych 4 rokoch. Pocas MD a RD trva, resp.zapocitava sa, len v pripade, ak trva pracovny pomer. Pre vypocet davky v nezam.je toto obdobie vylucitelna doba.

Este doplnim: ak otec dietata neuvazuje nad poberanim materskeho, rodicovsky prispevok moze poberat aj v subehu so zamestnanim. Ty sa po skonceni poberania materskeho mozes prihlasit na urad prace ako uchadzac o zamestnanie a uplatnit si narok na davku v nezamestnanosti v socialnej poistovni.
Treba ale pocitat aj s tym, ze ak ti urad prace ponukne vhodnu pracu a odmietnes ju, z evidencie ta vyradia.
avalik
06.06.18,08:06
Ak ti bude vyplácaný rodičovský príspevok, nemáš nárok na súčasné vyplácanie dávky v nezamestnanosti.

Ak už nie si zamestnanec, tak nie si na MD, RD. a teda plynutie doby 4 rokov a posudzovanie splnenia 730 dni nie je prerušené (len obdobie keď si bola na MD do skončenia PP).
Katy a R
06.06.18,08:14
Tvoje poistenie trvá resp trvalo len do skončenia PP. Takže treba spočítať - môže sa stať, že ak by si riadne poberala RP do troch rokov - tak potom by už nárok na dávku v nez. nebol?
Mohla by si sa aj teraz zaevidovať na UPSVaR - má to význam, že teraz ti tá dávka výjde a je oveľa vyššia ako RP. Potom, po skončení poberania dávky by si do troch rokov mohla poberať RP
avalik
06.06.18,08:20
zatiaľ by mohol otec poberať RP a možno radšej materské ;)
brunkish
06.06.18,08:29
Na materskú som nastupovala pred skončením pracovného pomeru. Nemám záujem o poberanie RP v prípade, ak môžem poberať podporu v nezamestnanosti a o RP môžem požiadať o pol roka, po skončení poberania podpory v nezamestnanosti. Ďakujem Vám za príspevok.
brunkish
06.06.18,08:30
Áno, tak som to mala v úmysle urobiť, len neviem, či je to tak možné, nakoľko na stránke Soc. poisťovne sa píše, ze počas vzniku nároku na materské resp. RP sa nárok na podporu prerušuje.
brunkish
06.06.18,08:33
Manželovi sa na materskú neoplatí ísť, ďakujem Vám pekne za príspevok
avalik
06.06.18,08:36
ale rp moze poberat, v tom pripade nebude problem s davkou v nezamestnanosti
veronikasad
06.06.18,08:36
Tak nech poziada manzel o rodicovsky prispevok... Ten moze poberat v subehu so zamestnanim.
avalik
06.06.18,08:38
o RP nech poziada manzel ... po skonceni poberania davky v nezamestnanosti mozes poberanie RP prepisat na seba
Katy a R
06.06.18,08:49
veď manžel bude poberať RP - nie ty!☺- on dávku v nezamestnanosti nebude poberať, tak mu nemajú čo prerušiť.
brunkish
06.06.18,08:53
a to sa nevylučuje ak je zamestnaný?
avalik
06.06.18,09:10
nie, nevylučuje, môže ďalej pracovať
brunkish
06.06.18,09:12
áno, len napísané to majú tak, akoby len samotný vznik nároku (napr. na RP) automaticky vylučoval možnosť poberať podporu v nezamestnanosti. bolo to trochu mätúce.
avalik
06.06.18,09:24
zákon o soc poistení
§ 106
Poistenec nemá nárok na výplatu dávky v nezamestnanosti za dni, počas ktorých
a) má nárok na výplatu nemocenského,
b) má nárok na výplatu ošetrovného,
c) má nárok na výplatu materského,
d) sa mu vypláca rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu.36)

a SP má na stránke:
Prerušenie nároku

Poistenec nemá nárok na výplatu dávky v nezamestnanosti za dni, počas ktorých má nárok na výplatu
- nemocenského,
- ošetrovného,
- materského
- a počas ktorých sa mu vypláca rodičovský príspevok.
brunkish
06.06.18,15:58
ďakujem pekne :-)
brunkish
06.06.18,18:23
Ok, ďakujem Vám pekne, už je mi všetko jasné.