Olikra
08.06.18,23:53
Dobrý den,
Prevádzkujeme potraviny. Niektorí naši dodávatelia akceptujú platbu gastrolístkami. Pre nás je to samozrejme výhodné nakoľko ich nemusíme odovzdávať a platiť provízie. Predpokladám že porusujeme zmluvu s vydavateľom, ale je zákon ktorí to zakazuje? Dakujem
jakubzemko
09.06.18,09:48
Určite je zákon, ktorý zakazuje porušovať uzatvorené zmluvy. No mňa napadá tým pádom napríklad taká vec, že podľa zákona o dani z príjmov výdavky (náklady) vynaložené v rozpore s týmto zákonom alebo s osobitnými predpismi nie sú daňovými výdavkami.
veronikasad
09.06.18,10:08
Vedies samostatnu evidenciu trzieb uhradzanych gastrolistkami?
Onko
09.06.18,11:46
Zákon rieši iba záležitosti týkajúce sa zamestnancov, teda že namiesto stravy môžu dostať stravné poukážky, za ktoré si na stravu kúpia potraviny. To, kto komu za akú províziu musí poukážky odovzdávať, to zákon už nerieši a je to na jednotlivých aktéroch, ako sa zmluvne dohodnú.
Ak si podpísala zmluvu, že všetky prijaté poukážky budeš odovzdávať vydavateľovi, tak v prípade použitia na nákup budeš porušovať zmluvu. Teoreticky ťa môžu žalovať a súdne sa môžu dožadovať náhrady škody, nejakej pokuty, ak je v zmluve dojednaná, a podobne, samozrejme ak by na to mali dôkaz.
Vyhnúť sa tomu dá tak, že zmluvu zrušíš, potom nič neporušuješ, lebo nie si zmluvne viazaná. Avšak potom musíš všetky poukážky použiť na nákup, lebo ich bez zmluvy nemôžeš odovzdať rovno vydavateľovi.
JankaO
09.06.18,12:03
Stravovacia poukážka je účelovo viazaná na zabezpečenie stravovania zamestnancov v zmysle Zákonníka práce. Mám zato, že akékoľvek iné použitie, ktoré odporuje Zákonníku práce je neplatné a teda výdaj vynaložený v rozpore s týmto zákonom nie je daňovým výdavkom. Okrem toho, stravovacia poukážka nie je platidlo.
veronikasad
09.06.18,15:35
Juraj, tato tema je o niecom inom ako tvoja posledna veta, aj ked s nou suhlasim
buchač
09.06.18,15:48
veronikasad
09.06.18,15:51
Neviem ako suvisi so stravnymi listkami. Chlapci, este ste nevyrastli z pieskoviska?
veronikasad
09.06.18,15:56
Uctovala som "chvilu" takú firmu - jedalen, dohodnut sa s majitelom aspon na poriadnej evidencii gastrolistkov nemozne. Ako dopadla danova kontrola, ak nejaka bola, neviem...