papa1
05.07.18,12:36
Dobry den.
Chcel by som sa opytat kde by som mohol najst nejake informacie ohladom Rekreacneho domu. Novy sused na vedlajsej parcele ma vydane stavebne povolenie na tento typ objektu s tym, ze hranica od nasho pozemku je stanovena vacsia ako1m. Okno do izby je smerovane na nas pozemok a je od okna obytnej miestnosti nasho domu vo vzdialenosti 5m. Mohli by ste mi, prosim, ozrejmit v akom pravnom predpise sa o nom pise, aby som vedel ake musi splnat podmienky voci objektom na vedlajsich pozemkoch. DAKUJEM
kukučka
05.07.18,11:24
Zaujala ma tvoja otázka a prekvapila ma klasifikácia poisťovne, rekreačný objekt je obývaný menej ako 183 dní v roku. Viac tu:
https://www.netfinancie.sk/kooperativa/poistenie-domov-domacnosti/
buchač
05.07.18,11:42
Tak dumem...ako by asi poistili rekreačný dom na samote...teda, ak vôbec ???
Alebo ako by takúto nehnuteľnosť špecifikovala poisťovňa ?
Martuk
05.07.18,13:21
keď som ešte robil v jednej nemenovanej poisťovni, tak sme mali tiež pri rekreačných chatách podmienku, že musí byť obývaná minimálne 180 dní v roku. Poistiť sa dala len ako nehnuteľnost, tzn. vybavenie nepoistiteľné. Samozrejme, záleží kde by sa daná nehnuteľnosť nachádzala, zabezpečenie a pod. Možno by poisťovňa spravila výnimku, ťažko povedať. V podstate sa dá povedať, že žiadna poisťovňa nepoistí v rekreačne obývanej chate alebo dome vybavenie, je to príliš vysoké riziko.
Martuk
05.07.18,13:21
čo sa týka nejakého právneho predpisu, ktorý definuje, čo je rekreačný dom alebo chata, tak neviem, či také niečo existuje.
korela
05.07.18,14:02
Existuje. Ide o normálne zadefinovanú stavbu rodinného domu, iba sa nevyužíva po celý rok. Rekreačný dom = rodinný dom. Pozri Stavebný zákon, neviem, či je už nový schválený, čím viac ho budú upravovať, tým viac ho domrvia. Aj tak si tu už každý pomaly robí pri výstavbe čohokoľvek, čo chce.
Takže čo sa týka okna, lebo to bolo meritom otázky, opieraj sa o Stavebný zákon.
Daj do googla a postavia sa ti všetky vlasy na hlave od nezmyslov už od územných plánov.
Čím viac nejednoznačností, dier v zákonoch, o to väčší priestor pre násobné právne názory a možnosť pre úplatky, nech sa národ žerie navzájom, kde sa len dá.
buchač
05.07.18,14:56
Martuk (Dnes 16:21) keď som ešte robil v jednej nemenovanej poisťovni, tak sme mali tiež pri rekreačných chatách podmienku, že musí byť obývaná minimálne 180 dní v roku. Poistiť sa dala len ako nehnuteľnost, tzn. vybavenie nepoistiteľné. Samozrejme, záleží kde by sa daná nehnuteľnosť nachádzala, zabezpečenie a pod. Možno by poisťovňa spravila výnimku, ťažko povedať. V podstate sa dá povedať, že žiadna poisťovňa nepoistí v rekreačne obývanej chate alebo dome vybavenie, je to príliš vysoké riziko.
===============
Jednou z prvých záležitostí po kúpe chalupy bola poistka.
Vtedy som ešte nebol na nej stabilne...ale to je aj tak jedno.
Ide o to, že Allianz je výnimka, ktorá potvrdzuje pravidlo.
Je to proste POISŤOVŇA (!!!!!!) a nie ako iné,ktoré sa tak tvária ... ergo vyberajú poistné, ale keď dôjde k plneniu, tak skutek utek.
Allianz sa neoondí...príde škodovák, pofotí, popíše, do troch týždňoch love na účte.

