Jusuf Schneider
08.06.18,09:12
Dobry den poradaci.

K 20.7.2018 mi vznikne narok na poziadanie o predcasny dochodok.
Datum mi vysiel ako sucet datumu narodenia plus 139 dni (plati do 31.12.2018). V roku 2019 to uz bude cca. 190 dni.

Prvy polrok 2018 som vedeny na UP a poberam 6 mesiacov podporu v nezamestnanosti.

Od 1.7.2018 sa mi pravdepodobne podari zamestnat na dobu urcitu do 15.12.2018 za slusny hruby plat 2000 euro. Ako riadne zamestnany ci dohodar nemozem pozadovat vyplatu PD v dobe trvania pracovneho pomeru, t.j. od 20.7. do 15.12.2018.

Mozem si podat ziadost o vymer a priznanie PD s predstihom dna 20.7.2018 s tym, aby mi bol vypocitany a vyplacany az od ukoncenia pracovneho pomeru napr. od 25.12.2018 ?

Ziskam info o vyske PD s predstihom.
Vypocet bude trvat slovenskej a ceskej SP urcite najmenej dva mesiace.
Som totiz aj federalny dochodca, k 1.1.1993 som bol zamestnany u ceskeho zamestnavatela.

Dakujem za odpoved a pomoc.
veronikasad
08.06.18,07:18
Aka bola otazka? Uz si podal ziadost a PD ti bol schválený?
veronikasad
08.06.18,07:44
Nie je to možné, pocas trvania zamestnania sa mozes informovat ci mas vykryte vsetky doby poistenia, prip.vyziadat si potrebne doklady zo zahranicia. Predcasny dochodok bude vyplateny spatne ku dnu podania ziadosti, treba pocitat s tym ze SP ma na vybavenie 60 kal.dni, treba si vytvorit financnu rezervu.
Katy a R
08.06.18,08:14
Nuž ja celkom nechápem tie tvoje plány. načo chceš žiadať už teraz? Ak máš možnosť zamestnať sa s takým dobrým platom do decembra - tak požiadaj o PSD až v decembri, po skončení PP. krátenie je za každých 30 dní - tak si to tak nejako našteľuj, aby bolo čo najlepšie a ešte aj aby si požiadal max do 10 dní ukončenia PP - ešte aj odchodné bude . Dôchodkový vek rovnaký.

