rkuzma
13.06.18,17:05
Ahojte,

urcite to uz bolo ale nenasiel som to: Minuly rok mi menili suciastku na TV a zase mi odisla ta ista suciastka(TV uz nebola v zaruke). Nasiel som zarucny list a tam sa pise ze ze na pracu aj na suciastku je zarucna doba iba 3 mesiace. Nemala by byt na suciastku(kedze bola nova) zaruka 24 mesiacov?

Vdaka
buchač
13.06.18,16:09
Uvažuj logicky.
Ak by sa aj na súčiastky vzťahovala záruka 2 roky, tak výrobcovia by sa zbláznili...všetci výrobcovia.

Ale ak ti nestačí záručný list, tak sa sťažuj, hádaj, vypisuj, ...a kľudne aj súď.
dmc
14.06.18,07:22
Záručná doba za vady vykonanej opravy/úpravy veci (zákon č. 40/1964)
Obcansky zakonnik §654

(1) Záručná doba je tri mesiace, ak nie je dojednaná alebo osobitnými predpismi ustanovená inak; stavebných prácach je záručná doba najmenej osemnásť mesiacov.

https://www.lewik.org/term/4869/zarucna-doba-za-vady-vykonanej-opravy-upravy-veci-zakon-c-40-1964/
ivka70
14.06.18,11:10
https://www.dtest.sk/nejcastejsi-problemy/aka-je-zaruka-na-vymenenu-vec-suciastku/97
Aká je záruka na vymenenú vec / súčiastku?
Ak dôjde k výmene, začne plynúť záručná doba znova od prevzatia novej veci. To isté platí, ak dôjde k výmene súčiastky, na ktorú bola poskytnutá záruka. Na vymenenú vec alebo súčiastku začína plynúť nová, minimálne 24-mesačná záruka. Nie je preto potrebné uzatvárať novú zmluvu, výmenu možno preukázať vybavením reklamácie v reklamačnom doklade. V prípade vymenenej súčiastky môže nastať situácia, že vec samotná už nie je v záruke, avšak na vymenenej súčiastke sa vyskytne vada, ktorá bráni riadnemu užívaniu veci. V tomto prípade možno požadovať výmenu alebo odstúpenie od zmluvy ohľadom celej veci.

Zákonný podklad:

§ 627 ods. 2 Občianskeho zákonníka


(1) Doba od uplatnenia práva zo zodpovednosti za vady až do doby, keď kupujúci po skončení opravy bol povinný vec prevziať, sa do záručnej doby nepočíta. Predávajúci je povinný vydať kupujúcemu potvrdenie o tom, kedy právo uplatnil, ako aj o vykonaní opravy a o dobe jej trvania.

(2) Ak dôjde k výmene, začne plynúť záručná doba znova od prevzatia novej veci. To isté platí, ak dôjde k výmene súčiastky, na ktorú bola poskytnutá záruka.
ivka70
14.06.18,11:11
to plati na opravu ako taku (pracu), na zarucnu dobu vymenenej suciastky plati par. 627 (2)
dmc
14.06.18,19:50
dik za doplnenie