marco04
12.08.06,14:13
Som slovenský živnostnik neplatca DPH a vykonávam prácu pre nemeckú s.r.o.. v Nemecku. Ako má správne vyzerať faktúra, čo sa týka DPH., pretože nemecká strana mi vystavuje faktúru bez DPH. Je to správne?
Je vlastne táto služba zdanovaná, keď je vykonávaná mimo územia SR?Neprichádzam tak o peniaze ( 16 perc. z ceny služby). Môže mi niekto poradiť, veľmi by som bol povďačný. Ďakujem
Monika Kováčová
12.08.06,15:34
Musíš nám ešte doplniť nasledovné veci:
Nemecká s.r.o. je platca DPH v Nemecku ? Je platca DPH na Slovensku?
Má IČ DPH nemecké alebo aj slovenské? Za čo ti Nemecká s.r.o. vystavuje faktúry, keď pre ňu robíš ty?
Aká služba či je zdaňovaná?
Upresni prečo si myslíš, že prichádzaš o 16% z ceny služby.

Určite ti poradíme, alebo aspoň nejaké veci objasníme.
marco04
13.08.06,11:45
Ta firma je čisto nemecká a je to obdoba našej s.r.o. a odvádza DPH v Nemecku, sídli v Nemecku a aj podniká v Nemecku. Vystavené faktúry sú za vykonanú prácu pre túto firmu. Avšak postup je nasledovný: Nemecká firma vystavý rechnung faktúru za prácu ( na železnici, manuálnu prácu) bez DHP ja som neplatca DPH na Slovensku, ale pracujem v Nemecku na slovenskú živnosť. Preto ma zaujíma, či by mi nemala fi faktúrovať z DPH teda napr. 1000 eur + 16 perc. DPH , ktoré je v Nemecku. Firma mi učtuje len 1000 eur. Sumy su len fiktívne na pochopenie. Je to zamotané niekedy sám tomu nerozumien.
Monika Kováčová
13.08.06,12:25
Ta firma je čisto nemecká a je to obdoba našej s.r.o. a odvádza DPH v Nemecku, sídli v Nemecku a aj podniká v Nemecku. Vystavené faktúry sú za vykonanú prácu pre túto firmu. Avšak postup je nasledovný: Nemecká firma vystavý rechnung faktúru za prácu ( na železnici, manuálnu prácu) bez DHP ja som neplatca DPH na Slovensku, ale pracujem v Nemecku na slovenskú živnosť. Preto ma zaujíma, či by mi nemala fi faktúrovať z DPH teda napr. 1000 eur + 16 perc. DPH , ktoré je v Nemecku. Firma mi učtuje len 1000 eur. Sumy su len fiktívne na pochopenie. Je to zamotané niekedy sám tomu nerozumien.

No na tvojom mieste by som ma šikovno zaregistrovala za platcu DPH na Slovensku. Pozri Nemecký zákon o DPH či nemáš povinnosť registrácie v N, alebo možno ešte niekto prispeje z poraďákov, ktorý to už majú vyzistené. Teda dobre som pochopila, že nemecká s.r.o. vystavuje rechnung za teba? Že na tej faktúre si ty dodávateľ a Nemecká s.r.o. odberateľ?

Doplnenie:

