majkaaa
22.06.18,13:21
Dobry den,
chcem sa spytat. Mozme sa surodenci dohodnut ze hodnota nehnutelnosti byt a chalupa budu mat hodnotu 0? Situacia je taka, ze uprela mamka a ostal manzel, 2 plnolete dcery a 1 neplnoleta. Dohodli sme sa ze sa bude dedit podla zakona, len pravdaze nechceme od otca nic, ved to vyuziva aj byt a chalupu. Este nas len caka dedicke konanie a pocula som, ze da sa vysporiadat tak, ze hodnota nehnutelnosti bola 0, aby sa neplatilo vela notarovi, je to mozne? Dakujem ak ano podla ktoreho paragrafu?
ivka70
22.06.18,11:26
Nie, nemozu, kedze odmena notara sa vypocitava z ceny dedicstva, uz len ten by protestoval. Ak sa nedohodnete na serioznej cene, ktora sa bude pozdavat aj notarovi, budete musiet dat vypracovat znalecke posudky.
majkaaa
22.06.18,11:30
ma to logiku ale jedna mi pisala ze sa da dat aj 0
ivka70
22.06.18,11:31
tak nech ta ide jedna zastupovat .... ved to skuste vytiahnut na notara ....:)
majkaaa
22.06.18,11:33
nie lebo je to katastrofa s tym, rodicia si setrili cely zivot a teraz tolke peniaze maju dat notarovi, ktory vlastne nic poriadneho nespravi. Este aj my musime pozistovat kde mala mamka financie a nehnutelnosti a mu to doniest, ze on to nezistuje.
Katy a R
22.06.18,11:51
majka, vy sa môžte dohodnúť, že hodnota bude nula - ale poviem ti, že notár určite s tým nebude súhlasiť (však by bol na hlavu padnutý) a práveže v jeho záujme bude ohodnotiť tú nehnuteľnosť čo najvyššie (vie si zistiť trhové ceny v okolí) . je potom na Vás, či budete súhlasiť s jeho návrhom, alebo nie, či sa dohodnete na nejakom kompromise? ak nie - tak znalecký posudok.
To, že vy nechcete od otca nič - tak to je OK:) Uzavriete dohodu priamo na DK, že všetko pripadne jemu - a nechcete žiadnu náhradu.
....
doplním: Ak teda ťa to zaujíma len kvôli poplatkom - tak tie sa budú platiť z hodnoty prejednávaného dedičstva (je jedno, komu čo pôjde). navrhnúť hodnotu dedičstva môžte - ale notár s tým musí súhlasiť. Určite zabudni na nulu, myslíš že nájdeš takého notára?
A ešte upozorňujem, že okrem poplatku notárovi platíte aj poplatok súdu. (pohľadaj si cenník)
majkaaa
22.06.18,12:00
a neviete nahodou ci je to zaznacene v nejakom paragrafe ohladne hodnoty majetku?
To ze nechceme ziadnu nahradu znamena sa vzdat dedictva?alebo len ze nechceme momentalne ziadnu nahradu? Lebo je tam este neplnoleta sestra a ta sa nemoze vzdat dedictva
vicktor
22.06.18,12:01
Mas predstavu v akej vyske bude notarska odmena?
Asi sa len zbytocne obavas. Otec zomrel pre 10 rokmi, dedila sa polovica bytu, ale poplatok bol akceptovatelny.
ivka70
22.06.18,12:02
Uz sito riesila tu, nevytahuj to zasa na dalsiu obetavu dusu, co ti odpovie: http://www.porada.sk/t308858-dedenie-neplnoletej.html#post3038518 a poplatky notarovi budu stale rovnake, ci to zdedi jeden alebo styria, len podiel na zaplatenyh poplatkoch bude podla vysky dedicstva
Katy a R
22.06.18,12:02
Nepôjde o "vzdanie sa dedičstva" - Ale uzavriete Dohodu priamo na DK - ako sa vy DOHODNETE (že komu čo) - aj to tak bude zapísané. je rozdiel, akú cenu si vy stanovíte pre seba, pri prípadnom predaji medzi sebou a akú cenu uvedie notár ako hodnotu prejednávaného dedičstva (z ktorej sa platia poplatky) . zabudni na nulu!
majkaaa
22.06.18,12:10
ano viem ved som to aj napisala, ved to sa uz spytame u notara. Ale vidis je to mozne ta nula, aj ked asi mala sanca
buchač
22.06.18,12:21
Notár utrie nos len v jednom jedinom prípade.
To jest, ak sa majetok prepíše na deti už za života rodičov.

