Letko
27.06.18,09:36
Ahojte,

spoločnosť sa rozhodla vyplatiť dividendy členom DR a konateľovi - nikto z nich nemá účasť na základnom imaní spoločnosti. Členovia DR majú v zakladateľskej listine napísané, že za výkon činnosti členov DR im prislúcha odmena podľa rozhodnutia valného zhromaždenia. Konateľ má zmluvu na výkon funkcie konateľa.

Ako to bude s odvodmi do Sociálnej poisťovne a DzP FO?

a) DR
- odvedie zrážkovú daň podľa § 43 ods. 1 písm. a) zákona o DzP. Zodpovednosť za zdanenie má spoločnosť, ktorá dividendu vypláca.
- odvody do Sociálnej poisťovne sa neplatia?

b) konateľ
- spoločnosť odvedie preddavky na DzP vo výške 19 %
- odvody do SP platí všetky, len spoločnosť neplatí úrazové poistenie a garančný fond.

Je to tak?

Ďakujem.
***********************************************
DOPLNENÉ
konateľ a daň - teraz som sa dovolal na Finančnú správu a tam mi povedali, že ak konateľ nemá účasť na ZI spoločnosti a dostane podiel na zisku, považuje sa za zamestnanca a zdaňuje sa podľa § 35.
Letko
27.06.18,08:18
Prihlásení sú. Konateľ bez účasti na ZI má 1 zmluvu o výkone funkcie konateľa a pracovnú zmluvu ako riaditeľ. Dividendy budú vyplatené konateľovi. Má sa teda zdaniť 7 % zrážkovou daňou?
Letko
27.06.18,09:08
Mila123 - teraz som sa dovolal na finančnú správu a tam mi povedali, že ak konateľ nemá účasť na ZI spoločnosti a dostane podiel na zisku, považuje sa za zamestnanca a zdaňuje sa podľa § 35.
Jana Motyčková
27.06.18,12:01
Konateľ daň preddavková, SP a ZP ako zamestnanec, bez ÚP a GP, podľa toho, ako je prihlásený v SP - s pravidelným alebo nepravidelným príjmom. Členovia DR - zrážková daň, ZP nie, SP bez ÚP a GP podľa toho, ako sú v SP prihlásený - s pravidelným alebo nepravidelným príjmom.