petogabo
12.06.18,22:47
Poprosim vas o radu. Dal som si spravit pristresok nad terasou a neskor som spravil aj rynu na odtok vody ktory zial je (resp. bol) otoceny k jednej nohe a ta sadla asi o 2cm. Chcel by som to nejak zdvihnut a opravit tak, aby to uz nesadalo. Len by som chcel podotknut, ze zaklad pod patku som daval 3dtcka a celkovo asi 70cm v zemi. Problem je mozno v tom, ze to asi zhruba v hlbke zakladu na terasu a nejak to tam podteka. Mate nejake napady prosim?
buchač
12.06.18,21:20
Foto daného stavu by nebolo ?
Chobot
12.06.18,21:49
Predpokladám, že tie nohy terasu sú z drevených hranolov.

Treba zohnať jeden statný hranol, podložiť ním konštrukciu terasy. Pod hranol umiestniť hever na auto. Uvoľniť pôvodný hranol z pätky. Nadvihnúť celú konštrukciu tým heverom, podložiť pôvodnú nohu niečím (napr. drevenou doskou vyrezanou presne na veľkosť pätky o hrúbke sadnutia) a znovu spustiť prístrešok na pôvodnú nohu.

Keďže si nepridal žiadne fotky, neviem si predstaviť, ako to máš teraz. Vychádzam len z mojej predstavivosti, ako by to asi mohlo byť.
petogabo
13.06.18,13:30
priloziil som aj foto
misoft
13.06.18,13:44
To je jedna možnosť. Hranol stojky je (podľa foto) do pätky uchytený priechodnou skrutkou. Takže by sa musela vŕtať nová diera - to problém nie je, ale potom tá drevená stojka bude mať dve diery, pričom pôvodná už nebude ošetrená voči vnikaniu vlhkosti - začne tam hniť.
Druhá možnosť je, uvoľniť pätku z podkladu (je tam asi skrutka), celé zodvihnúť (postup ala Chobot) a POD samotnú pätku vložiť 2cm ošetrené oceľové podložky. Nebude sa musieť hýbať drevom, nebude sa musieť vŕtať nová diera, len sa to celé podloží. A myslím, že to bude i rýchlejšia varianta.
fortunka
13.06.18,14:16
Rovnako to mame, zalezi od toho aku mate strechu na tom. My velmi tazky, zatial sa na to vykasleme, odvodnili sme to vsetko mali sme tam spodnu vodu 30cm pod urovnou terasy a to sposobilo, ze jeden roh nam klesol.. inak bol navrh podlozit hranoly a heverom nadvihnut opatrne a bud vymenit cely jeden hranol za dlhsii alebo u nas sa riesilo aj znovu urobit novy zaklad a zabetonovat nove patky,ale to sme zrusili rychlo ( u nas problem strech + opiera a to o stenu domu, tak sa bojime aby nam to nezburalo dom :DDDD
marleau
13.06.18,17:21
ja používam len šteľovacie pätky
ZahradnikAmater
13.06.18,20:51
Do dier v dreve vtláčam drevený tyčky z baumaxu ;) Nehnije.
chandler
14.06.18,07:06
2cm nie je vela, na to sa vykasli. a sadat viac by to uz nemalo ked to uz nepolievate vodou :)
Chobot
14.06.18,08:09
Myslel som, že tie pätky máš v betóne uchytené chemickou kotvou. Ak to je skrutované, tak to nadvihni celé aj s tou pätkou, ako písal misoft, a pod pätku niečo podlož. Ako vidím, najlepšie by bolo vyrezať kus tej dlažby a nalepiť ju pod pätku - nezabudni vopred prevŕtať. Tým zabiješ 2 muchy - aj to nadvihneš, aj to bude krajšie.