...apropó...vravím z vlastnej skúsenosti...raz voda, raz sneh boli príčinou volania do poisťovne.
Ako má Allianz na svojej stránke, tak platí plné ceny obstarania, ergo žiadna amortizácia.

...a ozaj...ešte aj štrimfle sú zahrnuté do poistky. ;)
kukučka
05.07.18,15:32
Už začal stavať?
papa1
06.07.18,03:18
Ďakujem za reakciu, ale nejde o poisťovanie. Pojem rekreačný dom je uvedený v stavebnom povolení, ktoré bolo zverejnené verejným vyhlásením na Obecnom úrade a ide o pozemok v strede dediny, takže žiadna samota. Zaujima ma, odkiaľ je zobrata vzdialenosť od hranice pozemku >1m, keď stavebny zakon hovori o minimalne dvoch metroch ak mam teda brať že rekreačný dom sa rovná rodinnému domu. Nikde v zákonoch, ani vo vyhláškach som tento pojem nenašiel. Neviem preto definíciu rekreačného domu, ani podmienky aké musí spĺňať a preto ma zaujíma aj právoplatnosť tohto stavebného povolenia.Právoplatnosť stavebného povolenia by mala byť od nastávajúceho pondelka, ale obvodové múry sú už hotové a okno jednej z izieb, je nasmerované na nás a je vo vzdialenosti 5m od okna obývacej izby našej stavby.
papa1
06.07.18,03:28
Martuk, to je tá otázka, ktorá ma zaujíma. Pokiaľ teda v stavebnom zákone nie je tento pojem nadefinovaný, ako môžu byť zmenené v stavebnom povolení minimálne vzdialenosti, ak to tento zákon neumožňuje?
papa1
06.07.18,03:37
Korela, keď teda existuje, chcel by som Ťa poprosiť o nejaký link. Mne sa to nepodarilo a v stavebnom zákone som na pojem Rekreačný dom nenarazil, tak ako ho môžem rovnať s rodinným domom?
buchač
06.07.18,04:16
papa

Stavebný zákon taký pojem (rekreačný dom) nepozná.
To je len nejaký výmysel určitých jednotlivcov/realitných kancelárií...

Stavebný zákon pozná formuláciu ohľadom budov URČENÝCH na rekreáciu....viď :

" Stavby, ich zmeny a údržba, terénne úpravy, ktoré vyžadujú ohlásenie stavebnému úradu:

a) budovy a ich zmeny, ak nepodliehajú povoleniu, ohláseniu alebo súhlasu podľa osobitného predpisu

1. bytové budovy a budovy na rekreáciu do 150 m2 zastavanej plochy s jedným podzemným podlažím do hĺbky 3 m a najviac s dvoma nadzemnými podlažiami a podkrovím,....
http://www.vyvlastnenie.sk/clanok/a/odkedy-plati-novy-zakon-ze-na-domy-do-150-m2-netreba-stavebne-povolenie/
papa1
06.07.18,05:39
Buchač, nevieš ako je to s právoplatnosťou stavebného povolenia ak sa tam nachádza stavba, ktorá nie je nikde zákonne špecifikovaná?
buchač
06.07.18,06:49
Viem - neviem...a nie je jedno v podstate ?

Na stavebnom úrade ťa vyvedú fajnovo z omylu.
Tu ide v podstate o hranie so slovíčkami.
Stavebník do žiadosti uviedol pojem "rekreačný dom" ?
Šmahom ruky = prepísaním daného výrazu perom (alebo vytlačením novej žiadosti) sa dá všetko na pravú mieru podľa stavebného zákona a aj slovenčiny.
...a ty si môžeš po kostole hvízdať.
Takže o čo ti ide ?
O pojmy alebo o dodržanie stavebných rozmerov ?
Alebo sa chceš so susedom súdiť ?

