zk24
22.06.18,17:55
Ahojte,

uskutocnujem stavbu svojpomocne, respektive vsetko cez subdodavatelov, ale nie je to jedna firma ktora by to cele zastresovala. Platim si stavebny dozor. Hruba stavba bola ukoncena, vsetky nosne konstrukcie su hotove, strecha takisto. Stavebnemu dozoru som oznamila, ze by som chcela uz ukoncit dozor, nakolko nasleduju uz profesie, ktore koncia reviziami - elektrika, bleskozvod, voda, vzduchotechnika, kurenie. A potom uz idu obkladacky a podobne veci
Stavebny dozor tvrdi, ze dozor musi byt az po kolaudaciu (teda dalsi rok), ale ja uz teraz vidim ze dozor nie je proste profesista, uz mi nema co do toho priniest. Nie je predsa elektrikar, aby hodnotil pracu elektrikara. Myslim ze svoj podiel prac uz spravil. Bol uzitocny, ale len len po toto stadium stavby.

Prosim vas, je niekde uvedene, do akeho stadia stavby musim mat zabezpeceny stavebny dozor? Myslim po ake sradium z titulu zakona, aby som skolaudovala a nemala problemy. Treba platit stavebny dozor pocas omietok a pokladok dlazby a podobnych veciach?

Ja som myslela ze stvebny dozor zastresuje hrubu stavbu a nosne konstrukcie.

Dakujem.
misoft
22.06.18,16:44
Zo stavebného zákona:
§46b
"Osoba vykonávajúca stavebný dozor

a) sleduje spôsob a postup uskutočňovania stavby tak, aby sa zaručila bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci, riadna inštalácia a prevádzka technického vybavenia na stavbe, odborné ukladanie stavebných výrobkov a hmôt, vhodnosť ich použitia a odborné ukladanie strojov a zariadení; sleduje vedenie stavebného denníka,
b) zodpovedá za súlad priestorovej polohy s dokumentáciou stavby, za dodržanie všeobecných technických požiadaviek na výstavbu a spoluzodpovedá za dodržanie podmienok rozhodnutí vydaných na uskutočnenie stavby, najmä územného rozhodnutia a stavebného povolenia,
c) vplýva na odstránenie závad, ktoré na stavbe zistil; ak nemožno závady odstrániť v rámci výkonu stavebného dozoru, bezodkladne ich oznámi stavebnému úradu"

T.z. že i na inštaláciu vodovodov, elektriny, odpadov, vzduchotechnika, kúrenie - to všetko je v projekte, v stavebných plánoch a je to súčasťou stavby. A to kontroluje. Revízie už robia revízni technici z daného oboru.

Môj pohľad na vec.
chandler
23.06.18,07:54
dozor zastresuje celu stavbu, nie len hrubu stavbu. aj ked mas pravdu, ze tam je najdolezitejsi, potom uz su dolezite revizne spravy. a to ci su obkladacky krivo alebo rovno vidi clovek aj sam - vacsinou este lepsie ako dozor :) skor je to na dohode medzi investorom a dozorom. ku kolaudacii by mal stacit stavebny dennik kde su zapisy dozora k hrubej stavbe a potom revizne spravy.
Ferdosondo
26.06.18,05:38
Existuje aj stavebný dozor, ktorý sa na stavbe neukáže a poberá len symbolický poplatok. Snáď by to šlo, zariadiť výmenu dozoru na stavebnom úrade.
Si si však istá, že si dokážeš oddozorovať kvalitu nasledujúcich prác sama? predsa stavebný dozor aj keď má za úlohu prednostne dozerať na statiku, keďže má stavebné vzdelanie a pôsobí na stavbách niekoľko rokov, má prehľad aj o ostatných častiach stavby. Napr. obkladačky v kúpelni vidíš aj sama, ale či je spávne spravená hydroizolácia v sprchovom kúte., správny sklon pri odpadoch, správne namontovaný Geberit, správne namontovaná vaňa...to revízia nerieši. A takto by sme mohli pokračovať pri všetkých prácach. Okrem toho keď argumentuje pred stavbármi stavebný dozor, tak to má väčšiu váhu ako majiteľ.