melondubnica
19.06.18,09:54
Dobry den prajem, prosim Vas vedel by mi niekto poradit ohladom fakturacie? Dohodol som si telefonicky prepravu tovaru ako dopravca pre jednu firmu, obdrzal som objednavku od tej firmy v ktorej ale nebola uvedena splatnost faktury. Ked som im tovar prepravil a fakturoval prepravu tak som si urcil splatnost mojej faktury na 14 dni, kedze oni do objednavky ked budem vystavovat fakturu splatnost neuviedli. faktura mi do 14 dni uhradena nebola a odvolavaju sa na splatnost 60 dni, maju na to pravo? dakujem.
ivka70
19.06.18,07:56
Nedohodli ste si splatnost dopredu, plati tak podla OZ.

Aká môže byť splatnosť faktúry? (https://www.podnikajte.sk/pravo-a-legislativa/c/2143/category/obchodne-pravo/article/splatnost-faktury.xhtml)
...
Čo sa stane, ak nie je splatnosť faktúry vôbec dohodnutá?
Ak nie je splatnosť peňažného záväzku (napr. faktúry) dohodnutá v zmluve ani obchodných podmienkach, platí že dlžník je povinný zaplatiť bezodkladne po výzve veriteľa.

Príklad: Ak je dlžníkovi faktúra doručená 1.8.2015 a faktúra uvádza splatnosť 15.8.2015, znamená to, že veriteľ dlžníka vyzval k zaplateniu najneskôr do 15.8.2015.

Sankciu vo forme úrokov z omeškania však môže veriteľ požadovať až po uplynutí 30 dní po doručení faktúry, alebo poskytnutí plnenia, podľa toho, čo nastalo neskôr. To znamená, že i keď veriteľ uvedie do faktúry splatnosť napr. 15 dní bez toho, aby sa so svojím partnerom zmluvne dohodol, úroky z omeškania môže žiadať až po uplynutí 30 dní. Ak sa však v zmluve dohodli na kratšej splatnosti, môže požadovať sankciu odo dňa nasledujúceho po splatnosti.
...
melondubnica
19.06.18,08:11
Dakujem, takze neviem ci som pochopil spravne, cize ked sme si splatnost nedohodli a ja som urcil splatnost 14 dni, mal by fakturu akceptovat a uhradit a nie az za 60 dni, chapem to spravne. dakujem pekny den prajem.
ivka70
19.06.18,08:15
aj ja to tak chapem
melondubnica
19.06.18,08:26
vdaka a prosim Vas nevedeli by ste mi vynatok z OZ v presnom zneni zaslat, nedari sa mi to najst na internete, hodi sa mi to do buducna ked mi neuhradia FA nacas, tak to aspon to znenie pripojim do mailu dlznej firme. vdaka pekne.
melondubnica
19.06.18,09:07
tak uz som to nasiel, snad mozno sa to tiez niekomu hodi: http://www.zakonypreludi.sk/zz/1991-513 a ivka70 vdaka za Vas cas a pomoc. pekny den