možno tak mesiac predtým treba ísť do SP - uvedieš predbežný termín, asi preto, že prepočítavajú, či ti vôbec ten predčasný dôchodok výjde. (ale to už presne na konkrétnej pobočke sa dohodni)
doplním: aj česká aj naša SP majú na stránkach info k predbežnému výpočtu - tak si tam nahoď údaje:
http://www.cssz.cz/cz/duchodove-pojisteni/
https://www.socpoist.sk/dochodca/55164s
Jusuf Schneider
08.06.18,08:29
Dakujem za odpoved. Je mozne, ze sa v praci osvedcim a budu si ma chciet nechat aj nadalej. Ak vsak zostanem, nemozem ziadat o PD v case trvania PP. Ak budem pracovat aj v 2019 ci az v 2020 roku, bude sa mi doba dosiahnutia dochodku posuvat najskor o 190 dni a neskor o 250 dni. Myslel som si, ze dnom naroku na PD mozem podat ziadost o vymeru a priznanie PD, ale s posunom od 25.12.2018. Cize bez prerusenia PP v decembri to nejde. Tak sa skusim dohodnut na nejake dva mesiace vyradenia zo stavu zamestnanca, poziadat o priznanie PD a po obdrzani vymeru sa rozhodnut, ci zostanem v PP, alebo prijmem PD. Je to tak OK ? Este raz dakujem.
Katy a R
08.06.18,08:38
mať tak tvoje starosti! načo riešiš teraz, ešte si ani nenastúpil do novej práce? A už riešiš nejaké vyradenie? pri takom slušnom plate by ma veru predĺženie dôch veku o tých pár dní netrápilo (a ešte sa oficiálne ani nevie o koľko - predpoklad 62 dní?- zhruba 1% to spraví). Alebo teda sa rozhodneš pre ten december (mne stačila na predbežný výpočet kalkulačka SP - a celkom presné to bolo☺)
http://www.porada.sk/308683-praca-na-dohodu-od-podania-ziadosti-o-predcasny-dochodok-a-dorucenia-platnosi-pd-post3037093.html#post3037093
Jusuf Schneider
08.06.18,08:42
Dakujem, ja viem, ze je to predcasne. Chcel som mat len moznost "uzriet" vysku vymeraneho dochodku bez nutnosti stavu "nezamestnany" v case poziadania..
Cakaju ma dva mozno male dochodky zo SR aj CR. Nemam odpracovanych za federalu 25 rokov v CSSR, takze mi dochodky asi nevyrovnaju ako federalnym starodochodcom.
veronikasad
08.06.18,08:48
Kolko rokov poistenia mas zo zahranicia a odkial? Na stranke SP je dochodkova kalkulacka, kde ss da vyska dochodku pred kratenim dost presne vypocitat. Mas aktualny vypis z dochodkoveho uctu alebo vybavenu
Grid kartu?
Jusuf Schneider
08.06.18,09:03
Vsetko mam aj cesky aj slovensky vypis. O kalkulacke viem. K 31.12.1992 k casu rozdelenia CSFR som bol zamestnany a zil v CR. Vraj mi za roky od studia na Slovensku az do 1.1.1993 vypocita dochodok CR a zvysok SR. Udaje o zapocitanych obdobiach aj vymeriavacich zakladoch mam. Netusim ale ako vyplnit pocet rokov dochodkoveho poistenia v SR a CR. Vraj si CR a SR "pozicaju" navzajom roky. V CR som bol cca. 6 rokov, ostatny cas (studium SS a VS a vacsinu zamestnani v SR). Mam do SR kalkulacky zadat len roky od 1.1.1993, alebo vsetky roky odvadzane a zapocitatelne v SR ? To iste do kalkulacky CR ? Teda len roky od zaciatku studia do 31.12.1992 ?
veronikasad
08.06.18,09:12
Splnas podmienky pre priznanie predcasneho dochodku v CR? Informuj sa pisomne na ceskej sprave socialneho zabezpecenia s presnym popisom obdobia vykonu prace v CR. Je dost mozne, ze z CR budes dostavat az starobny dochodok po dovrseni stanoveneho dôchodkového veku v CR.
Andyke
08.06.18,09:16
Odklikla som aj predchádzajúce príspevky od zadávateľa témy.
Po prečítaní histórie doby trvania dôch.zabezpečenia : Slovenský dôchodok vieš vypočítať, lebo máš všetky podklady doma.
V SR budeš vychádzať od 1.8.1995 až kým si pracoval.
Dobu pred 1.8.1995 Ti započíta ČR v zmysle medzištátnej zmluvy.
Český dôchodok – výpočet záleží od toho, čo máš doma ....
Jusuf Schneider
08.06.18,10:06
Dakujem, uvidim, co mi vypocitaju. V decembri bud ukoncim PP, alebo ho prerusim a podam si o PD z oboch krajin.
Jusuf Schneider
08.06.18,10:08
Ano je to tak, od 1.8.1995 som uz pracoval v SR. Mam to vsetko prehladne v Exceli, ale prilohu sem neviem poslat a ani neviem, ci najdem niekoho, kto mi to za uhradu priblizne spocita.
Jusuf Schneider
08.06.18,10:27
Dakujem, poslal som
Jusuf Schneider
08.06.18,11:38
Poslal som excel, podrobnosti, nejasnosti doplnim telefonicky s Vami skonzultujem. Vdaka