liduska
13.08.06,09:43
Poraďte dobrý recept na zajka.
Monika Kováčová
13.08.06,08:59
My veľmi radi jeme všetko, okrem zajaca. Až na jeden spôsob, ten priam milujeme:
Na oleji, alebo masti upražíme cibulku - hóóóódne veľa cibule.
Dobre vymočeného zajaca (:D vo vode, nie vycikaného:D ) nakrájame na nejaké kusy - porcie, nasolíme. Vložíme do tej cibule a vysypeme na to mäsko 2 balíčky čierneho korenia. Tento recept sa totiž volá zajac na korení. Môžeš troška trošička podlievať vodičkou, aby ti to nezhorelo, ale nemusíš. Je to mňam, mňam, vôbec to necítiť zajačinkou a to ja vôbec nemám rada pikantné jedlá...:)
Nezabudni obracať!
liduska
13.08.06,10:48
Ermon, môžeš trošku bližšie napísať koľko asi tej cibule a koľko treba toho zajačika nechať močiť , a na aké veľké kúsky asi treba nakrájať a to korenie mleté?? A treba to dusiť potom pod pokrievkou? Proste napíš mi to prosím polopate. ZA akú dobu je to asi hotové. Vďaka.
Monika Kováčová
13.08.06,11:08
No mrkla som do receptu a takto asi:

Zajaca močím vo vode dlhšie než iné mäso, aby nebolo toľko cítiť tú zajačiu vôňu.

Ak je zajac taký mladší, menší tak to urob takto:

1 veľkúúú cibuľu asi 1,5-2 dcl oleja - cibuľu osmažíš do sklovita, pridáš čierne mleté korenie. Na začiatok skús 1 pol. lyžicu - druhý krát vyskúšaj viac, podľa chuti (my sme sa dostali už až na 2 sáčky ml. korenia, ale robievame to z 2 zajacov, preto aj tej cibule raz toľko som písala v 1. príspevku).
Osmažíš to. Pridáš nasoleného zajaca, naporcovaného na kúsky, nožičky klasicky ako kura po klbiku. Teraz smažíš. Sama uvidíš, či tam treba dať tú vodičku, ak máš dosť toho olejovo cibuľového základu, tak netreba.

No a v orig. recepte je toto všetko, ale my si to uľahčujeme tak, že mäso dáme dopiecť do trúby. Vyberieme mäso, poukladáme na pekáč a zalejeme tým cibuľovo-olejovo-koreninovým zálevom. Pečieme kým to nieje hotové.
To aby sme nad tým nemuseli stáť.
Monika Kováčová
13.08.06,11:10
ZA akú dobu je to asi hotové. Vďaka.

Záleží na zajacovi, či je mladý alebo starší.

Keď bude mäsko mäkké :D .
liduska
13.08.06,11:12
Ja som mäso nikdy nemočila tak že vôbec neviem ako asi dlho sa to má či 1/2hod či 1/2 dňa.
Monika Kováčová
13.08.06,11:20
Vieš čo, ja kura tiež len umyjem, ale hovädzie nechám asi 1/2 hodinu namočené vo vode. Neviem prečo, mama ma to tak učila. Ale keď sme robili zajaca, vždy ho nechala dlhšie a ešte tam do tej vody šprtla za šálku mlieka, vraj aby bolo mäso jemnejšie a nepáchlo zajačinou. Môj brat cítil zajaca na kilometer, tak asi za to. Ja mlieko nedávam. Nechám ho aspoň hodinu v tej vode, niekedy dlhšie, keď sa pozabudnem...
liduska
13.08.06,11:22
Ďakujem, vyskúšam a napíšem ako to dopadlo.
Zita5
13.08.06,12:14
Králik na smotane / na spôsob sviečkovej/

1 podarovaný králiko-zajac:p
15 dkg údená slaninka
1/2 dcl. bieleho vínka
koreňová zelenina/4 ks mrkva,2 ks petržlen,1 ks zeler, 1 ks kaleráb/
soľ,vegeta
čierne mleté korenie
čierne celé korenie
bobkový list
horčica
2 ks šľahačková smotana, alebo smotana na varenie .....kyslú nedávam ,lebo sa jej bojím , ale odvážnejší môžete použiť aj kyslú smotanu .
hladká múka
kryštáľový cukor na karamel

Očisteného králika rozporcovaného vložíme do pácu na 24 hod., ktorý pozostáva 1,5 vody ,1 veľká cibuľa nakrájaná na kolieska , 3 strúčiky cesnaku , celé korenie , bobkový list a kúsok údenej slaninky .Udržiavam v chladničke za občasného premiešania .Nie je zakázené pridať aj trošku koreňovej zeleniny.By som povedala , že ešte lepšie .

