bandita616
20.06.18,11:59
S rodičmi som sa dohodol, že mi darujú jednu z parciel, ktoré vlastnia, aby som si tam mohol postaviť dom. Otec je kvadriplegik (duševne je však v poriadku), teda nedokáže sa podpísať, preto sa s mamou už pred časom dohodli na zastupovaní vo všetkých právnych a majetkových otázkach formou generálnej plnej moci. Tá je riadne spísaná, uzavretá pred notárom a svedkami a jej súčasťou je aj bod, podľa ktorého môže ona vystupovať za neho pri podpise zmlúv (aj darovacích) a nakladať so spoločným bezpodielovým majetkom. Zápis do katastra chceme riešiť riadnou darovacou zmluvou. Otázka však je, či bude katastrálny úrad akceptovať generálnu plnú moc ako dostačujúcu, alebo sa musí darovacia zmluva uzavrieť opäť pred notárom a svedkami. Podpisy darujúcich (rodičov) musia byť riadne overené notárom/obecným úradom, ale čo v tejto situácii?

Predstavoval by som si to tak, že oni sú na zmluve darujúci, ja obdarovaný, mamin podpis overí notár alebo úrad, otcov netreba, pretože to ani nie je možné, a aj tak ho zastupuje mama. Čítal som však, že pokiaľ v plnej moci na nakladanie s nehnuteľnosťou nie je presne vymedzená predmetná parcela, môže sa stať, že katastrálny úrad konanie zastaví. Ako je to teda presne?

Vopred ďakujem za informácie.
Katy a R
20.06.18,11:00
Ja by som to asi neriskovala? Plnú moc by som dala len na konkrétne tento úkon (prevod tejto nehnuteľnosti) - pracovníčka obecného úradu môže prísť overiť podpis aj k Vám domov.
- a môžeš otca zastupovať aj ty ;)
... až neskôr som si všimla, že ani písať nemôže
bandita616
20.06.18,11:04
Ja ako obdarovaný? Nie je to konflikt záujmov?
Mária27
20.06.18,11:38
Najlepšie je spísať právny úkon (zmluvu) formou notárskej zápisnice v zmysle §§ 46-54 notárskeho poriadku.

Podľa § 3
(1) Notárskou činnosťou je
a)
spisovanie a vydávanie listín o právnych úkonoch (§ 46 až 54),

Podľa § 49 Ak spisuje notár notársku zápisnicu s osobou, ktorá nemôže čítať alebo písať, priberie dvoch svedkov úkonu. Títo svedkovia musia byť prítomní pri prejave vôle účastníka o tom, čo sa má pojať do zápisnice, pri prečítaní zápisnice a jej schválení tým účastníkom, v záujme ktorého boli pribratí. Tieto okolnosti musia byť v zápisnici uvedené.

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1992/323/20160701
Mária27
21.06.18,14:16
bol by to konflikt záujmv
vicktor
22.06.18,06:37
Iba z pravneho hladiska, inak obvykle byva kazdy so sebou spokojny, konflikty ma s inymi. :)