John1233
30.06.18,21:33
Ahojte, píšem vám o pomoc so susedkou ktorá býva podo mnou. Sme nasťahovaný v novom byte ani nie 2 týždne, a už tu stihla 2. krát byť.

Hneď prvý deň mi IKEA doviezla nábytok ešte v Nedeľu. Krabice sme len popresúvali a s kamarátmi sme si otvorili pivo, nerobili sme hluk, žiadna hudba proste sme sa rozprávali, asi okolo 22:30 sme išli ešte von, a tam sme stretli policajtov s tým, že niekto nahlásil rušenie nočného kľudu, ale oni žiaden hluk nepočuli a videli že sa zhaslo, tak že či to nie sme my ( Asi si domyslíme kto ich zavolal ).

3 Dni na to mi susedka zaklopala osobne. Bolo asi 18:00 a hovorila že ona ten hluk nemôže už ani počúvať, stále len búchame a začala sa vyhrážať so štýlom, že ona by to veľmi nerada riešila nejak inak ako dohovorom. Odpovedal som jej že som pracujúci človek ktorý ku tomu chodí do práce, od Pondelka do Piatka dlho pracujem a niekedy ten nábytok dostavať musím.

Asi o 2 dni na to mi volal inštalatér s tým, že vraj susedke pod nami zateká voda, či máme všetko ok. Povedal som že som všetko prezrel a nikde nebol ani náznak vody. Prišiel na druhý deň, skontroloval to a začal nadávať na susedku pod nami, vraj to rieši už 2 roky a nikdy tu nič netečie.

Zasa o pár dní bola zaklopať zasa, ale tento krát otvorila moja priateľka. Tá si zasa vypočula to isté divadlo aj s vyhrážkami, ale susedke zatvorila dvere pred nosom, pretože jej zaklopala o 10:00 ráno a jediné čo priateľka urobila bolo že bosá vstala a uvarila si kávu. Ku tomu nezabudla pripomenúť, že inštalatér sa určite zmýlil a vodu musí tiecť od nás.

Najhoršie na tom je, že si obaja myslíme že susedka len čaká do 22:00 kým urobíme nejaký hluk, aby mohla zasa volať policajtov, pričom jej stačí keď spadne na zem vidlička, alebo zasuniem stoličku pod stôl.

Najsmutnejšie na tom je že bývam v historickom múrovanom dome, a my sa s priateľkou nepočujeme ani keď je ona v kuchyni a ja v spálni. Nikto iný zo susedou problém s nami nemá, nikto sa nesťažoval.

Chcel by som vás len ako to mám riešiť, napadlo ma že podám sťažnosť prenajímateľovi, pretože celá budova patrí jemu. Otázne je či by sa takáto žiadosť skutočne riešila. Nechcem nikomu zo života robiť peklo, ale aby som sa do vlastného bytu pomaly bál zavolať známych na pohár vína, či uvariť si aspoň čaj v noci je trošku moc.

Ďakujem za všetky rady.

AKTUALIZÁCIA:

Tak dneska večer ma navštívil kamarát s 2 kamarátkami, doniesli víno, mäso ktoré sme hodili piecť a bolo asi 21:30. Keď sa mäso upieklo, hodil som všetko na tanier, nakrájali sme zeleninu a začali jesť. Samozrejme zazvonil zvonček a tam už stáli policajti. Klasika občiansky preukaz a následne že bolo nahlásené rušenie nočného kľudu. Normálne som nevedel čo mám povedať, tak som povedal len to čo som mohol, že tu sedíme a jeme, že sa rozprávame, žiadna hudba, televízia a žiadne párty či hluk. Samozrejme mi nemohli povedať kto ich zavolal, ale keď som spomenul slová susedka a pod nami, bolo hneď jasné už len z výrazu tváre že som trafil. Policajti boli samozrejme milí a ochotní, videli že tam žiadne rušenie nie je takže sa nič neriešilo. Spomenuli len že sa asi dosť odráža zvuk keďže ešte nemám všetky tie koberce a obrazy, ale hneď som povedal že si myslím, že aj keby to tu mám celé tak by to nepomohlo. Až som videl že im je trošku ľúto toho že to musím zažívať.