Vystavené faktúry sú za vykonanú prácu pre túto firmu. Avšak postup je nasledovný: Nemecká firma vystavý rechnung faktúru za prácu
Zaujíma ťa, či by nemecká firma nemala fakturovať s DPH. Vieš, pokiaľ je to ako hovoríš ty, tak ty by si mal fakturovať za prácu nemeckej firme. Teda DPH je na tvojich pleciach.
marco04
13.08.06,14:39
Mne je jasné, že ja by som mal vystavovať faktúry aj ich vystavujem, ale ide o to, že oni vystavia si ako duplo faktúru svoju z danou sumou bez DPH a pritom sa odvolávajú na ich zákon o DPH §13 b Abs. 1, Nr.1 UStG. Aby si rozumel ja som prihlásený v Nemecku na pobyt, ale problém je v tej DPH? Zdá sa mi, že mám fakturovať z DPH, no oni tvrdia, že nie. Tak neviem? A ešte keby som mal fakturovať DPH akú, keď som na ich území slovenskú či nemeckú. Teraz buď múdry? Vopred ďakujem za každú odpoveď
Monika Kováčová
13.08.06,14:45
No asi som sa nevyjadrila dosť jasne. Ty v žiadnom prípade nesmieš fakturovať DPH, ani nemeckú ani slovenskú. Pretože nie si platca DPH.
Monika Kováčová
13.08.06,15:00
Mne je jasné, že ja by som mal vystavovať faktúry aj ich vystavujem, ale ide o to, že oni vystavia si ako duplo faktúru svoju z danou sumou bez DPH a pritom sa odvolávajú na ich zákon o DPH §13 b Abs. 1, Nr.1 UStG. Aby si rozumel ja som prihlásený v Nemecku na pobyt, ale problém je v tej DPH? Zdá sa mi, že mám fakturovať z DPH, no oni tvrdia, že nie. Tak neviem? A ešte keby som mal fakturovať DPH akú, keď som na ich území slovenskú či nemeckú. Teraz buď múdry? Vopred ďakujem za každú odpoveď

Treba si ten príslušný zákon o DPH v Nemecku naštudovať, konkrétny paragraf a odstavec.

U nás napr. pre zahraničné osoby platí toto:
Právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá nemá v tuzemsku sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň a ktorá podniká v zahraničí (ďalej len „zahraničná osoba“), je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň Daňovému úradu Bratislava I pred začatím vykonávania činnosti, ktorá je predmetom dane. Žiadosť o registráciu pre daň nie je povinná podať zahraničná osoba, ak dodáva len
a) prepravné služby, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 46,
b) prepravné služby a s nimi súvisiace doplnkové služby, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 47 ods. 6 a § 48 ods. 8,
c) služby a tovar s inštaláciou alebo montážou a osobou povinnou platiť daň je príjemca (§ 69 ods. 2 až 4),
d) zemný plyn a elektrinu a osobou povinnou platiť daň je platiteľ alebo osoba registrovaná pre daň podľa § 7 (§ 69 ods. 9),
e) tovar z tuzemska do iného členského štátu, ktorý bol dovezený z tretieho štátu, a zahraničná osoba bola zastúpená daňovým zástupcom podľa § 69a, alebo
f) tovar v rámci trojstranného obchodu podľa § 45, na ktorom je zúčastnená ako prvý odberateľ.

Takže pre teba môže niečo podobné platiť v Nemecku - tam si tou zahraničnou osobou ty. Skús nad tým porozmýšlať, keď to budeš čítať. Tento zákon v podstate až na nejaké obmeny platí zrkadlovo v celej EÚ.
marco04
13.08.06,15:57
Ale ak nesplňam limit pre DPH teda obrat ako je uvedené v zákone aj tak si myslíš, že sa mám prihlásiť. A mám byť dobrovolným platcom DPH?
marco04
14.08.06,14:06
Ten vyňatok z toho zákona sa mňa asi netýka, lebo ja mám slovenskú živnosť a stálu prevádzkareň podľa toho v mieste bydliska, teda na Slovensku tak ako je uvedené v ŽL. V zahraničí len vykonávam prácu pre svojho klienta, asi tak si to vysvetľujem ja.
KEJKA
14.08.06,14:48
stála prevádzkáreň vzniká v mieste skutočného podnikania - výkonu živnosti, po splnení časového testu, obvykle 183 dní, ak zákon neupravuje výnimky.
marco04
14.08.06,16:11
Podľa toho teda pre mňa platia zákony Nemecka a keďže tam nie sú neplatcovia DPH tak sa mám tam prihlásiť na Finanz pre DPH? Mám tomu tak rozumieť?
marco04
09.09.06,09:44
ďakujem za to, to som nevedel. Ale aj tak som stále z toho mimo.
marco04
21.09.06,09:27
Treba si ten príslušný zákon o DPH v Nemecku naštudovať, konkrétny paragraf a odstavec.

