penaone
12.08.06,21:55
zdravicko planujem investovat do poligrafickeho stroja .lenze chcel by som sa spytat ako je to stou zivnostou to musim mat ukoncenu poligraficku skolu alebo ako to je nechapem tomu .lebo mam prerusenu strednu skolu na jeden rok .a nemam dokoncene studium.dajú mi nato zivnost?ak nie da sa to vyriesit dakym poligrafickym certifikatom???dakujem za poradenie
Monika Kováčová
12.08.06,20:21
No vitaj na porade!
V prvom rade musíš Názov svojej otázky zadať tak, aby z nej bol jasný koreň veci... to pre druhý raz:) , lebo sa ti môže stať, že poraďák -odborník si tvoju otázku vôbec nevšimne.:)

Ty chceš podnikať v nejakej polygrafickej činnosti? V prílohe Živnostenského zákona sú vypísané živnosti, na ktoré musíš mať prax, odborné vzdelanie príp. koncesiu.

Ak činnosť, ktorú chceš vykonávať nie je medzi týmito viazanými živnosťami, tak je to tzv. voľná živnosť a nepotrebuješ na podnikanie v tej oblasti nič okrem čistého registra trestov a veku 18 rokov.

Takže ideme sa pozrieť do prílohy zákona. :)

Polygrafická výroba??? to chceš robiť?
Je to remeselná živnosť, ktorú môžeš vykonávať ak spĺňaš podmienky vzdelania uvedené v § 21 ods. 1 alebo v § 22 ods. 1 písm. a) až d), alebo nadobudol osvedčenie o získanom vzdelaní v akreditovanej vzdelávacej ustanovizni a osvedčenie o vykonaní kvalifikačnej skúšky pred skúšobnou komisiou podľa § 22 ods. 1 písm. e).
penaone
13.08.06,07:06
stacilo by na to nejaky kurz ?
Monika Kováčová
13.08.06,07:13
To neviem, ale určite budeš potrebovať prax v obore min. 2 roky. Napr. ako zamestnanec.:)
Zita5
13.08.06,07:19
zdravicko planujem investovat do poligrafickeho stroja .lenze chcel by som sa spytat ako je to stou zivnostou to musim mat ukoncenu poligraficku skolu alebo ako to je nechapem tomu .lebo mam prerusenu strednu skolu na jeden rok .a nemam dokoncene studium.dajú mi nato zivnost?ak nie da sa to vyriesit dakym poligrafickym certifikatom???dakujem za poradenie


Ak budeš chcieť mať na ŽL polygrafickú výrobu , tak musíš mať ukončenú školu s polygrafickým zameraním a prax 3 roky .Jedine mať zodpovedného zástupcu , ktorý požadované spĺňa.
Zita5
13.08.06,07:26
Ale .........ak napíšeš činnosti ako ...............
Tlač novín, časopisov a tlačív

Viazanie a konečná úprava kníh
Vydavateľská činnosť
Reklamná činnosť
Sprostredkovateľská činnosť v rozsahu voľnej živnosti
Podnikateľské poradenstvo v oblasti polygrafie
Výrobky z papiera

Uvedené vlastne skoro spolu tvorí polygrafia .Takto to prejde aj bez praxe , ja to považujem za nedokonalý zákon , ale je to tak .....zákonne a bez problémov .