Nech mi hovorí kto chce a čo chce a kľudne mi neverte, ale vážne sme sedeli v kuchyni, jedli jedlo a rozprávali sa. Ak už sa v mojom byte nemôžem ani rozprávať celkom to stráca význam žiť tu že ?
Dáša_
01.07.18,05:31
no, trochu môžu pomôcť koberce, ale susedke to asi bude vadiť vždy. Nič s tým nenarobíš. A nakoniec ani ona nie.
Tak to proste nerieš. Tak prídu policajti. Nech prídu. No a čo. Vieš o tom, že prídu, tak sa s nimi pozdrav a hotovo. Oni to majú horšie. Vedia, že musia chodiť a nikdy nič nezistia.
Cez deň ju nerieš. Ak by vam zvonila po 22 hodine, tak naopak, zavolaj na ňu policajtov ty.
Je dosť možné, že je to ešte pôvodná majiteľka, respektíve nájomníčka. A cíti toľko krivdy, že sa vyvršuje na každom. Alebo je iba osamelá a chorá.
Druhá cesta by bola spriateliť sa s ňou. Možno sa potrebuje rozprávať, možno potrebuje pomôcť.
A tretia cesta je odsťahovať sa

Inak, v krajnom prípade existuje aj niečo, čo sa volá Priestupok proti občianskemu spolunažívaniu. "d) úmyselne naruší občianske spolunažívanie vyhrážaním ujmou na zdraví, drobným ublížením na zdraví, nepravdivým obvinením z priestupku, schválnosťami alebo iným hrubým správaním"
Tak posledná cesta je podať oznámenie v tomto duchu. Pripravila by som sa tým, že by som spísala všetky tie výjazdy polície, kedy prišla a zisťovala na mieste. Aby to bolo podložené.
kopretinka
01.07.18,06:34
hodil si mäso piecť o 21,30? a jedli ste o pol noci? to len tak pomimo otázka :D
John1233
01.07.18,09:42
My všetci žijeme trošku posunutým životom, ako myslím to časovo :D Nie steaky máš za 15 minút a príloha zelenina takže :D
BXLmiami
01.07.18,09:46
To je ale jeho vec,keby bol v nočných a chodil domov po smene?
BXLmiami
01.07.18,09:48
Prípadne,že ak neprestane spravíš si trojičky.
John1233
01.07.18,09:49
Mne ale ide o to, že sa nebudem prispôsobovať jednej susedke, keď nikto iný tu problém proste nemal. Keby máme párty, je tu hudba, 20 ľudí ja fakt nič nepoviem. Ale sorry ako 4 ľudia sediaci v kuchyni ktorý sa normálne rozprávajú ? Aj keby to tu oblepím dookola tlmiacimi penami, nič nepomôže.

Ja teda nie som právnik, a bohužiaľ ani nikoho známeho nemám. Ale vyhrážať sa to bude riešiť inak, volať policajtov bezpredmetne a v podstate šikanovať susedov tým, že čo ak len spravíme pohyb zavolá ich zasa, to by sa použiť už dalo.

Priatelia bývajú všetci na bytoch, nikdy som ich nevidel tváriť sa tak prekvapene z toho, že toto niekto nahlásil ako rušenie.
Dáša_
01.07.18,09:52
:D :D
John1233
01.07.18,10:26
Ja myslím že nešlo vôbec o jedlo, keby nejeme tak by to bola kanvica alebo kávovar, ak nie to tak že splachujeme záchod alebo čo :)
John1233
01.07.18,10:27
Aj o tom sme sa včera bavili :D Dostal som super radu stiahnuť si zvuk chrápania a pustiť to v noci smerom dole :D Zavolá policajtov že chrápem ? :D
buchač
01.07.18,10:57
BXLmiami (Dnes 11:48) Prípadne,že ak neprestane spravíš si trojičky.
===================
Ono stačí kľudne aj jedno neposednejšie a jeden (kľudne aj rodič) sa môže zblázniť...a nie iba sused.

