MariannaH55
11.06.18,10:30
Dobrý deň, rozhodli sme sa kúpiť nehnuteľnosť prostredníctvom realitnej kancelárie, byt bol krásny, nadštandardne zariadený, vo výbornej cene. Lokalita nám nevadila aj napriek prístupovej ceste lesom. Realiťáčke (kt. sa pozná s majiteľom bytu) sme zaplatili rezervačný poplatok 2500EUR a začali sme vybavovať hypotéku. Hypotéku nám zamietli vo viacerých bankách z dôvodu nevhodnej lokality. Realitná maklérka ani majiteľ nás neupozornili, že nehnuteľnosť je kvôli lokalite nepredajná, a nedá sa založiť. Odmietajú nám vrátiť rezervačný poplatok. Čo môžme robiť ?Kvôli zamietnutiu hypo sme už v systéme zadaní ako ľudia kt. neschválili hypotéku. Aká je možnosť aby sme získali naspäť tie peniaze ? ďakujem za všetky rady
ivka70
11.06.18,08:31
a co ste si dohodli v zmluve , ked ste platili rezervacny poplatok? kedy sa vam vracia? mate tam osetrenu taku moznost?
MariannaH55
11.06.18,08:39
dohodnuté bolo, že čiastka 2500EUR ako rezervačný poplatok bude odčítaný z celkovej kúpnej sumy.
Možnosť vrátenia je oštetrená len v prípade že by predajca nedodal potrebné dokumenty atď,
kopretinka
11.06.18,08:44
v banke zamietli z dôvodu nevhodnej lokality? a to je aká? :eek:
MariannaH55
11.06.18,08:45
Bratislava - Vlčie Hrdlo
kopretinka
11.06.18,08:50
sorry,že sa vypytujem,ale prečo je to nevhodné,keď sa tam stavali byty,tak to vhodné bolo?
arizona
11.06.18,08:51
Mate aj nejake pisomne vyjadrenie od banky,preco vam tu hypo odmietli?
MariannaH55
11.06.18,08:53
kvôli blízkosti spalovne a práve tej príjazdovej cesty cez les .
ivka70
11.06.18,08:53
a preco ste sa vy nechranili a nedoplnili do zmluvy , kedy vam bude vratena, za akych podmienok?
MariannaH55
11.06.18,08:55
Ja som zamestnanec banky, tlačili sme to cez všetky možné výnimky, ale neprešlo to. Vyjadrenie máme z vyššie uvedených dôvodov: kvôli blízkosti spalovne a práve tej príjazdovej cesty cez les
MariannaH55
11.06.18,08:58
je pravda že sme sa neporadili dopredu s právnikom, ani nás nenapadlo že sa to môže takto vyvinúť
kopretinka
11.06.18,08:58
"Realitná maklérka ani majiteľ nás neupozornili, že nehnuteľnosť je kvôli lokalite nepredajná, a nedá sa založiť. Odmietajú nám vrátiť rezervačný poplatok."

Čo je v zmluve,to platí.Neviem,či majú povinnosť vám oznamovať,že nedostanete na to hypo,veď obaja to chcú predať.
Podľa mňa majú na tomto založený biznis,že odrbávajú ľudí.Ale ako im to dokážeš? Iba nájsť podobne postihnutých a dať to na súd.......
kopretinka
11.06.18,09:01
"Realitná maklérka ani majiteľ nás neupozornili, že nehnuteľnosť je kvôli lokalite nepredajná, a nedá sa založiť. Odmietajú nám vrátiť rezervačný poplatok."

Čo je v zmluve,to platí.Neviem,či majú povinnosť vám oznamovať,že nedostanete na to hypo,veď obaja to chcú predať.
Podľa mňa majú na tomto založený biznis,že odrbávajú ľudí.Ale ako im to dokážeš? Iba nájsť podobne postihnutých a dať to na súd.......
dmc
11.06.18,09:27
ci je nehnutelnost nepredajna - neda sa zalozit - su dve rozne veci. Predajna asi je pretoze ste ju chceli kupit. Predpokladam ze nehnutelnost je skolaudovana. To ze sa neda zalozit - ze ju banky nechcu zobrat ako rucenie za hypo je druha vec. Sama pisete ze vam lokaliata nevadila. Pred podpisom rezervacnej zmluvy ste si mali riadne precitat jej podmienky. Rezervacna zmluva sluzi na to aby ste mali cas si vybavit papiere. Predajcu nemusi zaujimat ci si zhanate hypo alebu budete predavat svoju nehnutnost alebo mate cash alebo predavate zlate tehy s povale...To je Vas problem. Tieto veci ste si mali pozistovat pred podpisom rezervacnej zmluvy.
Andy Kralik
11.06.18,09:32
Prečo by "odrbávali ľudí"... ???
Je ten byt skolaudovaný? Ak áno, tak predávajúci predáva regulérny byt. Kupujúci vedel čo kupuje. Každá vec je predateľná vtedy, ak ju niekto chce kúpiť.
To že na to kupujúci nedostal peniaze od banky je druhá vec. No hold nie každý si mysí že je to dobre predateľný byt, takže banka nie je ochotná ísť do rizika.. ale to je predsa problém kupujúceho. Predávajúci sa práve chráni tou zálohou. Rezervoval kupujúcemu byt, možno medzičasom odmietol iných záujemcov, možno aj takých ktorí by mali hotovosť. Keďže kupujúci nakoniec nemá peniaze, na zálohu kupujúci nárok nemá.
Pred podpisom zmluvy mohli kupujúci trvať na tom, aby do zmluvy bola daná podmienka, aby v prípade zamietnutia úveru sa záloha vrátila. Keby na tej podmienke trvali, buď by ju predávajúci prijal, alebo možno nie a počkal by radšej na niekoho kto má financie k dispozícii..
Andy Kralik
11.06.18,09:37
Nijak.. Poučte sa a nabudúce si zmluvu pred podpisom dajte prečítať právnikovi.

