kubkokubko
26.06.18,21:20
Brat je SZČO, neplatca DPH, JU. Dostal od mamy súkromnej osoby auto, aby mal na čom na začiatku podnikania jazdiť. Mama dosplácala na toto auto leasing ako súkromná osoba a hneď ho prepísala z leasingovky na bratove IČO. Ako máme doriešiť papiere, aby mohol brat auto odpisovať a nemuseli sme dávať robiť odhad. Je možné ho previesť aj darovacou zmluvou, aby sa nemusel robiť odhad, alebo je ho pri darovaní vždy potrebné robiť? Alebo to musí byť kvôli odpisovaniu bez robenia odhadu kúpno-predajnou zmluvou na základe transferového ocenenia z autobazar.eu. alebo máme vychádzať z maminej leasingovej ceny na leasingovej zmluve. Odhad robiť nechceme. Mám pocit, že čím viac to študujem, tým mám väčší guláš z toho. Ďakujem za radu. Posúvam, nikto neviem poradiť?
hanelie
27.06.18,07:04
transférové ocenenie nie je v tomto prípade nutné, lebo mama nie je podnikateľský subjekt - ale ak chcete odpisovať, tak na základe kúpno predajnej zmluvy, kde bude uvedená nejaká suma - ak by bolo darovacou zmluvou nebolo by možné stanoviť obstarávaciu cenu
kubkokubko
27.06.18,07:14
Ďakujem veľmi pekne za radu veľmi mi pomohla
kubkokubko
27.06.18,07:27
Ešte ma napadlo a nie je treba od roku 2017 transferovú dokumentáciu aj medzi podnikateľom a nepodnikateľom ak sú závislými osobami?
hanelie
27.06.18,07:34
prevzate z financievpohode.sk

Definícia závislej osoby
Najdôležitejšou otázkou hneď na začiatku je, ktoré osoby sú voči mne považované za závislé a či s nimi vykonávam nejaké transakcie. Medzi najčastejšie prípady závislých osôb medzi klasickými podnikateľmi patria:

dvaja živnostníci v príbuzenskom vzťahu,
spoločnosti s rovnakými akcionármi,
spoločnosti s rovnakým konateľom,
spoločnosti s rovnakou osobou v štatutárnom a kontrolnom orgáne,
dcérske spoločnosti jednej materskej spoločnosti.
Presné vymedzenie závislých osôb je legislatívne upravené v § 2 zákona o dani z príjmov.
kubkokubko
27.06.18,07:44
Na finančnej správe som našla toto, ale neviem, či je to presne tento prípad, v tých paragrafoch si nie som istá....
www.finančnasprava.sk
Ak sa v predmetných prípadoch jedná o transakcie medzi blízkymi osobami, ktoré nevykonávajú podnikateľskú resp. inú samostatne zárobkovú činnosť (t.j. obe strany transakcie sú fyzické osoby – nepodnikatelia) a tieto transakcie sa týkajú napr. poskytovania pôžičiek za zvýhodnených podmienok, predaja nehnuteľností, predaja majetku nezaradeného do obchodného majetku a príjmy plynúce z týchto transakcií spadajú do rozsahu príjmov uvedených v § 7 a § 8 zákona o dani z príjmov, neuplatňuje sa pri nich postup podľa § 17 ods. 5 zákona o dani z príjmov.
Iný prípad predstavuje transakcia medzi závislými osobami, keď na jednej strane transakcie vystupuje fyzická osoba – nepodnikateľ a na druhej strane transakcie právnická osoba resp. fyzická osoba – podnikateľ, ktorí uplatňujú postup pri zisťovaní základu dane z príjmov podľa § 17 až § 29 zákona o dani z príjmov.
Vtedy je potrebné na túto transakciu uplatniť ustanovenie § 17 ods. 5 zákona o dani z príjmov a upraviť základ dane o rozdiel, ktorý by mohol znížiť základ dane resp. zvýšiť daňovú stratu. Uvedenú úpravu základu dane je potrebné uplatniť u tej zmluvnej strany, ktorá zisťuje základ dane podľa § 17 až § 29 zákona o dani z príjmov.
V tomto prípade je potrebné, aby uvedený daňovník (t. j. zmluvná strana transakcie, ktorá zisťuje základ dane podľa § 17 až § 29 zákona o dani z príjmov) viedol dokumentáciu o použitej metóde ocenenia transakcie v rozsahu určenom Usmernením Ministerstva financií SR č. MF/8120/21074-721 o určení obsahu dokumentácie o metóde ocenenia používanej daňovníkom podľa § 18 ods. 1 zákona o dani z príjmov. Dokumentáciu k príslušnej transakcii medzi závislými osobami vedú daňovníci na oboch stranách transakcie, ak spĺňajú vyššie uvedenú podmienku.
hanelie
27.06.18,07:50
treba prihliadať aj na fakt, že pri prípadnej kontrole DU bude potrebné preukazať, že skutočne zaplatil sumu uvedenú v kúpno predajnej zmluve
hanelie
27.06.18,07:54
áno z príspevku z FS vyplýva, že treba aj v romto prípade použiť metódu trans. ocenenia - súkromná osoba a podnikateľ - príbuzenský vzťah
kubkokubko
27.06.18,08:13
To fakt jeden nestíha sledovať, všetko sa stále upravuje a mení.
Jarka 1
27.06.18,08:20
A ešte nezabudnúť na obmedzenie platieb v hotovosti. No radosť podnikať, keď matka chce pomôcť synovi a toľko starostí s tým.
kubkokubko
27.06.18,10:01
Ďakujem za pripomenutie Jarka, táto problematika mi bola chvalabohu jasná, lebo býva pekne jednoznačne vysvetlená. Ale ten mix informácií, čo som našla k darovaniu auta, z toho som mala ťažkú hlavu. Ešte raz Vám ďakujem