V deň varenia postupujeme :

Cibuľu nakrájame a dáme na olej alebo masť usmažiť do sklovita .Zeleninu nakrájame na kocky a vložíme do cibuľe , necháme spolu podusiť 10 minút ,potom pridáme nakrájanú údenú slaninku, soľ, vegetu ,mleté čierne korenie , celé korenie , bobkový list, rozporcovaného zajaca z pácu podlejeme vodou a bielym vínom , necháme dusiť .V prípade potreby stále podlievame vodou .Dusíme do zmäknutia mäsa .

Ak je mäso uvarené ,vyberieme ho na tanier –odložíme na chvíľu bokom , odstránime bobkový list a udusenú zeleninu rozmixujeme alebo prepasírujeme , takto rozmixovanú zeleninu vložíme späť do hrnca a zároveň dáme späť aj králičie mäsko ,necháme zovrieť, podľa uváženia môžeme ešte pridať vodu , pridáme horčiču a spolu necháme vrieť ešte 5 minút .Medzi tým si pripravíme karamel z kryštáľového cukru , ktorý hneď vlejeme k zeleninovému vývaru, opäť necháme zovrieť .
Na koniec zo sľahačkovej smotany a hladkej múky pridáme zátrepku a po zovretí hneď ukončíme varenie .Dochutíme, pridáme za 2 lyžice octu , alebo podľa vlastného uváženia .Namiesto octu je možné použiť aj šťavu z citróna .
Podávame s knedľou .



Týmto spôsobom sa dá robiť aj sviečková z hovädzieho mäsa.

"JA JÍM VŠECHNO:::JENOM NEJÍM KRÁLIKY"

Prajem dobrú chuť a na zlepšenie chute ,nezabudnite zapiť červeným vínkom .
Gabi03
14.08.06,05:14
My máme zajaca takmer každý druhý týždeň. Najviac mám rada urobeného ako klasická sviečková. Z kostí zvykievam obrať mäso, je s tým babračka, ale chutí to výborne.
Potom veľmi dobrý je zajac pečený. Keď som začínala variť, mama nebola doma, šupla som zajaca na pekáč, trochu okorenila (ani neviem, čím všetkým) ale poukladala som naň slaninku. Vtedy to má výbornú chuť.
Alebo minule som ho prudko opiekla jemne obaleného múkou na oleji, vybrala, podusila cibulu s hríbami a ešte spolu dusila s mäskom.
Ja si už recepty na zajace musím vymýšľať. :D
Dobrú chuť každému
Marína
14.08.06,06:17
Nemusíš toľko vymýšľať;), recepty nájdeš aj tu:
http://recepty.atlas.cz/hledej.asp
Gabi03
14.08.06,06:23
Nemusíš toľko vymýšľať;), recepty nájdeš aj tu:
http://recepty.atlas.cz/hledej.asp (http://recepty.atlas.cz/hledej.asp)

Dík za tip. Ale ja varím, iba ak sa mi chce. A iba vtedy sa mi chce, ak mam "inšpiráciu" a môžem si vymýšľať. (Si predstavte chudáka manžela :D )
Receptov sa držím iba pri dezertoch. Tam sa neodvážim experimentovať. :)
Evaman
14.08.06,07:41
My máme zajaca takmer každý druhý týždeň.

Fíha a to kde tých zajacov zháňaš, veď ja mám problém kúpiť "čerstvého" zajaca aspoň na sviatky lebo mrazený to nie je ono a aj tak ho majú iba v Metre.
Gabi03
14.08.06,07:42
Fíha a to kde tých zajacov zháňaš, veď ja mám problém kúpiť "čerstvého" zajaca aspoň na sviatky lebo mrazený to nie je ono a aj tak ho majú iba v Metre.

Bývame na dedine a muž by bez zajačikov nemohol :)
Evaman
14.08.06,07:49
Hm, tak to sa máš, škoda , že nebývate pri Košiciach, nejaké by som od Vás odkúpila:p .
Gabi03
14.08.06,07:51
Hm, tak to sa máš, škoda , že nebývate pri Košiciach, nejaké by som od Vás odkúpila:p .

