mariatothova
28.06.18,18:10
dobry de, bola som 10 rokov na rodičovskej dovolenke.. prvy syn sa mi narodil r.2009 , tri roky som dostavala matersku, po troch rokoch som poziadala o rodicovsky prispevok.. pocas toho som otehotnela , a po narodeni druheho syna ktory sa narodil 2012 som poberala rodicovsky prispevok.. ten som dostavala do 6 roku veku dietata, boli a su s nim psychicke problemy.. teraz by som rada nastupila do zamestnania,
Moja otazka znie.. musim sa na urad zaevidovat, a ked ano, či dostanem nejake peniaze, kym si najdem zamestnanie.
veronikasad
28.06.18,16:15
Kedy bol ukončený pracovný pomer ?
misoft
28.06.18,16:20
Ak máš na mysli dávku v nezamestnanosti - čítaj:
http://www.upsvr.gov.sk/se/oddelenie-sluzieb-pre-obcana/zoznam-sluzieb/davka-v-nezamestnanosti.html?page_id=534607
Tam je napísané: Nárok na dávku v nezamestnanosti vzniká, ak občan v posledných troch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bol poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky, t. j. 730 dní.
A veľmi pochybujem o tom, že si bola poistená v nezamestnanosti.
Zo Sociálne poisťovne:
https://www.socpoist.sk/davka-v-nezamestnanosti/1361s
ale tam tiež sa odkazuje na:
Povinne poistená osoba v nezamestnanosti – zamestnanec, ktorý je povinne nemocensky poistený
je fyzická osoba v právnom vzťahu, ktorý jej zakladá právo na pravidelný mesačný príjem (podľa § 3 ods. 1 písm. a) a ods. 2 a 3 zákona o sociálnom poistení), okrem:....

Ale možno sa mýlim... odborníci ti napíšu podrobnejšie....
Tweety
28.06.18,16:31
3 roky MD? To isto nie.
mariatothova
28.06.18,18:45
ja som pracovala v zahranici, a j odtial som dostavala MD a to tri roky.. pracovny pomer bol ukonceny koncom dec. 2008 a v januari som rodila . Mala som rizikove tehotenstvo
veronikasad
28.06.18,19:23
Bohužial, nevznikne ti nárok na dávku v nezamestnanosti. Nesplňaš podmienku 730 dní poistenia v nezamestnanosti v posledných 4 rokoch. PvN počas poberania rodičovského príspevku trvá len v prípade, ak trvá pracovný pomer, čo nie je tvoj prípad.

Podľa toho čo píšeš, dieťa už má 4 roky. Ak nechceš platiť zdravotné poistenie ako samoplatitel, zaeviduj sa na Úrade práce ako uchádzač o zamestnanie,