majkaaa
08.06.18,20:39
Dobry den, chcem sa spytat, mam syna narodeny 26.6. bol na pedagogicko-psychol.poradni. Najprv mi povedali ze odklad s cim som suhlasila lebo nieje vyzrety a dnes mi volala ze sa debatovala s veducou a ta povedala podla testov ze nie odklad ma ist do skoly. Da sa s tym nieco robit? Je velmi detsky. Mam starsieho syna viem to porovnat. Prosim pomozte mi.
majkaaa
08.06.18,19:07
prosim vie mi niekto poradit?
ivka70
09.06.18,07:04
mas k tomu pisomne vyjadrenie?
majkaaa
09.06.18,09:11
vsetko mi len telefonovali, ale povedali, ze papier vypisu ze nema byt odklad. Teraz nevie co mam robit. Lebo v skole mi povedala zastupkyna, ze ked im pride z poradne ze ma ist do skoly, ja s tym nic uz nespravim, musim ho dat do skoly. Na logopediu chodi uz 2 roky a stale nevie R, komoli slova a sklonuje zle. Moja otazka znie, ze ci bude musiet ist do skoly ked daju vyjadrenie z pedagogickeho ze musi ist do skoly, alebo je to na mne ako sa rozhodnem. Zastupkyna mi povedala, ze to neni na mne, ze je to 2-3 roky ze o tom nerozhoduje rodic ale papier z poradne. A to ma stve, lebo tam si dieta posadi pred seba a pracuje s nim ale v skole bude mat 20 deti potom bude uplne inde to dieta.
veronikasad
09.06.18,15:40
Zrejme ho budes musiet dat do skoly. Ak ucivo nebude zvladat, vrati sa do skolky...
korela
09.06.18,19:27
Vrátenie dieťaťa späť do škôlky je síce riešenie, ale nie najvhodnejšie.
Daj si urobiť ešte ďalší posudok, aj dva, ide o tvoje dieťa, a nie či budú mať málo prvákov v škole. Si matka, najlepšie poznáš svoje dieťa, poznám aj májové deti s odkladom s VŠ rodičmi v usporiadanom manželstve.
"Prihlásiť dieťa na vyšetrenie môže každý rodič i bez odporúčania lekára alebo MŠ osobne alebo telefonicky na doleuvedenej adrese. Naše služby sú
bezplatné." Aj keby vyšetrenia boli prísne rajonizované, cestu si nájdeš aj do iného. Zapracuj na tom.
Ozvi sa mi cez SS, ak nenájdeš cestu.
avalik
10.06.18,04:52
Ake je vyjadrenie pediatra a materskej skoly k nastupu dietata do skoly?

Škský zákon
§ 19
(4) Ak dieťa po dovŕšení šiesteho roku veku nedosiahlo školskú spôsobilosť, riaditeľ školy rozhodne19) o odklade začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky dieťaťa o jeden školský rok alebo o zaradení dieťaťa do nultého ročníka základnej školy, a to vždy na žiadosť zákonného zástupcu. Súčasťou žiadosti zákonného zástupcu je odporučenie všeobecného lekára pre deti a dorast a odporučenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie. Riaditeľ školy môže rozhodnúť o odklade začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky dieťaťa alebo o jeho zaradení do nultého ročníka aj na návrh materskej školy, ktorú dieťa navštevuje, a na základe predchádzajúceho odporučenia zariadenia výchovného poradenstva a prevencie, a to vždy s informovaným súhlasom zákonného zástupcu. Zákonný zástupca
majkaaa
11.06.18,13:05
u pediatra sme neboli, boli sme v pedagogickom centre a z tadial mi najprv volali, ze odporucaju odklad a po 2 tyzdnoch mi volali, ze daju papier, ze nebudu suhlasit s odkladom. Bola som uplne mimo. V materskej skolke hovoria, ze ma ist do skoly, ale to zacinam mat pocit, ze potrebuju uvolnit miesto a v skole naplnit miesta, lebo MS a ZS su spojene. Este idem k logopedicke a s tym papierom pediatricke ale ta neviem ci nebude odo mna pytat z pedagogickeho centra.
širi1
19.06.18,12:25
zákonný zástupca sa rozhoduje a oznamuje škole
jaros5
21.07.18,21:15
Nič sa nedeje,
ak vaše dieťa dovŕši do 31. 8. 2018 šesť rokov, je vašou povinnosťou zapísať ho na niektorú základnú školu (musí absolvovať zápis do 1. ročníka ZŠ).
https://www.rodinka.sk/predskolak/prvacik/zapis-do-1-rocnika-zs/

Na zápise (koná sa od 1. do 30. apríla) formou hry a rôznych zábavných činností, jednoduchým testíkom a pokecom s pani učiteľkami preukáže svoju školskú spôsobilosť.
Ak pri tomto zápise "preukáže" svoju nezrelosť, alebo sa prejavia nejaké "disky", alebo ... škola po dohovore s rodičmi navrhuje pedagogicko-psychologické vyšetrenie.
Ak tu potvrdia predpokladané nedostatky a doporučia odklad povinnej školskej dochádzky, riaditeľ školy vydáva rozhodnutie o odklade a zápis si rodičia s budúcim prváčikom zopakujú o rok ;)