Tiež som pozerala Tvoje bydlisko :). Pravdu povediac, mne už niekedy lezú aj z .... :D
daniek
14.08.06,08:09
keď ich choval dedko tak nám tiež doma liezli hore .... a teraz by som si dala a nemám odkiaľ :D
účtovník 007
14.08.06,08:28
Mňa moji rodičia permanentne zásobujú zajačinou, tak priložím jeden zajačikovský aj ja :D :
Zajaca poriadne prešpikujem slaninkou, nasolím a potriem korením na divinu. Pekáč si vymastím a takto vymastený pekáč jemne potriem zvyškom korenia na divinu a troškou vegety. Do pekáča vložím zajaca, podlejem trochou vody. Očistím si jabĺčka a celého pokryjem nakrájanými jabĺčkami. Okolo zajka na mesiačiky a navrch poukladám jablko na plátky. Tie mesiačiky sa pri pečení rozpadnú(nie úplne) a vznikne hustejšia šťava.Takáto kombinácia šťava zo zajka+korenie+vegeta +jabĺčka-mňam,mňam. Podávam to so zemiakovou kašou, alebo pečenými zemiakmi.
Janka6685
20.02.07,12:23
Králik na smotane / na spôsob sviečkovej/

1 podarovaný králiko-zajac:p
15 dkg údená slaninka
1/2 dcl. bieleho vínka
koreňová zelenina/4 ks mrkva,2 ks petržlen,1 ks zeler, 1 ks kaleráb/
soľ,vegeta
čierne mleté korenie
čierne celé korenie
bobkový list
horčica
2 ks šľahačková smotana, alebo smotana na varenie .....kyslú nedávam ,lebo sa jej bojím , ale odvážnejší môžete použiť aj kyslú smotanu .
hladká múka
kryštáľový cukor na karamel

Očisteného králika rozporcovaného vložíme do pácu na 24 hod., ktorý pozostáva 1,5 vody ,1 veľká cibuľa nakrájaná na kolieska , 3 strúčiky cesnaku , celé korenie , bobkový list a kúsok údenej slaninky .Udržiavam v chladničke za občasného premiešania .Nie je zakázené pridať aj trošku koreňovej zeleniny.By som povedala , že ešte lepšie .

V deň varenia postupujeme :

Cibuľu nakrájame a dáme na olej alebo masť usmažiť do sklovita .Zeleninu nakrájame na kocky a vložíme do cibuľe , necháme spolu podusiť 10 minút ,potom pridáme nakrájanú údenú slaninku, soľ, vegetu ,mleté čierne korenie , celé korenie , bobkový list, rozporcovaného zajaca z pácu podlejeme vodou a bielym vínom , necháme dusiť .V prípade potreby stále podlievame vodou .Dusíme do zmäknutia mäsa .

Ak je mäso uvarené ,vyberieme ho na tanier –odložíme na chvíľu bokom , odstránime bobkový list a udusenú zeleninu rozmixujeme alebo prepasírujeme , takto rozmixovanú zeleninu vložíme späť do hrnca a zároveň dáme späť aj králičie mäsko ,necháme zovrieť, podľa uváženia môžeme ešte pridať vodu , pridáme horčiču a spolu necháme vrieť ešte 5 minút .Medzi tým si pripravíme karamel z kryštáľového cukru , ktorý hneď vlejeme k zeleninovému vývaru, opäť necháme zovrieť .
Na koniec zo sľahačkovej smotany a hladkej múky pridáme zátrepku a po zovretí hneď ukončíme varenie .Dochutíme, pridáme za 2 lyžice octu , alebo podľa vlastného uváženia .Namiesto octu je možné použiť aj šťavu z citróna .
Podávame s knedľou .



Týmto spôsobom sa dá robiť aj sviečková z hovädzieho mäsa.

"JA JÍM VŠECHNO:::JENOM NEJÍM KRÁLIKY"

Prajem dobrú chuť a na zlepšenie chute ,nezabudnite zapiť červeným vínkom .

Vďaka za recept. Práve som dopapala. Mňam:---

Síce som na to použila tuším jelenie (neoznačený balíček v mrazničke:D), ale super.http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif
Marta V
20.02.07,17:40
Ja robím pečeného zajaca, ktorý je naozaj super. Do pekáča dám naporcovaného zajaca, osolím poukladám naň na kolieska nakrájanú cibuľu, obložím plátkami údenej slaninky, na každú porciu dám kúsok masla, trošku pokvapkám olejom a nechám takto stáť v chladničke celú noc. Pred pečením podlejem troškou vody, zakryjem alobalom a pečiem. Asi pol hodinku pred dopečením alobal zložím a ešte zapečiem.
DanielaSL
20.02.07,17:48
Jémine...zase téma zajo?:eek:
osky
05.05.09,08:00
Ja som mäso nikdy nemočila tak že vôbec neviem ako asi dlho sa to má či 1/2hod či 1/2 dňa.

ja som tiez nikdy nepocula ze by sa malo mäso mocit proti pachu,robim to len s rybami-na noc namocim do mlieka a to ten pach vytiahne a ryby su vlacnemaju svoju chut..mozno bude mlieko dobre aj na zajaca,ved voda celkom znici chut akehokolvek mäsa......:mad:
osky
05.05.09,08:19
v na sej rodine odjakziva chovame zajkov,takze o zdrave mäsko nudzu nemame.nechapem,preco niektori ludia toto mäso neznasaju-hm,mozno si to neuvedomujem,ze razi zajacinou,kedze som na tom vyrastla.....ale muz si to tiez pochvaluje a oni zajkov nemali....:confused:

takze dva jednoduche a rychle recepty.

