jojo71
14.06.18,09:23
Obraciam sa na Vás s prosbou, ako sa vysporiadať s veľkým problémom, ktorý som si spôsobil sám:

Firma kupovala v r. 2017 automobil a nemala dostatok peňazí na účte a taktiež ani v pokladni, takže pri kúpe vozidla som ako spoločník (konateľ) vytiahol peniaze z osobného účtu a zaplatil som 500 e zálohu predávajúcemu za auto a potom ďalších XX XXX e som vložil v banke na účet predávajúceho. Samozrejme som si to neuvedomil, že vklad spoločníka a konateľa nemôže byť už vôbec v hotovosti do pokladne, len na účet v banke. Nemám to ako účtovne spraviť, tak ma napadlo, že by som to obišiel tak, že akože auto od predávajúcej firmy kúpil spoločník (konateľ) a následne ho bezodplatným prevodom prevedie do majetku spoločnosti 022/413.
Faktúru o kúpe vozidla na firmu by som si odložil len pre svoje účely. Ako doklad pre daňové účely by slúžila zmluva o bezodplatnom prevode vlastníckeho práva k motorovému vozidlu.

Zaujíma ma to, či v prípade daňovej kontroly by skúmali, či naozaj vlastnil predtým to vozidlo konateľ, čo v skutočnosti nevlastnil, vlastnila ho predávajúca firma a či by si to overovali na polícii alebo toto daňová kontrola až tak do hĺbky neskúma.

Alebo ako by mohla na to prísť daňová kontrola, že v skutočnosti nemal to vozidlo spoločník vo vlastníctve pred prevodom toho vozidla?

Už som rozmýšľal, že to vozidlo prepíšem automobil z firmy na súkromnú osobu a následne zas zo súkromnej osoby na firmu, ale to sú poplatky na polícii, zrušiť PZP a HP a následne nanovo uzatvárať, to by som chcel riešiť v neposlednom rade.

Prosím Vás, ak mi viete niekto poradiť, ako sa najlepšie vysporiadať s horeuvedeným problémom. Budem Vám veľmi povďačný. Som si vedomí, že som spravil obrovskú chybu, ale tak musím sa s tým nejak vysporiadať a znášať následky. Preto sa obraciam s prosbou na tých, čo by mi aspoň troška vedeli poradiť.

Vopred ďakujem za všetky odpovede.
Žabinka
14.06.18,07:36
viackrát som si to prečítala, ale nevidím tam, že by si robil vklad do pokladne, veď píšeš: som ako spoločník (konateľ) vytiahol peniaze z osobného účtu a zaplatil som 500 e zálohu predávajúcemu za auto a potom ďalších XX XXX e som vložil v banke na účet predávajúceho..
toto predsa nie je zakázané, môžeš účtovať o záväzku vočí spoločníkovi a keď budé mať firma na účte peniaze, tento záväzok vysporiadaš..
jojo71
14.06.18,07:54
Takže môže sa to zaúčtovať nasledovne?
1. nákup auta - FA od predajcu vystavená na firmu: 042/321
2. zaplatenie FA: 321/365
3. zaradenie auta: 022/042
4. vrátenie peňazí spoločníkovi: 365/221
Ak nie, ako to treba zaúčtovať?

V tomto prípade treba počítať aj s úrokmi? Alebo sa to nemusí úročiť?
Predpokladám, že peniaze sa môžu vyplácať aj po častiach, nie len jednorázovo.

Vopred ďakujem za odpoveď.
Žabinka
14.06.18,08:10
nenašla som dôvod, prečo by to tak nemohlo byť.. peniaze môžeš vyplatiť v splátkach, bolo by ale vhodné urobiť zmluvu k tejto celej transakcii..
pozri si https://www.danovecentrum.sk/priklad-z-praxe/dotacia-pokladnice-spolocnikom.htm
nepíšeš o sumách, takže ešte pozor na zákon o hotovostných platbách..;)
jojo71
14.06.18,08:32
Jedná sa spolu o sumu cca 13 000 e, takže to musí byť vyplatené na účet spoločníka a nie v hotovosti. Posledná otázočka, musí byť v zmluve aj úročenie? Predpokladám, že nie, keďže zmluva bude uzatvorená podľa Občianskeho zákonníka.
O akú zmluvu by mohlo ísť v tomto prípade (názov)?

Ďakujem :-).
jojo71
15.06.18,05:42
Mohlo by sa to zaúčtovať aj nasledovne?

1. Prevod straty minulého účtovného obdobia v bežnom roku na základe rozhodnutia účtovnej jednotky, AÚ podľa účtovného obdobia - ID: 429/431
2. Nákup auta: FA od predajcu vystavená na firmu – PFA: 042/321
3. úhrada faktúry z osobného účtu konateľa - ID: 321/365 4. Zaradenie samostatných hnuteľných vecí a súborov hnuteľných vecí v obstarávacej cene do dlhodobého hmotného majetku - ID: 022/042
5. Pohľadávky voči spoločníkom s.r.o. pri úhrade straty z minulých rokov, ak spoločenská zmluva túto povinnosť upravuj, prípadne ak sa spoločníci na tom dohodli - ID: 354/429
6. Odpis pôžičky – ID: 365/354

Na základe rozhodnutia valného zhromaždenia a súhlasu konateľa sa pôžička môže použiť na úhradu straty z minulých rokov. Pokiaľ povinnosť úhrady straty spoločnosť nemá zakotvenú v spoločenskej zmluve, čo spoločnosť nemá, stačí, aby sa spoločníci na tom dohodli v písomnej forme. Pri poskytnutí bezúročnej pôžičky sa uzatvára zmluva o pôžičke uzatvorená s konateľom na základe Občianskeho zákonníka.
Môže sa na základe uvedeného uzatvoriť bezúročná zmluva?
Môže sa to zaúčtovať tak, že z časti pôžičky sa odpíše pôžička 365/354 a následne, keď bude mať spoločnosť peniaze na účte, vráti pôžičku konateľovi na účet v splátkach, t. j. 365/221?

Vopred ďakujem za odpovede.