Odpovedz si sám....
korela
06.07.18,11:33
papa1, tvoj pozemok so stavbou sa nachádza v priamom susedstve danej stavby? ak áno, tak ste museli byť vyzvaní na vznesenie pripomienok k susednej stavbe na vašom stavebnom úrade. reagovali ste? pretože už teraz ti ostáva málo času na nejaké napadnutie.

http://www.minv.sk/swift_data/source/verejna_sprava/obu_trencin/informacie_pre_obcanov/o_vystavba/odd_stat_staveb_spravy/metodicke_usmernenia/update/Metodicke_usmernenie%20MDVRR%20stavby%20na%20indiv .rekreaciu_akt.2013.pdf

logicky stále ide o stavbu rodinného domu, aj keď nebude celoročne obývaná a z toho musí vychádzať aj stavebné povolenie.
celé vlákno sa tu zatiaľ venovalo poisťovaniu, ale čo to má spoločné s výstavbou novej stavby?
vzhľadom na čas, ktorý ti ostáva, skús zavolať pre overenie informácie a zaužívanú prax nejakému znalcovi na nehnuteľnosti, odpovie ti pár vetami, sami majú problémy v programe na oceňovanie s takýmito stavbami hlavne čo sa týka zastavanej plochy, pretože ich program nechce pustiť ďalej, ak je zastavaná plocha väčšia ako 80m2, tak to nejako obchádzajú.
medzičasom sa menila JKSO (jednotná klasifikácia stavebných objektov) kvôli únii pri zavádzaní jednotnosti, myslím, že dnes ide o KS.
1. buď telefonická otázka na znalca (mnohí si vypínajú na víkend telefóny)
2. znalecký ústav bratislava alebo žilina
3. projekčný podnik, resp. architektonické štúdio,
nech ti vysvetlia definíciu rekreačného domu a rozdiel medzi rod. domom. podľa mňa nebude žiadny.
4. https://podnikam.sk/zoznam-urady-institucie/ministerstva/dopravy-vystavby-a-regionalneho-rozvoja-slovenskej-republiky/ - právne odd., nech ťa usmernia, vysvetlia

najhoršia situácia je konkr. v bratislave v záhorskej bystrici, o nej sa vie všeobecne, ale sa vyskytuje na celom území.
v celom pripravovanom stav. zákone sa chaos iba zväčšuje a vytvára priestor na špekulácie, obchádzanie pôvodných, podľa mňa jednoznačne definovaných kritérií pre stavby a vôbec sa novelizáciou nezjednodušuje.

v každom prípade vznes námietky s dátumom toho pondelka, a žiadaj aj vysvetlenie, či sa stavba dodatočne legalizuje a kedy bolo podávané prvé stavebné povolenie. byť tebou, niekoho si k tomu prizvem.
napísal si pomerne málo informácií, tie základy aj s nedokončenými múrmi tam mohli stáť už roky. ani veľkosť stavby neuvádzaš.

rekreačný dom je tak široký nezmyselný pojem, rekreovať sa tam môže vlastník každý deň v roku aj keď nie po celý deň, ale časť dňa, a v rôznych ročných obdobiach, to číslo 183 dní, by ma zaujímalo ani nie ako k nemu prišli, ale ako ho obhájili.
nič, ide o rodinný dom v každom prípade, ak nie dokonca o vilu.
mali by ste nahliadnuť v každom prípade do projektu. aby vám tam netienila v budúcnosti na vaše pomery nejaká opacha. aj tak môžu dostať v budúcnosti povolenie pre nadstavbu, podľa toho, aký máte schválený územný plán.
buchač
06.07.18,11:47
To číslo 183 dní v roku vychádza z iných podkladov, ktoré majú určitý výsledok.
korela
06.07.18,12:07
Nič konkrétne. Každý iné požiadavky pre vlastníka, poisťovne, komunálny odpad a pod..., to sa však netýka výstavby, o čom bola otázka.
buchač
06.07.18,14:13
Knkrétnosti nasypem do aleluja.

To číslo uviedol kto ?
Uviedol ho jeden jediný link od určitej poisťovne - od Kooperatívy.
Martuk dal tiež niečo ohľadom nemenovanej poisťovne.
Ale čo jedna poisťovňa má v podmienkach, to druhá nemusí mať ...ako som spomenul, tak najlepšia poisťovňa ohľadom nehnuteľmostí (Allianz) ich nemá.