Zajko skoc do truby:

zajaca poriadne oplachnut pod studenou vodou,osusit papierovou utierkou nie celkom do sucha.

pekac trochu potriet olejom alebo maslom,polozime don zajaca,posypeme grilovacim korenim a rascou-aj z vnutra.do pekaca pridame asi 3-5 struckov ceskanu a podlejeme asi 0,3 dcl vina/je jedno ake/ .ak mame doma cerstvu salviu,poukladam na zajaca väcsie vetvicky,doda prijemnu vonu a mäso je dobre stravitelne.

prikryteho peciem v rure cca na 200,ak sa vino vypari podlievam este vodou ale nesmie to plavat,len tak akurat na stavicku....;)
ked je mäso mäkke,snimem vrchnk a necham zajaca pripiect,mozete ho aj obratit na druhu stranu ale nenechat ho vyciviet,zajac nema kozu ako kurca!!!!!!


Zajac opekany na panvici

zajaca oplachneme ako v predslom recepte.naporcujeme na mensie kusky,osolime.na panvici zohrejeme cca 2-3 polievkove lyzice olivoveho oleja,vlozime kusky mäsa a zo vsetkych stran poopekame do zlatista na dost prudkom ohni,pozor aby nezhorel.
teplotu znizime,podlejeme asi 3 dcl vina,pridame trochu provensalskych bylin a kusky cerstveho cesnaku.prikryte dusime do makka,obcas premiesame a ak treba podlievame troskou vody.po zmäknuti mäso dobre poopekame a nechame odparit skoro vsetku prebytocnu tekutinu.:)
babka - ježibabka
05.05.09,17:15
Sú tu dobré recepty. Pridám sa k Vám aj ja. Pôvodný recept bol v televízii, myslím, že to niekedy varil Peter Novotný. Kúpime si a vykostíme bôčik. Naklepeme ho. Vykostené zajačie stehná tiež naklepeme. Rozložíme si bôčik, posolíme, prichutíme korením - kedy ako, buď iba čiernym mletým alebo kúpenou zmesou korenia (na pečené kura, grilovacie korenie) , na to uložíme naklepané stehná z králika a dáme čo mala to dala - salám, šunku, plátkový syr, niečo zelené vňaťku, papriku, hrášok, pásiky kápie, zatočíme do rolády a upečieme. Podávame s ryžou, zemiakmi alebo tým, kto čo má rád.
Trup bez stehien zvyčajne naplním plnkou ako do kuraťa a upečiem. Z kostí uvarím polievku a mám komplet obed aj večeru. Dobrú chuť!
babka - ježibabka
05.05.09,17:32
Ešte tu mám pár receptov.
Stanislav 1975
05.05.09,17:34
A mňa nechcete??? Ja som tiež pekný zajačik...:---:D;)
Tweety
05.05.09,17:53
A mňa nechcete??? Ja som tiež pekný zajačik...:---:D;)
A vieš si sadať na pekáčik?:---
marjankaj
05.05.09,20:25
A vieš si sadať na pekáčik?:---

Keby bol pekný.:---
alla66
05.05.09,20:40
34 ročného zajaca jesť ? :eek:...to len zakopať na záhrade:---...ani v tlakovom hrnci nezmäkne... nič mu nepomôže:mee:
Stanislav 1975
05.05.09,20:44
34 ročného zajaca jesť ? :eek:...to len zakopať na záhrade:---...ani v tlakovom hrnci nezmäkne... nič mu nepomôže:mee:
34 budem mať až v júli, to len tak mimochodom-:---
alla66
05.05.09,20:48
Cesnaková polievka z králika s haluškami je dobrá....k tomu pečený králik na cesnaku s plnkou, alebo na smotane.....

Teraz neviem...domáci králik? zajac poľný?..

http://www.receptar.sk/index.php?ID=17&SubID=2
marjankaj
05.05.09,21:27
34 ročného zajaca jesť ? :eek:...to len zakopať na záhrade:---...ani v tlakovom hrnci nezmäkne... nič mu nepomôže:mee:

A o čo ti vlastne ide?
Vy ženy ani ani tak ani onak.
Na záhorí: Aňi z voza aňi na vúz.:---
alla66
06.05.09,06:01
Najlepšie mäso z králika - zajaca je do roka. Mäsko je jemné, dá sa pripraviť i na rezeň. Čím starší, tým je mäso tvrdšie, vhodné max. na dusenie.