anmary
14.08.06,13:53
Poradí mi niekto účinný prostriedok na "zašednuté" záclony? Sú zašednuté od kúrenia, nakoľko sme doposiaľ mali doma klasické gamaty. Konečne sme prerobili kúrenie a vymenili okná a tie záclony tam nie a nie pasovať. Skúšala som už rôzne "osvedčené" recepty, ale mne nepomohol ani jeden.
Viem, že by boli najlepšie nové, ale bohužiaľ rozpočet nepustí. Pomôže niekto?:(
Tweety
14.08.06,11:57
Poradí mi niekto účinný prostriedok na "zašednuté" záclony? Sú zašednuté od kúrenia, nakoľko sme doposiaľ mali doma klasické gamaty. Konečne sme prerobili kúrenie a vymenili okná a tie záclony tam nie a nie pasovať. Skúšala som už rôzne "osvedčené" recepty, ale mne nepomohol ani jeden.
Viem, že by boli najlepšie nové, ale bohužiaľ rozpočet nepustí. Pomôže niekto?:( Skús dať do prania vaniš, alebo Savo.
Jura
14.08.06,11:58
Poradí mi niekto účinný prostriedok na "zašednuté" záclony? Sú zašednuté od kúrenia, nakoľko sme doposiaľ mali doma klasické gamaty. Konečne sme prerobili kúrenie a vymenili okná a tie záclony tam nie a nie pasovať. Skúšala som už rôzne "osvedčené" recepty, ale mne nepomohol ani jeden.
Viem, že by boli najlepšie nové, ale bohužiaľ rozpočet nepustí. Pomôže niekto?:(
Minule som niekde čítala: namočíš, namydlíš a vložíš do igelitky na jeden
deň. Následne ich vyperieš a mali by zbelieť. Ale sa ti priznám, že som to ešte neskúšala:p
Zuzana2
14.08.06,12:02
Rada sa poučím aj ja, pretože hlavne v kuchyni tie záclony veru nie sú snehobiele.
Evanka
14.08.06,12:32
Poradí mi niekto účinný prostriedok na "zašednuté" záclony? Sú zašednuté od kúrenia, nakoľko sme doposiaľ mali doma klasické gamaty. Konečne sme prerobili kúrenie a vymenili okná a tie záclony tam nie a nie pasovať. Skúšala som už rôzne "osvedčené" recepty, ale mne nepomohol ani jeden.
Viem, že by boli najlepšie nové, ale bohužiaľ rozpočet nepustí. Pomôže niekto?:(

Záclony získajú svoju žiarivú bielosť, keď ju pred praním namočíte na pol hodiny do roztoku čistiaceho a bieliaceho prípravku Domestos (do 5 litrov vody stačí polovica uzáveru Domestosu). Na väčší účinok môžete Domestos pridať aj do hlavného prania. Domestos vybieli aj zašednuté uteráky či utierky.

Zašednuté záclony získajú opäť svoju bielu farbu, ak pridáte k prášku na hlavné pranie 1 – 2 prášky do pečiva.

Do plastovej nádoby nastrúhať jadrové mydlo, pridať vodné sklo alebo chlorid amónny a technický peroxid vodíka. Doliať vlažnou vodou. Do toho roztoku ponoriť prádlo. Nechať v 24 hodín odležať. Potom klasicky vyprať.
maja
14.08.06,13:05
Ten prášok do pečiva som niekde čítala, ale na zmäknutie starších uterákov. Tak som to vyskúšala a nič, furt tvrdé a ani nezískali svoju bielu farbu......
lenkak
14.08.06,16:36
Zvykneme ich nechať v octovej vode, večer namočíme, ráno operieme.
Elena Navrátilová
14.08.06,17:14
Skús pridať do prania soľ. Normálnu, kuchynskú. Ešte viem, že dávali do prania záclon klasický atrament. Ale do plákania. Vyprať, atrament a už nič, len vyžmýkať. Hovorilo sa tomu, modrenie záclon. Videla som už takto opraté záclony, boli pekné. Robila to jedna kolegyňa z roboty, ktorá fajčila.
janaGT
15.08.06,04:11
Anmary, keď máš nové okná, čo takto ich nechať bez záclon? Ja mám len žalúzie.
anmary
15.08.06,05:22
No, neviem ale mne okná bez záclon "nerežú". Stále mám pocit ako by sme sa chystali maľovať. A ešte jedna vec. Bývam na dedine, kde Ti každý hľadí až do taniera.
Priznám sa, že prášok do pečiva som už skúšala a nič.
Evanka k tomu Domestosu - neuškodí to tým záclonám, máš to vyskúšané? Hlásia krásny slnečný víkend tak by som to hneď otestovala.
tiny77
15.08.06,05:32
No, neviem ale mne okná bez záclon "nerežú". Stále mám pocit ako by sme sa chystali maľovať. A ešte jedna vec. Bývam na dedine, kde Ti každý hľadí až do taniera.
Priznám sa, že prášok do pečiva som už skúšala a nič.
Evanka k tomu Domestosu - neuškodí to tým záclonám, máš to vyskúšané? Hlásia krásny slnečný víkend tak by som to hneď otestovala.


