Wotan
03.07.18,21:05
Viem, ze u nas to policia moc neriesi, hoci to zakon zakazuje, no zoberme si takyto priklad:

idem na 3-prudovej D1 v pravom pruhu podla predpisov, 110km/h. Mam volny pruh. Zrazu dobehnem auto, ktore si veselo ide v strednom pruhu predo mnou, rychlost asi 90km/h. Bezdovodna jazda v strednom pruhu, to mi je jasne, lenze ja, kedze idem 110, logicky ho obehnem zprava, kedze mam volny pruh a idem predpisovo, nemam dovod opustat svoj pruh, v ktorom musim podla zakona byt ak nepredbieham.

Podla zakona ho vsak obiehanim zprava porusujem. Nespomalim hadam na 80km/h, aby som ho nepredbehol, alebo nebodaj neprejdem cez stredny pruh do laveho pruhu, aby som ho predbehol, navyse ked tam idu auta 150km/h, ktore ma do toho pruhu nepustia.

Cize okrem toho, ze auto v strednom pruhu porusuje zakon bezdovodnou jazdou v strednom pruhu, este ma aj obmedzi (dokonca aj ohrozi) ak spomalim - a za mnou idu dalsie auta, kedze ho zlava predbehnut nemozem a ani nechcem, lebo preco by som mal, ked idem predpisovo v predpisanom pruhu.

