yvica
27.06.18,13:53
prosím vás vyplňa niekto štatistické výkazy, mne teraz začali chodiť za jednu firmu-ročný-štvrťročný-mesačný a ešte nejaké, vyplňam to jak blbec. stále mi volá pán, že ešte tam niečo chýba, že to nie je dobre, strašne ma to zaťažuje, ten ročný som robila 2 dni, tak som mu povedala, že kto mi to zaplatí, keď som živnostník, že jeho to nezaujíma, že nech si to riešim s tou, firmou, ale tá firma to odo mňa nepýta, čiže ani nezaplatí nezmyselné vyplňanie. ešte bol aj drzí, že je to zo zákona a že navrhne správne konanie. takto ma dnes rozčúlil...máte niekto takúto skúsenosť?????pred chvíľou mi zase volal ale už som nezdvihla, môžeme dostaťť nejakú pokutu?
misoft
27.06.18,13:31
A neposielajú sa náhodou tie štatistické výkazy elektronicky? Ak hej - pošli ho do hája a firmu oboznám, že XY vytvára nátlak na teba s vyhrážkami.
A druhá rada: pokiaľ je možnosť - ukonči s nimi spoluprácu (nepracuj pre nich) a ako dôvod môžeš uviesť, že požadujú úkony, ktoré štátom (možno) nie sú požadované (alebo aj nemusíš uviesť nič). Prídeš o klienta, nájdeš si iného.
yvica
27.06.18,14:30
no s firmou problém nenám, ale ten pán zo štatistiky, mi volá každý deň, že mu tam furt niečo chýba, a že jeho nezaujíma, že zo zákona je to povinnosť vyplňať a že keď nie dá podnet na správne konanie, to je čo za jednanie. ako sa voči tomu brániť alebo čo mu mám pvoedať nech si tam vyplní čo chce......?
bodliak
27.06.18,14:32
Šikanovanie a obťažovanie.
yvica
27.06.18,15:44
áno ale čo mu mám povedať keď bude znova volať, on sa odvoláva, že nič ho nezaujíma a že podľa zákona sme povinní to vyplniť a keď nie tak bude pokuta, tým sa vedia všetci vyhrážať. ...
Žabinka
27.06.18,16:07
Podnikateľ, oslovený štatistickým úradom, má zákonnú povinnosť svoje údaje sprístupniť. Len nerozumiem, prečo máš posielať údaje za cudziu firmu. Tá firma ťa na to splnomocnila? Alebo ako prišli na to, že ty máš komunikovať so štatistickým úradom za firmu..
pozri si https://www.slovensko.sk/sk/zivotne-situacie/zivotna-situacia/_predkladanie-udajov-o-spolocno
Štatistický úrad SR dohliada, aby podnikatelia poskytovali údaje úplne, pravdivo a v ustanovených termínoch. Štatistický úrad SR si môže poskytovanie údajov vynútiť a sankcionovať porušenie zákonných povinností podnikateľov.
misoft
27.06.18,16:12
Nech si preštuduje zákon. Nie účtovník posiela štatistické výkazy, ale podnikateľ.
A keď bude volať, zapni si nahrávanie hovoru a len mu sucho a s kľudom odkáž, že ho môžeš žalovať za obťažovanie a nátlak.
yvica
27.06.18,16:42
nesplnomocnila, ale konateľ určite nevie vyplniť údaje z účtovníctva do výkazov a nie ešte riešiť také veci, že pohľadávky, záväzky + - taký účet, odpisy, .........
a čo je porušenie zákonn.povinností . veď výkazy som poslala, ale to že mi vyvoláva, že toto je zle vyplnené, toto je zle spočítané............vyplňala som to dosť hodín a zabíjam čas a ostatná robota mi stojí.
No neviem ale momentálne je to pre mňa neskutočne zaťažujúce a čítať tie ich vysvetlivky na 5 strán.............aj tak tomu nerozumiem.
Žabinka
27.06.18,17:03
je to strašná hovadina, ale bohužiaľ, je to povinnosť zo zákona.. ja by som ale túto povinnosť posunula konateľovi firmy, ktorej sa to týka,, nech sa naťahuje sám so ŠÚ.. a keď kvôli dákej chybe bude pokuta, kto ju bude platiť? alebo máš za to plácu navyše?
Žabinka
27.06.18,17:13
v Zákone č. 540/2001 Z. z. § 32 ods.1 sa uvádzajú pokuty.. sú dosť vysoké.. myslím že by si mala zvážiť či to budeš pre tú firmu robiť..
veronikasad
27.06.18,17:19
Niekedy sa oplatí prečítať tých 5 strán a urobiť výkaz správne na prvý raz. Žiadny konatel nebude platiť inú účtovníčku, aby mu štatistiku urobila. Na takéto práce treba myslieť pri uzatváraní zmluvy o spracovaní účtovníctva, aby si si mohla vyfakturovať strávený čas ako prácu nad rámec zmluvy.
Terezia13
27.06.18,18:25
záleží na tom, čo všetko je zahrnuté v práci pre tú konkrétnu firmu, ak do obsahu prác nie je zahrnutá štatistika, firma je povinná si to riešiť
yvica
28.06.18,07:52
nie je tam zahrnutá štatistika, ale čo môžu pokutovať, výkaz som im zaslala. povinnosť som si splnila.
Terezia13
28.06.18,14:54
takže povinnosť nie je, je to povinnosť firmy
http://www.epi.sk/interny-firemny-predpis/Vedenie-uctovnictva.htm
takže toto si musí plniť firma!!!!!!!!!!!!
Antonia Jendrišáková
30.06.18,05:06
Poznáme viacerí. Pri uzatváraní zmluvy sa neprizná (majiteľ firmy alebo konateľ), že má povinnosť vyrábať štatistické výkazy. Keď som to zistila, konateľ mi oznámil, že si mám pýtať peniaze od štatistického úradu aj tak to robím pre nich. Tak som sa k tomu postavila takto: vyrobím, pošlem. Prípadné chyby opravuje štatistik. Mne sa nedá opraviť odoslaný výkaz.