"Odmietajú nám vrátiť rezervačný poplatok."
Problém nastal na strane kupujúceho. Po pravde páve na to slúži rezervačný poplatok, aby sa chránil predávajúceho.
bodliak
11.06.18,09:45
"nehnuteľnosť je kvôli lokalite nepredajná" - no to evidentne nie je pravda. Keby ste mali cash, už by predaná bola. Predávajúci si splnil všetky podmienky, podľa mňa, stále chce predať...
buchač
11.06.18,09:48
Čo môžete urobiť ?
Ťažká otázka...veľmi ťažká.

Ja osobne som skončil na súde/och. Na občiansko-právnom a aj na trestno právnom. Tiež som dal zálohu a keďže RK nesplnila podmienky, nuž predávajúci odstúpil od zmluvy s realitkou.
Oba súdy som vyhral.
OP súd vydal príkaz na exekúciu.
TP súd majiteľku odsúdil na podmienečný trest.
...ona si veselo behá po svete, exekútor nemá čo zhabať....a ja si môžem pískať.


P.S.:
Keby sa to stalo pred XX rokmi, realiťáčka by horko zaplakala. Teraz to nemá význam sa realizovať...za "pár" ečiek sa mi nechce pozerať cez zamrežované okno.
vicktor
11.06.18,11:05
Ak viacere banky odmietli byt ako zaloh, nieco tam nebude v poriadku. Pristup lesom? Ved to je plus. Byt v BA? Ved tu su byty najdrahsie.
Je to skolaudovane? Na vlastnom pozemku? Neprezradili co sa im na byte nepozdava?
Ja by som ocakaval ze stanovisko bude mozeme vam pozicat sumu x, ak chcete y, musite poskytnut este dalsi zaloh. Ak nepovedali, ale odmietli byt principialne, tak je tam hacik o ktorom si nenapisala.

Vy ste dobrovolne pristupili na podmienku ze rezervacny poplatok prepada ak nesplnite zavazok kupit, tak pochybujem ze sa k nemu dostanete.
expeeert
11.06.18,13:20
Lokalita Vlčie hrdlo je asi najhoršia, aká v BA existuje. A ak je tam prístupová cesta cez les, bohvie, komu patrí, aké sú tam vlastnícke vzťahy. Takže ak si v banke povedia, že toto nepredajú ani za polovicu, tak nepôjdu do rizika, že v prípade nesplácania zoberú nepredajnú nehnuteľnosť...
kopretinka
11.06.18,20:56
realiťáčka sa pozná s majiteľom bytu.....aj kolegyňa kupovala byt,kde predávajúca a realiťčáka sa poznali,neskôr vysvitlo,že veľmi dobre.Predávajúca cukla tesne pred podpisom,a realitka nechcela vrátiť zálohu,že to nie jej problém,že sa predaj neuskutočnil.Skončilo to TO pre podvod ......preto ma to napadlo,že tí dvaja sú zohratá dvojica........
mona091
12.06.18,04:02
Rezervačnu zmluvu nebudem hodnotiť, už je neskoro,

No v minulosti som mala skúsenost, že podobný prípad dali potencionalni kupujúci na súd,
Sudkyňa uzatvorila spor s tým, že nikto nemôže nikoho nútiť nič kúpiť na základe rezervacnej zmluvy, a realitná kancelária musela dokladovať vynaložené náklady, ktoré mala v súvislosti s chystanim tohto predaja pre konkrétnych potenciálnych kupujúcich, tieto konkrétne vyčíslené náklady kupujúci uhradili RK, a celú zálohu na zaklade súdneho rozsudku musela RK vrátiť kupujúcim. Náklady RK boli v minimálnej výške

doplnim, ze je dolezite pravne preskumat celu rezervacnu zmluvu, je rozdiel pisomna dohoda o zmluvnej pokute, rozdiel je zaloha na byt, ale to je uz o pravnikoch, asi by som isla za nimi