s tym domestosom neviem, ale neb. svokra skusila stamperlik sava - zaclony viac ozltli a trhali sa, napokon kupila nove.

dostat kupit specialne modre farbivo, toto zaclony zamodri - a ten opticky klame o belosti :rolleyes:
skusala som i vanish na zaclony - nefunguje ako som si myslela.

babka mi vravievala, ze volakedy prali zaclony v sadzi?? ak si dobre pamatam :D vraj boli nadherne.
neskusala som.
ľoška
15.08.06,05:56
Skús záclony klasicky oprať a potom ich namočiť do roztoku vody a kuchynskej soli. Soľou nešetri, aspoň 1 kg na na také dve záclonky. Nechaj ich namočené aspoň hodinu a potom ich nechaj stiecť a ešte vlhké vešaj. Sú akoby aj naškrobené. Moja svokra si takto "vybielila" pôvodne béžové záclony.
Zuzana2
15.08.06,08:13
Skús záclony klasicky oprať a potom ich namočiť do roztoku vody a kuchynskej soli. Soľou nešetri, aspoň 1 kg na na také dve záclonky. Nechaj ich namočené aspoň hodinu a potom ich nechaj stiecť a ešte vlhké vešaj. Sú akoby aj naškrobené. Moja svokra si takto "vybielila" pôvodne béžové záclony.

Soľ do "pláchacej" vody používa aj moja svokra - namiesto škrobu. Ale že by ich mala vybielené, to nemôžem povedať.
Mňa by veľmi zaujímalo, ako ich vybieliť.
To modridlo - tiež som videla takto "vybielené" záclony a veru nič moc.
A domestos - mne tento čistiaci prostriedok veľmi pripomína savo, tak aby sme nedopadli ako neb. svokra tiny77 .....
tiny77
15.08.06,08:22
babka moja uz tiez nezije, ale nebolo by od veci, kto ju este mate, opytat sa jej, ci to teda fakt sa takto robilo.
- teda - pranie zaclon v sadzi.
mojej babky som sa to pytala 2x za sebou, ze reku v tej ciernej sadzi, (ci popol??) :rolleyes: co sa z pece vyberie. a ona ze hej. ale to som bola este mladunka, a nepotrebovala som prat zaclony.

ale rady starsich si velmi vazim.
mam uctu k vraskam a ich skusenostiam.
skoda, ze uz nikoho na blizku nemam. :(
dari1
15.08.06,11:21
z bukoveoho alebo duboveho popola sme robili luh (zmiešali s vodou a tušim prevaritť), už si to tiež nepamatam, a v tom sme si macali ruky, ked sme mali bradavice. mne dokonca pomohol iba jedno namocenie, lebo potom som si porezala ruku a viac som nemohl. ale ci to moze pomoct na zaclony, to som este nepocula. mozno mohlo, ale kedysi mavali iba bavlnene zaclony, bez umelin
zdeník
16.08.06,04:01
Ja som asi pred mesiacom skúsila to bielenie s modrým atramentom a trocha pomohlo. Myslím si , že to pomôže hlavne novším záclonám, ktoré ešte nie sú až také zošednuté, že ich tak rozžiaria.
KRISTINN
28.12.10,13:10
Záclony získajú svoju žiarivú bielosť, keď ju pred praním namočíte na pol hodiny do roztoku čistiaceho a bieliaceho prípravku Domestos (do 5 litrov vody stačí polovica uzáveru Domestosu). Na väčší účinok môžete Domestos pridať aj do hlavného prania. Domestos vybieli aj zašednuté uteráky či utierky.

Zašednuté záclony získajú opäť svoju bielu farbu, ak pridáte k prášku na hlavné pranie 1 – 2 prášky do pečiva.

Do plastovej nádoby nastrúhať jadrové mydlo, pridať vodné sklo alebo chlorid amónny a technický peroxid vodíka. Doliať vlažnou vodou. Do toho roztoku ponoriť prádlo. Nechať v 24 hodín odležať. Potom klasicky vyprať.
To s tým mydlom, peroxidom a vodným sklom som robila. Namáčala som záclony v tom, nechla pôsobiť aspoň 12 hodín a potom vyprala. Účinok bol vynikajúci. Len som stratila návod, koľko čoho treba dať. Veľmi, veľmi prosím, keby to tu niekto doplnil... Moc ďakujem.