Ako som spomenul, tak pojem "rekreačný dom" stavebný zákon nepozná.
Tiež som spomenul, že je to novinka aj pre Google...donedávna ho ani on nepoznal.
Je to proste novinka na trhu ...zaviedli ho realitky (veď kto iný) v oblasti Blavy a okolia....
Znie to tak proste honosnejšie (a aj drahšie), ako keby napísali do ponuky predaja...záhradná chatka.
https://www.nehnutelnosti.sk/bratislava/rekreacne-domy/

Inde sú "rekreačné domy" v podstate penzióny...
https://www.google.sk/search?client=opera&q=rekrea%C4%8Dn%C3%BD+dom&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=suggest&gws_rd=ssl
korela
06.07.18,14:21
Kto uviedol číslo, nie je podstatné, ale ten pojem existuje, lebo ho obsahuje aj znalecký program.
Ja to chápem celé ako obchádzanie normálnych dobrých starých zákonov, aby si mohli stavebníci stavať domy rôzneho charakteru a skrývať za pojem rekreačný dom. Zhovadilosť na entú. Dom ako dom so všetkým, čo s ním súvisí. A zrejme sa prispôsobujeme zasa aj eu, a možno "výhoda" nemožnosti prihlásenia sa na trvalý pobyt. No, kto ich tam bude kontrolovať aj pri 500m2?
Martuk
06.07.18,15:46
len tak bokom ohľadom Kooperativy a jej sestry Komunálnej: ani v jednej z týchto tzv. poistovní by som si nedal poistiť ani latrínu, nedajbože barák, prípadne firmu alebo už dupľom nie životné poistenie. Behom mojej praxe v poistovníctve (a nerobil som tam 1 piatok) som mal nejednu možnosť poznania, ako tieto dve poisťovne fungujú, ako sa chovajú ku klientom a pod a na rovinu hovorím, že NIKDY V ŽIVOTE!!!!! Krom toho stačí dať do Googlu obidve vyššie menované firmy s dodatkom referencie, resp skúsenosti a čítania je do aleluja. Ale to som už riadne odbočil. Toť môj a len môj názor, hoc bolo spomenuté, že nejde o poistenie.
papa1
06.07.18,19:26
V podstate mi na názve nezáleží, rád by som ale vedel, na základe čoho bola znížená vzdialenosť od susedného pozemku na 1m, čo je podstatný rozdiel od zákonom stanovenej 2m minimálnej vzdialenosti.
korela
06.07.18,20:38
To zistíš na stavebnom úrade, pozri projekt, trvaj na znení zákona, vznes námietky, aj nesúhlas s oknom na vašu stranu, nebolo to tak dávno, čo to každý prirodzene rešpektoval.
Prečo ste to nezachytili hneď v zárodku?
Ale svoje práva si obhajuj, nemusíš hádzať flintu do žita.
Aj keby bol stavebníkom ktokoľvek, môžeš sa obrátiť na prokuratúru.
Ak je priestor na ich pozemku dostatočný na to, že by sa stavba posunula, tak na tom trvaj, alebo nech prepracujú projekt a budovu zúžia. Aj keď je už stavba rozostavaná.
papa1
07.07.18,05:09
Prečo sme nič nechytili na začiatku je tým, že stavebné povolenie išlo verejnou vyhláškou na obecnom úrade a nikto z nás sa k tomu nedostal. No budem pokračovať a ďakujem za info...
220870
07.07.18,05:44
Pokiaľ chce niekto niečo stavať vedľa vášho pozemku musíte mu to podpísať schváliť. Pokiaľ ste nič také neurobili môže sa jednať o čiernu stavbu .Povolenie k stavbe musí byť umiestnené viditeľne na hranici pozemku stavby kde sa stavia voľne prístupné. Ak tam nič nieje sťažujte sa na obecnom a stavebnom úrade. Nepotrebujete poznať všetky paragrafy. paragraf 59,136,Okná paragraf 6. http://www.epi.sk/zz/2002-532#p6