Leggo
02.07.18,22:04
Dobrý deň,
vie mi niekto potvrdiť alebo vyvrátiť tvrdenie môjho známeho ohľadne tohto:
- ak ja ako FO chcem nakupovať a predávať nehnuteľnosti na území SR, je tam nejaké obmedzenie počtu zrealizovaných obchodoch na kalendárny rok?
Je potom nutnosť sa prihlásiť na sociálke a daňovom úrade a platiť všetky odvody ako aj poistenie ako všetky PO??
Vie mi niekto percentuálne vyjadrit s akými odvodami a poistkami treba počítať?
Dakujem vopred za ochotu
misoft
02.07.18,20:59
Len mimotemy
"odvodamy a poistkamy" - OMG - Štúr sa v hrobe obracia.
A počet obchodných transakcií... nikto ti nemôže zakázať, alebo prikazovať, koľkokrát môžeš obchodovať.
Inak - takéto obchody robia väčšinou realitky, pretože tam nejde len kúpim-predám, ale ide aj o právnu stránku.
A samozrejme, ak zarobíš, tak logicky že musíš odvádzať povinné odvody a dane.
Onko
02.07.18,21:02
Je to nezmysel. Počet predaných nehnuteľností nerozhoduje. Oslobodené od daní a odvodov sú akurát predaje nehnuteľností, ktoré neboli používané na podnikanie a boli predané po viac ako 5 rokoch od nadobudnutia. V ostatných prípadoch výška daní a odvodov závisí od toho, aká je právna forma predajcu (FO nepodnikateľ, FO podnikateľ, PO) a pri PO ide o to, ako sú peniaze prevádzané na FO (dividendy, mzda, ...).
Vo vašom prípade by išlo evidentne o podnikanie, bola by nutná živnosť na nákup a predaj tovaru, buď ako FO podnikateľ, alebo PO obchodná spoločnosť.
Ak by sa ako forma použila napríklad s.r.o., tak by sa platila daň zo zisku (rozdiel medzi predajnou a nákupnou cenou a inými nákladmi) vo výške 21%, pri vyplatení čistého zisku vo forme dividendy by sa zaplatila ešte daň z dividend vo výške 7%. Pri takomto postupe sa neplatia žiadne odvody.
Leggo
02.07.18,21:58
Čiže ak to chápem správne ja ako FO nepodnikateľ by som musel šz každého predaja ťrozdiel medzi predajom a nadobudnutím zdaniť 28%
Alebo tých 21%?
Dakujem
Onko
02.07.18,22:56
Nie, ide o podnikanie, takže nemôžeš byť nepodnikateľ. Môj príklad sa týkal založenia s.r.o., čo je najjednoduchší spôsob, čo sa týka výpočtu daní a odvodov, i keď nemusí byť najvýhodnejší. Dane spolu (zo zisku aj dividend) tam vychádzajú necelých 27 % (1 - 0,79 * 0,93). Nie je to z každého predaja, ale zo zisku raz za rok, ak zisk je, a z dividend len vtedy, keď sa dividendy vyplácajú.
Leggo
03.07.18,06:12
Čiže nieje možné ako FO zrealizovať pár obchodov z nehnuteľnosťami ?
Treba si vybavit živnosť či už sro alebo inú formu?
veronikasad
03.07.18,06:20
pár = koľko ? Už to nebude jednorázový príjem. A ak by si to ako jednorázový príjem zdanil, bude to pre teba drahý špás - bez možnosti uplatnenia NČZD zdaníš a z celej sumy odvedieš 14 % zdravotné poistenie
Leggo
03.07.18,06:46
Tak chcel by som aspoň 3-4 v roku stihnúť a bolo by to popri práci.
Čiže v takom prípade musím počítať 14% zdravotku a 19% daň z rozdielu cien?
Dikes
veronikasad
03.07.18,07:29
ano, ale to už nie je jednorázový ale opakovaný príjem , na ktorý potrebuješ oprávnenie, bez ohladu na to, že to robíš popri zamestnaní.