Bulka
14.06.18,13:11
SZČO sa stal platiteľom DPH v 5/2018 a idem robiť prvé DPH priznanie. Na vstupe má pár bločkov, na výstupe jednu faktúru za služby. Môžem uplatniť odpočet DPH zo vstupných bločkov, keď na konci roka mu budem dávať paušálne výdavky v DPFO priznaní? Je to OK, mať takýto "hybrid", že pre potreby DPH mám vstupy, ktoré musím vedieť preukázať (a samozrejme použiť pre svoje zdaniteľné obchody), teda jednotlivé bločky a pre potreby DPFO mám 60 % paušálne výdavky a nič nemusím preukazovať?
Katy a R
14.06.18,11:13
pozreme ;) zze/2003-595/6/10
Bulka
14.06.18,11:23
Ďakujem, áno, presne podľa tohto ustanovenia viem, že na konci roka môžem dať živnostníkovi paušálne výdavky. Ja ale teraz pochybujem o tom, či si môžem odpočítať DPH zo skutočných výdavkov, keď ich vlastne "použijem/preukážem" len pre účely DPH, hoci pre účely DPFO použijem paušál. Môžem DPH zo vstupov smelo odpočítať? Osobne si myslím, že každá daň má svoje pravidlá a DPH odpočítavam podľa §49, kde je podmienkou, že vstupy budú použité na podnikanie, čo je aj pravda, jedná sa o kancel.potreby, drobný materiál a pod.
Tweety
14.06.18,11:58
Zákon to umožňuje, takže smelo uplatní nárok na odpočet.