U nás napr. pre zahraničné osoby platí toto:
Právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá nemá v tuzemsku sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň a ktorá podniká v zahraničí (ďalej len „zahraničná osoba“), je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň Daňovému úradu Bratislava I pred začatím vykonávania činnosti, ktorá je predmetom dane. Žiadosť o registráciu pre daň nie je povinná podať zahraničná osoba, ak dodáva len
a) prepravné služby, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 46,
b) prepravné služby a s nimi súvisiace doplnkové služby, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 47 ods. 6 a § 48 ods. 8,
c) služby a tovar s inštaláciou alebo montážou a osobou povinnou platiť daň je príjemca (§ 69 ods. 2 až 4),
d) zemný plyn a elektrinu a osobou povinnou platiť daň je platiteľ alebo osoba registrovaná pre daň podľa § 7 (§ 69 ods. 9),
e) tovar z tuzemska do iného členského štátu, ktorý bol dovezený z tretieho štátu, a zahraničná osoba bola zastúpená daňovým zástupcom podľa § 69a, alebo
f) tovar v rámci trojstranného obchodu podľa § 45, na ktorom je zúčastnená ako prvý odberateľ.

Takže pre teba môže niečo podobné platiť v Nemecku - tam si tou zahraničnou osobou ty. Skús nad tým porozmýšlať, keď to budeš čítať. Tento zákon v podstate až na nejaké obmeny platí zrkadlovo v celej EÚ.

Avšak ja vykonávam prácu podľa § 15 ods teraz neviem presne asi 7 a tieto služby sú spojené s nehnuteľnosťou ( ťažobné práce v lesníctve) t. z., že nie su u nás predmetom dane DPH v SR, takže ako je to. Ako má vyzerať tá fakúra, nie som platcom DPH na Slovensku. Ako som pochopil prešlo 183 dní a podľa toho tam mám stálu prevádzku ( v Nemecku). Mám vôbec nejakú povinnosť, kedže tým pádom by o DPH sa mal asi starať nemecký odberateľ, platca DPH? Čim ďalej mám v tom väčší chaos. Nie som ekonom a vôbec tomu nerozumiem. Veľmi prosím poradte, kto s tým má skúsenosti.
renča1
21.09.06,09:47
Moc záleži na tom, ako je stanovený nemecký zákon o dph. Ty ako neplatca dph musíš faktúrovať bez dph. Ked sa staneš platcom dph v Nemecku, tak faktúrovať budeš cena práce + 16% dph , tak aká je sadzba dph u nich. Nemecko má tiež určite daný limit, registr. kedy je potrebné sa nahlásiť na DÚ v Nemecku. Zatiaľ pokiaľ nie si platcom dph na Slovensku a ani v Nemecku, tak faktúrovať sa bude bez dph. Zákon o dph na Slovensku nehovorí o 183 dňoch. O 183 dňoch hovorí zákon o dani z príjmu, ale to je zasa len o príjme, ktorý musíš tu zdaňovať a to formou daňové priznania. Dph-čky sa to netýka.
Davor
22.09.06,09:05
Inak netreba nejake povolenie, ak chce niekto vykonavat sluzby v Nemecku, teraz nemyslim pracovne povolenie. Inak z horeuvedeneho vypliva, ze ak su sluzby vykonavane dlhsie ako 183 dni, treba sa registrovat na nemeckom DU?
Monika Kováčová
22.09.06,15:33
Inak netreba nejake povolenie, ak chce niekto vykonavat sluzby v Nemecku, teraz nemyslim pracovne povolenie. Inak z horeuvedeneho vypliva, ze ak su sluzby vykonavane dlhsie ako 183 dni, treba sa registrovat na nemeckom DU?

TEDA NEVIEM AKO TO UŽ V TEJTO TÉME EŠTE RAZ ZDôRAZNIŤ, ALE SKUTOČNE::::: NAŠTUDUJTE SI TEN ZÁKON O DPH PLATNÝ V NEMECKU... AK TAM PODNIKÁTE, MALO BY TO BYŤ PRE VÁS SAMOZREJMÉ....:confused:

