Gong
14.08.06,11:33
Ahojte, prosím vás o radu, potrebujem vedieť, či je možné zrušiť závet u iného notára ako bol spísaný. Lebo notárka u ktorej bol pôvodne spísaný závet je priateľkou mojej sestry. A nechcem aby sa niečo moja sestra dozvedela.
díky
ata111
14.08.06,09:37
Notári sú viazaní mlčanlivosťou.
Gong
14.08.06,09:39
Toho som si vedomá, ale čo ak? Viem, že by som mohla napísať na nu sťažnosť na notársku komoru. A mala by potom z toho zle. Ale potrebujem vedieť, či sa to dá zrušiť a spísať u inej notárky.
díky
Gabi03
14.08.06,09:43
Pokiaľ viem, platí závet s najnovším dátumom.
Gong
14.08.06,09:46
Prosím potrebujem viac informácií, potrebujem to tak, aby sa ten druhý závet nedal spochybniť.
Yvvetta
14.08.06,09:51
Skús zavolať na hocijaký notársky úrad a popýtať sa len tak, či je to možné.
durisovad
14.08.06,12:21
Aj keby bolo spisanych 100 zavetov, vzdy bude platit ten posledny - 101. bez toho, aby sa tych prvych 100 rusilo.
Ale myslim si, ze rozumnejsie je za zivota spravit poriadok s tym, co komu chcem dat a neuvadzat v zaveti veci, ktore by mohli medzi dedicmi vyvolat pripadne spory.
hubatá
07.11.12,15:56
Komu môže notárka vydať po smrti zložiteľa závetu jeho závet? Len tej notárke ktorá prejednáva dedičské konanie po jeho smrti, alebo ho môže vydať aj do rúk dedičovi zo závetu?
Mária27
07.11.12,21:48
Notársky poriadok
§ 73c
Notársky centrálny register závetov
(2) Komora oznámi súdu alebo notárovi, ktorý bol ako súdny komisár poverený vykonaním úkonov v konaní o dedičstve, na základe ich žiadosti, či registruje závet poručiteľa a u koho je uložený. Žiadosti nevyhovie, ak bola doručená za života závetcu alebo odvolateľa závetu.
luja5
08.11.12,06:40
Komu môže notárka vydať po smrti zložiteľa závetu jeho závet? Len tej notárke ktorá prejednáva dedičské konanie po jeho smrti, alebo ho môže vydať aj do rúk dedičovi zo závetu?
I. Občiansky súdny poriadok

§ 175d
(3) Ak dôjde k zisteniu stavu a obsahu závetu, založí sa jeho originál, pokiaľ závet nie je spísaný vo forme notárskej zápisnice, do zbierky vyhlásených závetov vedenej na súde.

II. Vyhláška Ministerstva spravodlivosti č. 543/2005 Z.z. o Spravovacom a kancelárskom poriadku pre okresné súdy, krajské súdy, Špeciálny súd a vojenské súdy (vydaná aj podľa § 374 ods. 1 OSP), ktorá ustanovuje aj postupy pri vykonávaní úkonov v konaní o dedičstve , napríklad:

§ 95
(4) Ak je závet uložený u iného notára alebo na súde, súdny komisár o zistenie stavu a obsahu závetu požiada. Súd alebo notár zistí stav a obsah tohto závetu. O zistení spíše zápisnicu, ku ktorej pripojí osvedčený odpis závetu alebo jeho osvedčenú kópiu. Osvedčenú kópiu notárskej zápisnice súd založí do zbierky vyhlásených závetov.
(5)Originál závetu súdny komisár alebo notár uvedený v odseku 4 zašle súdu, ktorý ho uloží do zbierky vyhlásených závetov; ak bol závet zriadený vo forme notárskej zápisnice, založí súd do zbierky vyhlásených závetov jeho osvedčenú kópiu.

§ 98
(1) Po zistení stavu a obsahu závetu súd umožní nazrieť do originálu závetu účastníkom konania.