https://i.imgur.com/afkmtlal.png
marleau
03.07.18,19:11
v takomto prípade idem ďalej normálne
Wotan
03.07.18,19:25
ved aj ja, ale zakon zakazuje obiehat zprava na dialnici mimo obce. V Rakusku je za to postih, u nas to zatial az tak neriesia, ale zakon to tak urcuje.
misoft
03.07.18,19:45
Ideš v strednom , dobehneš..... a ty sa pcháš do PRAVĚHO, aby si obehol. A čo takto ten ĽAVÝ? Mimochodom, keby za tebou boli poliši z diaľničnej Kobry... zacvakal by si, len by si zaplakal.
buchač
03.07.18,20:05
"Na vozovkách s najmenej dvomi jazdnými pruhmi vyhradenými pre premávku v smere jazdy smie vodič, ktorý by chcel opäť predchádzať ihneď alebo krátko po tom, keď opäť zaujal miesto pri okraji vozovky zodpovedajúcemu smeru premávky, smie spraviť tento jazdný manéver pod podmienkou, že se presvedčí, že tým vážne neobmedzí vodičov rýchlejších vozidiel, ktoré predchádzajú za ním v jazdnom pruhu, do ktorého vošiel pri prvom predchádzaní." (viac vo Viedenskom dohovore, článok 10 a 11)
marleau
04.07.18,04:27
on píše o inom prípade
jslancik
04.07.18,04:53
ty dobre vieš, čo máš robiť a aký je zákon. to, že sa ti to nechce "nebodaj neprejdem cez stredny pruh do laveho pruhu", je tvoj problém. dovtedy sa chodí s krčahom po vodu, kým sa nerozbije. Dúfam, že v iných oblastiach života sa ti CHCE dodržiavať zákony.
Na margo tvojho posledného odseku - si ešte veľmi mladý, keď si až teraz zistil, že v živote ťa okolnosti často priam nútia konať protizákonne. a že dokonca treba vyvinúť určitú námahu, aby človek zákon dodržal.
KoxXxo
04.07.18,05:54
Dáša_
04.07.18,06:07
dobre vysvetlené
vicktor
04.07.18,07:09
Sice pekna omacka, ale klucove je "Podľa polície by ste tam mali predbiehať zľava" a nie dohady podla jazykovedcov.
bjuty smis
04.07.18,09:52
nič tým neporušuješ...
vicktor
04.07.18,10:26
... len to obiehanie sprava
willma
04.07.18,13:06
neviem nejdem sa prieť, ale predchádzanie je definované ak sa nemýlim zmenou smeru jazdy, čiže ide predo mnou pomalšie vozidlo, dám ľavú smerovku prejdem bezpečne do ľavého pruhu, predbehnem slimáka, dám pravú smerovku vrátim sa do pôvodného jazdného pruhu. Ak idem predpísanou rýchlosťou v pravom pruhu, nemením smer ani rýchlosť, neohrozujem ani neobmedzujem obmedzenca v strednom pruhu - no asi by som sa s policajtami riadne prela. Inak tzv. 3 pruhová D1 je jedna katastrofa a policajti by ozaj mali riešiť vodičov v strednom pruhu, ktorí tam jazdia v domnení, že pravý je predsa pre kamióny - synáčik si to myslel tiež, pokiaľ som mu to nevysvetlila :D
Ing. Ľubomír Janoška
04.07.18,13:10
Zažil som raz policajtov, ako jedného motáka pri Voderadoch zatlačili s majákmi zo stredného do pravého pruhu. A potom ho eskortovali 20 km po Senec, aby mali istotu, že z pravého nevybočí :D
willma
04.07.18,13:15
šak to, že len raz - intenzívne som jazdila a na D1 sa to stredoprúdovými motákmi len tak hemžilo :(
misoft
04.07.18,18:30
Ten dohovor vraví o tom, ako vykonať manéver, lenže náš zákon 8/2009 v §15 ods.1 to predchádzanie (obiehanie) definuje jasne!
Tam nie je o čom diskutovať. Obiehať vpravo sa nemá (je tam výnimka, ak predchádzané vozidlo odbočuje vľavo).
pavol54
04.07.18,18:39
že by platil zákon 8/2009, §10?
misoft
04.07.18,18:46
Skôr §15 - predchádzanie. §10 je skôr pre toho slimáka.
pavol54
04.07.18,19:36
Ak idem 130 v ľavom, a auto za mnou mi blikne tak sa vrátim do pravého, nech pokračuje 150 kou, väčšinou to nie sú slimáci čo idú v ľavom
pavol54
04.07.18,19:39
na dialnici ťažko budeš odbočovať vľavo, ale stalo sa mi že som zišiel na odbočovací a potom rýchlejšie ako ten čo išiel v ľavom, lenže tam už býva plná čiara
buchač
04.07.18,20:18
misoft (Dnes 20:30) Ten dohovor vraví o tom, ako vykonať manéver, lenže náš zákon 8/2009 v §15 ods.1
============
Lenže ten dohovor je nadradený nášmu zákonu.
bjuty smis
05.07.18,01:29
Hlupost.....
PotPalo
05.07.18,10:40
Pravý pruh je prázdny, v strede ide slimák, a v ľavom letia 150 km/h. Kto tu porušuje predpisy, keď sa má jazdiť v pravom pruhu? Všetci. Slimák má ísť v pravom pruhu, a letci by mali kľučkovať pravý-stredný pruh. Je to síce omnoho namáhavejšie a nebezpečnejšie ako ísť plynulo vo "svojom" pruhu, ale je to podľa predpisov. Vivat Absurdistán. Keď idiot robí predpisy, tak sa potom nedivme. A takých nezmyslov máme v slovenských predpisoch viac.
misoft
05.07.18,13:52
Väčšinou idú v strednom.... lebo v pravom môže byť kamión a v ľavom sú pretekári...... Tak si povie zlatá stredná cesta (pruh) a viacej nepremýšľa. A pritom sa plazí 100-kou.
Wotan
09.07.18,08:46
nuz mlady uz veru nie som :) ale v prvom rade porusuje zakon ten co ide bezdovodne v strednom pruhu, takze policajti budu skor riesit jeho ako mna co idem predpisovo v predpisanom pruhu ! On porusil zakon, a on je pricinou aj mojho porusenia zakona, takze to riesit nebudem a budem jazdit predpisovo nadalej.
Wotan
09.07.18,08:49
ide o to, ze ja "logicky" nikoho nepredchadzam, hoci zakonovo asi ano, dodrziavam vsetky predpisy - rychlost, pruh, no ten v strednom pruhu porusil zakon a vdaka nemu ho nechcene porusujem aj ja. Predpokladam vsak, ze prioritne by riesili policajti jeho.
Wotan
09.07.18,08:50
misoft - ja sa nepcham do praveho, ja tam idem konstantne a zrazu sa predo mnou objavi slimak v strednom pruhu, ktory v tom strednom ide tiez konstantne
jslancik
09.07.18,10:17
Kdeže. Jedine ty si dovodom vlastného porušenia zákona. Tvoje rozhodnutie. Ako keby si sa rozhodol nabrať zozadu auto idúce na dialnici 78km/h. Musíš prispôsobiť jazdu okolnostiam atd. A dodržať pritom zákon.
Wotan
10.07.18,06:53
ale chapes, ja idem v pravom pruhu a nie za pomalym vozidlom. ja idem vpravo, kde aj mam ist, spociatku nikto nie je ani v strednom pruhu a po istom case dobehnem slimaka, ktory ide pomaly v strednom pruhu. ja som stale v pravom. Aby som neporusil zakon, musel by som spomalit na menej ako ide on, pricom by som ohrozil za mnou iduce auta. Preco ja mam ist do laveho pruhu, ked mam pravy pruh prazdny a musim v nom podla zakona ist. Navyse ako som pisal, auta v lavom pruhu mi toto ani neumoznia. Takze toto je taky nonsense, ktory nehodlam dodrziavat. Vid obrazok v mojej otazke.