Inak nie je žiadna šanca "pripraviť" ho ľahko nadobudnuteľný príjem...kde niekedy za pár minút zarobí stovky éčiek.
Dáša_
22.06.18,12:26
je blbosť vzdať sa dedičstva v prospech otca a neplnoletej osoby. Lebo teraz sa zaplatia poplatky notárovi bez rozdielu, či sa vzdáte alebo nie. Otec vás nemusí vyplácať, len sa stanete spoluvlastníkmi nehnuteľnosti. To znamená, že po skončení dedičského konania budete vlastniť 5/8 nehnuteľnosti a vy ostatní po 1/8 z nehnuteľnosti. To naozaj neznamená, že vám on musí niečo zaplatiť.
Keď príde k tomu, že sa bude dediť po otcovi, tak potom sa bude deliť medzi vás a už bude na vás, ako sa dohodnete.

Poplatky budete platiť rovnaké. A naviac, keby sa teraz váš podiel previedol na otca, on by vlastnil 7/8 a sestra 1/8. Po rokoch by ste platili dedičské poplatky z celých 7/8 domu. Čiže platba notárobi by sa zbytočne zvýšila.

Nepletieš si náhodou poplatky notárovi s vysporiadaním podielu?
majkaaa
22.06.18,13:01
v tomto prispevku som chcela riesit poplatky notarovi. Lebo viem ako velmi dreli, aj ked pravdu povediac notarovi to moze byt suma fuk.
Dáša_
22.06.18,13:23
poplatky notárovi nevyriešiš. A naviac znevýhodníš svojich potomkov. Raz...
misoft
22.06.18,13:36
Nula nie je u notára možná. Medzi sebou si to ohodnoťte ako chcete, ale notár na nulu neskočí....
korela
22.06.18,15:04
Odporúčam tak urobiť otcovi pre istotu až na smrteľnej posteli, a nie človeku pri plnej sile, zasa zdôrazním otcovi, lebo je veľká možnosť, že ten si bude skutočne utierať nielen nos, ale aj slzy až do smrti.
Ak by už chcel deti odbremeniť od notárskych poplatkov.
Dúfam, dcéry, že na toto otca teraz nenahovoríte kvôli pár eurám.
buchač
22.06.18,15:26
korela (Dnes 17:04) Odporúčam tak urobiť otcovi pre istotu až na smrteľnej posteli
=============
Na toto mám jediné....= :D :D :D :D :D :D :D
Mária27
22.06.18,16:41
Dedili sme aj dom po rodičoch. Bol taký starý, že ktokoľvek by tam išiel bývať, zbúra ho a postaví nový. Notárka povedala, že ak donesieme o tom potvrdenie od obce, nezapočíta jeho hodnotu. Tak sa aj stalo.

Ak však tvoj otec v dome ďalej býva, asi by sa nejaká aspoň nízka hodnota napísať mala.
majkaaa
23.06.18,13:54
to urcite nie tuto moznost som hned zavrhla
buchač
23.06.18,15:04
He....čo ty zavrhneš, to je vedľajšie v tomto prípade.
Lebo :

- by som bol zvedavý, kedy je ten čas smrteľný. Nakoľko jeden ľahne a viac už nevstane.
Druhý leží roky a aj keby si prial umrieť, tak sa mu to nedarí...tomu je už v podstate jedno, čo s majetkom.

- a to nevravím, že takýto závet je veéééľmi rýchlo a ľahko napadnuteľný.