Sarlotka304
19.06.18,11:53
Priatelovi prisiel domov list, v ktorom sa pise, ze prokurator na neho podal OBZALOBU vo veci precinu kradeze. To je jedine, co sme sa tam docitali. Absolutne vsak netusime, o aku kradez by sa akoze malo jednat, priatela nekontaktovala policia s tym, ze by bol z niecoho podozrivy, nikto ho nezavolal na ziaden vysluch, nedialo sa proste nic iba ako blesk z jasneho neba rovno OBZALOBA od prokuratora.
Je toto normalny postup? A ako zistim, z akeho cinu ho teda chcu obzalovat? nemalo by najprv prebiehat nejake vysetrovanie, dokazovanie? Ked bol podozrivy, nemali ho predvolat na vysluch? A ked uz prokurator napise list, kde mu oznamuje, ze podal na neho obzalobu, nemal by mat moznost priatel vediet za aky skutok, na zaklade coho atd? dakujem za odpoved
bodliak
19.06.18,10:02
.
1. A nie je to len nejaký vtípek od "kamarátov" ? Čo ešte sa tam píše ?
2. Nestratil priateľ v nedávnej minulosti nejaký doklad, ktorým by skutočný zlodej mohol preukazovať svoju "totožnosť" ?
Sarlotka304
19.06.18,10:11
Vtípek to nie je určite, čo som dokázala zisiť cez známych, už to vraj má dokonca pridelené konkrétny sudca. Na tom papieri sa pise v podstate len jedna veta: tymto Vam oznamujem, ze dnesnym dnom podavam na osobu XYZ obzalobu za precin kradeze podla paragrafu .....
Pravnik vraj frajerovi povedal, ze ani on nevie zistit v akej veci to moze byt. to je uz podla mna totalna sprostost
misoft
19.06.18,10:26
No to je - podľa mňa - trochu divný "postup". Pokiaľ nebolo žiadne vyšetrovanie, dokazovanie ani zo strany vyšetrovateľov (PZ SR) ... mne sa to zdá, že niekto si z neho robí riadnu prču. Ak ešte napíšeš, že ten list prišiel ako "obyčajný" (teda nie úradný) a je bez jednacieho čísla (spisová značka, číslo prípadu) - tak je to na 100% habaďúra.
Zistenie cez známych: môžu byť aj oni "učastníkmi" komplotu a môžu ti nakecať čokoľvek.

I to podanie obžaloby má svoje pravidlá a postupy. Najskôr MUSÍ byť obvinenie z *****, vyšetrovanie a výsluchy vyšetrovateľom pod dozorom prokurátora a až po získaní všetkých relevantných dôkazov môže byť podaná žaloba a tam musí byť presne uvedené za čo, podľa akého zákona (trestný zákonník)....

Ak by takto postupoval každý prokurátor, potom by prestala platiť prezumpcia neviny, prestalo by právo sa brániť a dokazovať.
Dáša_
19.06.18,11:12
Počuj dievča a nemáš náhodou smolu na priateľov? Nevodí ťa tento za nos. Akože on nič, on je čistý ako ľalia, o nišom nevie. A pritom....

Videla si ten list na vlastné oči? Čítala si ho?
buchač
19.06.18,12:51
LIST alebo ÚRADNÉ TLAČIVO ?

Je na tom dopise meno a podpis ?
Je tam aj razítko danej prokuratúry ?
Je tam aj číslo jednacie, pod ktorým je spis vedený ?
Je tam meno pracovníka, ktorý to vybavuje ?
Jakubec
19.06.18,12:54
Predtym, ako prokurator poda obzalobu by mal byt niekto obvineny a vypocuty. O tom, ze priatel nebol obvineny a vypocuty vies, predpokladam, od svojho priatela. Takze bud si niekto z Teba vystrelil, prokurator urobil chybu alebo priatel nieco zatajil. Takze, byt tebou by som zacal byt podozrievavy voci priatelovi, vyzval ho na to, aby ma splnomocinil na nahliadnutie do sudneho spisu (tvrdis, ze mas zistene, ze uz vec bola pridelena konkretnemu sudcovi) a dohodol by som si termin na sude a nahliadol do spisu. Iba tak zistis (mozno) pravdu a budes moct znovu doverovat priatelovi.
Sarlotka304
20.06.18,00:10
Ďakujem za radu, ako vravím vtip to nie je určite. Tomu, že by prokurátor akurát v našom prípade spravil chybu sa mi tiež nechce dvakrát veriť, ale všetko to tak nejak vyzerá. Presne ako píšeš, hneď ma napadlo, že chceme nahliadnuť do spisu. Volala som nášmu právnikovi a vraj podľa nového zákona o ochrane osobných údajov, je to teraz s tým nahliadnutim do spisu tazke, zdlhave, ale ze to zacne riesit. mimochodom sam podotkol, ze s takymto niecim sa este nestretol, ze z nicoho nic obzaloba.
buchač
20.06.18,04:52
Určite je to krádež ?...a určite sa jedná o priateľa ?

Nemá celý tento výmysel niečo spoločné s týmto ? ...a pravdivý je len prokurátor, akurát to obvinenie je trochu iné ?
http://www.porada.sk/t305354-splatky-uverov-dlho-v-omeskani.html#post3014785