Poznal som jedného, mal dve deti....no mal aj podobných susedov.
Raz niečo robil doma trocha hlučnejšieho charakteru.
Susedovci na neho zavolali polišov...podotýkam, nebol nočný kľud, ale popoludní.
Poliši prišli a klasika...že bordel, hluk,etc.
Dotyčný otvoril dvere dokorán, hliadku pozval ďalej a zaviedol ich do detskej, kde SPALI obe deti.
Poliši odišli s hlbokým ospravedlňovaním...a bolo vymaľované.
dmc
01.07.18,14:52
Na tvrdu kotrbu - tvrda zaplata. Kvalitne techno.....a kvalitny "basak"..... rano od 06,01 do 21,59 - nie uplne naplno ale tak fajn...aby bolo pocut - ved je den. Opakovat 2-3 dni......potom bude susedka rada za iba vrzgate so stolickami.

(Susede by som vobec neotvaral - alebo ju treba dorazne upozornit ze buchanie na dvere ta velmi rusi.)

(Niekedy je kaza rada draha)
Katy a R
01.07.18,15:27
no tak aspoň môžeš priateľom porozprávať a pochváliť sa úžasnými susedskými vzťahmi. ;) - len tak na okraj - už si počul o "spievajúcom dome" v Štúrove? - toto je oproti tomu "malina" .
Sám vidíš, že suseda nie je celkom v poriadku.
Tiež som zažila búchanie metlou, aj keď som sa len sprchovala ... ☺
veronikasad
01.07.18,15:42
Dam inu pikosku. Poznam vyse 70-rocnu pani, ktorej tiez vadi vsetko... Nevola policajtov, ale podla miestnosti z ktorej zvuk ide, zapne naprazdno stary vysavac, mixer, hlasnu dychovku ...
Ing. Ľubomír Janoška
01.07.18,16:04
buchač
01.07.18,16:32
"Kamarátka" zo Štúrova to robí z nejakej pomsty...už to bolo zverejnené, nespomínam si.

