Carlos297
22.06.18,09:39
Prosim viete mi poradit co to znamena? Otec po rozvode prepisal na mna byt,ale kedze so zenou byvame inde v byte som nadalej nechal byvat svoju mamu,mala uhradzat najomne ona,teraz po vyuctovani sa mi nakontaktovala domovnicka,s tym,ze byt mama nezaplatila za cely rok ani raz...
No a otazka este znie,kedze sme planovali so zenou byt predat,je to vobec mozne?kedze na katastri pisu to, obmedzenie,predpokladam ma to suvis s bytovym.. Samozrejme nedoplatok ideme uhradit..dakujem
ivka70
22.06.18,07:44
Obmedzenie prevodu do 10 rokov sa davalo na odkupene statne byty, kedy by sa musela doplacat cena, ak by to majitel predal skor ako 10 rokov od kupy.
Ak dom kupoval otec skor, tak je to uz bezpredmetne.
Ak je to od odkupenia bytu menej ako 10 rokov, je lepsie pockat.

Byt predat mozete ,ale s dlhom va bytovom to nepojde, na prevod na katastri musite mat potvrdenie od bytoveho, ze na byte nie su ziadne dlzoby.
Cize vysporiadat sa a doplatit vsetko za posledny rok je nevyhnutne.

A ak mama nema kde inde byvat, tak pocitat aj so zabezpecenim byvania pre nu.
Mária27
22.06.18,09:38
Oznámte katastru neaktuálnosť poznámky.

Podľa § 18b ods.5 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 182/1993
Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov kupujúci uhradí nesplatenú časť ceny bytu alebo nebytového priestoru zistenú podľa § 18 ods.1 cit. zákona v plnej výške, ak prevedie vlastníctvo k bytu alebo atelieru na inú osobu ako osobu blízku (manžela, deti, vnukov, rodičov) do 10 rokov od uzavretia zmluvy o prevode bytu alebo atelieru.
Táto podmienka sa vzťahuje len na prvého vlastníka, ktorý nadobudol byt do vlastníctva napr. od obce. Je záväzkom medzi prevodcom a nadobúdateľom a nevzťahuje sa na ďalší prevod bytu. Ak vlastník bytu z prvého prevodu zomrie resp. prevedie byt do vlastníctva osôb uvedených v cit. ustanovení, vtedy tento nadobúdateľ už nie je povinný uhradiť nesplatenú časť ceny bytu.

Pozri odpoveď na otázku 8 tu http://www.skgeodesy.sk/files/slovensky/ugkk/rezortne-periodika/2001-1.pdf