Na Porade sa snažíme pomáhať ako vieme. Ja som sa v tejto téme tiež snažila... ale nechcite od nás, aby sme za vás študovali všetky zákony platné v členských štátoch EÚ. :eek:
Ani my na Porade by sme nevedeli odpovedať na vaše otázky, keby sme najskôr neštudovali. Preto vás vyzývam, poštudujte si a potom nás príďte poučiť! Sem na Poradu!
Predsa len rozumiete nemčine lepšie ako my - tvrdí Slováci-účtovníci!
marco04
23.09.06,16:50
TEDA NEVIEM AKO TO UŽ V TEJTO TÉME EŠTE RAZ ZDôRAZNIŤ, ALE SKUTOČNE::::: NAŠTUDUJTE SI TEN ZÁKON O DPH PLATNÝ V NEMECKU... AK TAM PODNIKÁTE, MALO BY TO BYŤ PRE VÁS SAMOZREJMÉ....:confused:

Na Porade sa snažíme pomáhať ako vieme. Ja som sa v tejto téme tiež snažila... ale nechcite od nás, aby sme za vás študovali všetky zákony platné v členských štátoch EÚ. :eek:
Ani my na Porade by sme nevedeli odpovedať na vaše otázky, keby sme najskôr neštudovali. Preto vás vyzývam, poštudujte si a potom nás príďte poučiť! Sem na Poradu!
Predsa len rozumiete nemčine lepšie ako my - tvrdí Slováci-účtovníci!
To mne je samozrejmé, že treba študovať, no musím Vás vyviesť s omylu naozaj sa snažím, ale nemecky to nenaštudujem, pretože viem sa len dohovoriť a to všeliako a slovenský preklad zákona o DPH v Nemecku som bohužial nikde nenašiel, nevidel, ani na internete ani vo vydavateľstve, čo vydáva Poradcu informoval som sa nikde. Preto Vás prosím ak má niekto s tým skusenosti a má podobné problémy, poradte. :) Všetkým naozaj ďakujem za ochotu mi pomôcť, naozaj si toho vážím. Ďakujem
marco04
24.09.06,11:16
TEDA NEVIEM AKO TO UŽ V TEJTO TÉME EŠTE RAZ ZDôRAZNIŤ, ALE SKUTOČNE::::: NAŠTUDUJTE SI TEN ZÁKON O DPH PLATNÝ V NEMECKU... AK TAM PODNIKÁTE, MALO BY TO BYŤ PRE VÁS SAMOZREJMÉ....:confused:

Na Porade sa snažíme pomáhať ako vieme. Ja som sa v tejto téme tiež snažila... ale nechcite od nás, aby sme za vás študovali všetky zákony platné v členských štátoch EÚ. :eek:
Ani my na Porade by sme nevedeli odpovedať na vaše otázky, keby sme najskôr neštudovali. Preto vás vyzývam, poštudujte si a potom nás príďte poučiť! Sem na Poradu!
Predsa len rozumiete nemčine lepšie ako my - tvrdí Slováci-účtovníci!
Trošku sa mi to zdá nespravodlivé. Keby tie informácie boli dostupné, tak to nie je taký problém. Môžete študovať nemecký zákon o DPH, keď nerozumiete nemecky? Asi moc nie. Sme v EÚ ale dostupných informácii pramálo. Prečo slovenský živnostník podniká v Nemecku? Lebo ináč nedostane pracovné povolenie. Asi tak. Že sa tu preberá sociálna poisťovňa, to je v pohode. Na tieto informácie natrafíte na každom rohu. To ich nevypoklonkujete, nech si to naštudujú. Nie je to fér. A povinnosť registrácie DPH v Nemecku je pre Kleinunternehmer od 17.500 eur ročného dosiahnutého obratu. Asi tak. Ďakujem všetkým, ktorých táto tema zaujíma a snažia sa pômocť.:confused:
marco04
24.09.06,11:32
Inak netreba nejake povolenie, ak chce niekto vykonavat sluzby v Nemecku, teraz nemyslim pracovne povolenie. Inak z horeuvedeneho vypliva, ze ak su sluzby vykonavane dlhsie ako 183 dni, treba sa registrovat na nemeckom DU?
už som odpovedal, ale sa tá správa asi stratila. Nie je tam. Takže ešte raz teraz som sa to dozvedel od nemeckej účtovníčky: Registrovať sa musíš ale len na Finanzamt aby ti pridelili nemecké Umsatzsteuernummer. Po roku podáš DP ako u nás a podľa obratu, bude zase Finanzamt skúmať či máš povinnosť aj ako umsatzsteuer (platca DPH).