Osobne sa čudujem, že na takéto konanie nemá zákon páky.
Tiež sa čudujem, že jej ešte niekto fest nepoškodil majetok alebo neublížil na zdraví.
Lebo roky rokúce toto trpieť nie je normálne.
Žabinka
01.07.18,16:41
aj ja mám skúsenosti s bývalou pošahanou spodnou susedou.. nasťahovala sa tam asi 8 rokov po nás, náš ročník, čiže žiadna stará dáma, ale od začiatku jej všetko vadilo.. že vysávam, že chlapček beží po byte, že hrá tv alebo hudba.. my sme ju ignorovali.. až keď sa narodila mrkvinka, my sme boli v pôrodnici, muž robil na dvore párty (veď konečne dcéra :D ) ale keďže to bolo vo februári, tak sa presunuli k nám a pokračovali.. okolo 23,00 prišla búchať suseda v nočnej košeli, muž ju chytil pod krk že jej gombík odletel, so slovami: a bola si tu posledný raz, a zabuchol jej dvere pred nosom.. odvtedy bol od nej pokoj.. len je zaujímavé, že viac sa so mnou nezdravila na ulici, ale s mužom hej..:D pritom ja som sa o tom incidente dozvedela po príchode z pôrodnice..:rolleyes:
korela
01.07.18,18:09
veronikasad, moja reč. Po prvé si treba vypočuť obe strany, a potom vypúšťať nejaké rady a súdy, mne nestačí v nadpise Čo robiť s protivnou susedkou pod nami ? Vy ste jej možno protivnejší ešte viac. Aby vám nenatrepala zospodu na strop repráky, keď sa nepoľudšíte a začne vojna. Ja mám tiež "posunuté" dni a rada nočné ticho. Ale nechodím po záhrade, nezačnem vydymovať, kálať drevo, chodiť s vŕzgajúcim fúrikom, ani si púšťať hudbu a vysedávať s priateľmi pri konvici.
Vy sa však v tom prázdnom byte, kde sa všetko ozýva, bavíte, a šiesti ľudia už tvoria spoločnosť. Každý človek má iný hlasový fond. Tak aj občasné salvy smiechu ju môžu privádzať do vytrženia. Zisti si niečo o nej, nepíšeš nič o jej veku. Ústretovosť ešte nikdy nikomu neublížila. A ak býval v tom byte niekto pred vami, ktorý sa choval normálne, tak možno má dôvod, či je chorá alebo nie, na ponosy.
Čo som už iba ja počula všetko za podobné príbehy, a sťažujúci mali vždy objektívne v dobrej prevahe pravdu.
A že prídu policajti, dajú ti za pravdu, no dajú, splnia si povinnosť a zatiahnu to daňoví poplatníci.
Všetko dobré v novom byte.
vulxy
01.07.18,18:16
sak ked zazvoni po 22hod zavolaj policajtov ty ze ona rusi tvoj nocny klud...
vicktor
02.07.18,07:44
Pozrite si film Tu staru treba zabit.
Aku sankciu mate za predcasne ukoncenie najomnej zmluvy?
Dáša_
02.07.18,07:55
susedia mali psa, čo štekal. Vadilo a keď sa sťažovala na meste, tak to odmietli riešiť. Tak vyriešila po svojom. A poškodiť jej majetok je ťažké, tuším má všetko na kamerách, záložný zdroj, elektrinu zaplatenú dopredu. V dome prirodzene nebýva.
cheri
16.07.18,14:24
Hlavne si to vysporiadaj včas,lebo ak budeš takéto šikanovanie tolerovať,susede akoby si prilial palivo do ohňa.Predsa sa nebudeš sťahovať k vôli takej potvore.Ako ti už radili,ak zazvoní,upozorní ju,že voláš policajtov ,že ťa obťažuje, poprípade sa pár krát zastav pri jej dverách pred polnocou a zdvorilo sa jej spýtaj,či má v byte kľud:-))
Byt je preto bytom,že sa v ňom býva, a s bývaním je spojený aj určitý hluk, žiaľ,mnohí v noci zapínajú aj práčku
Poznam konkretnu situáciu,kedy istí bývajúci mali obdobný problém a ti to vyriešili tak,že pani domu začala v byte bez kobercov chodiť v lodičkach :-) čo jej nik nemohol zakázať.Susede odporučili,nech si nechá odizolovat/ proti hluku strop, dokonca v rámci dobrých susedských vzťahov jej darovali slúchadlá.
To sú vždy nepríjemné situácie a žiadna rada asi nebude 100%na.
kopretinka
16.07.18,22:08
a prečo to píšeš victorovi ako koment a nenapíšeš to ako odpoveď zadávateľovi?
cheri
27.09.18,18:54
Jej! No preto,že nie som v tom zbehlá:-))ďakujem za upozornenie,poprosím sa
Terezia13
27.09.18,19:51
prepáčte ľudkovia, ja to načnem z inej strany - neobstojí tu argument, že máte "posunutý" život, v historickom dome zrejme izolácia proti hluku nebude, koberce teda asdi mali byť natiahnuté čo najskôr, uvítať návštevu o 21,30 - chlapská chôdza je "chlapská chôdza", nie ženský krok "v papučkách", mužský hlas tiež počuť oveľa výraznejšie ako ženský, tak si myslím, že by bolo vhodné hľadať nejaké riešenie, aby to susedu pod vami nevyrušovalo a určite nerobiť napriek
Oliwa
28.09.18,07:20
Síce Ti to pomôže ako hadovi koleno, ale neodsťahoval sa náhodou predchádzajúci majiteľ/nájomník z Vášho bytu kvôli susedke? Zmenila sa nejako situácia po troch mesiacoch od zadania témy?
korela
28.09.18,09:27
Od začiatku mám ten istý názor. Doba sa zmenila, etiketa však nie.

"... a ja čakám na slobode, kedy bude slušnosť v móde
čakám ako na deň súdny
kedy budú ľudia ľuďmi." https://www.karaoketexty.cz/texty-pisni/imt-smile/vesela-pesnicka-70216
dmc
28.09.18,12:24
napriklad: kupit susede tampony do usi
Terezia13
28.09.18,18:33
ďakujem za neužitočné :D to bola asi tá hašterivá susedka:D
dmc
28.09.18,18:39
ak myslis na mna - ja som nedaval ziadne hodnotenie - ak by ano - poviem ti to priamo.
Terezia13
29.09.18,20:23
nie vôbec!!!!!!! len to neviem napísať na patričné miesto, tak žiaľ musím pod tvoj koment