avv
27.06.18,17:20
Chcem si ako otec uplatniť materské na dieťa, ktoré dosiahne 3 roky 25.10.2019. Momentálne ako SZČO nie som nemocensky poistený, predtým som bol nezamestnaný. Povinne budem poistený od 1.10.2018. Musím splniť podmienku 270 dní poistenia a potom môžem požiadať o materské, t.j. najskôr od 1.10.2018+270 t.j. od 28.6.2019. Ale potom by som už nevyužil celých 28 týždňov, iba 17. Preto sa chcem teraz poistiť dobrovoľne.

Otázka je: mám sa dobrovoľne poistiť na maximálnu sumu alebo minimálnu? Teda: ovplyvní výška dobrovoľného poistenia výšku materského?

Na mňa sa bude vzťahovať táto veta:


ak nemocenské poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby vzniklo v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského, rozhodujúce obdobie na zistenie DVZ je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho roka predchádzajúceho roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského


Nie je mi jasné, či sa za "vznik poistenia" bude považovať 1.10.2018 alebo 1.7.2018. Teda či sa dobrovoľné a povinné poistenie bude považovať za jedno poistenie alebo za dve. Ak by to bolo jedno poistenie, oplatí sa väčšia výška VZ pre dobrovoľné poistenie. Ak to budú dve, potom sa dobrovoľne poistím v minimálnej výške iba preto, aby som získal 270 dní.
Katy a R
27.06.18,15:37
každé z týchto poistení je "samostatné". môžeš sa ísť poistiť aj hneď zajtra - a v septembri ukončíš. a stačí z min VZ;) - pretože počítať sa ti dávka bude z toho posledného poistenia.
a nezabudni, že sa musíš prihlásiť na balík poistení v SP - minimálne NP+DP.
(keby si si dal vysoký VZ - sa riadne ťapneš po vrecku!)
avv
28.06.18,08:52
Ďakujem, dnes som sa poistil na minimálny VZ. Malo by to byť tak ako vravíte aj podľa toho, čo mi povedali na pobočke. Len moja účtovníčka mi tvrdila niečo iné, preto som sa chcel uistiť.