wahenko
09.07.18,00:03
Zdravím,
Stala sa mi nehoda takym štylom, ze som mal zaparkovane auto a jak som cuval zadkom z parkoviska (smerom na hlavnu cestu) , tak mi zadok auta trčal maximalne 50cm, vtedy som stupil na brdzy lebo som videl ze z dialky prechadza po hlavnej ceste auto.
Tak som proste zastal s vytrčajucim zadkom a čakal kym auto prejde a potom vycuvam.
Lenže auto ktore prechadzalo asi dostatočne nevenovalo pozornost riadenu a šuchla mi cely zadok auta a zastavila o cca az 150/200m dalej .
Volali sme policiu tam mi bolo povedane ze ci sa vieme dohodnut o vinnikovy to sme sa nedohodli, nakolko som videl prichadzajuce auto a iba kusok kufru mi trčal a stal som na brzdach a ten druhy šofer nepredvidal situaciu a dopadlo to šuchancom.
odmietol som platit pokutu ked prišiel dopravny policajt.
povedal ze som na vine tak 60% ze pozrie to na kamerach z vedlajsej budovy , ale pravdepodobne budem ja ten co bude platit pokutu..
oboznamil ma s tym ze potom bude vyrazne vačsia pokuta ked mi bude dokazana vina.
Vinu by som si priznal vtedy keby ju naozaj nevidim a nestojim na brdzach a cuvnem jej do cest riadne... lenze ja som ju videl ked bola este dost daleko odomna.
Kto je podla vas na vine ?
mam zaplatit pokutu ked ja som videl prichadzajuce auto a vodička ktora prechadzala, nepredvidala sitaciu na ktoru mala aj dost dlhy čas zareagovať kedze som mohol stat na tom istom mieste ale 5 sekund az kym prejde? Navyše neišlo jej ani auto v protismere, takze mala dost priestoru sa vyhnut, myslim si ze tie 3 metre som jej nechal volneho priestoru na prechod.
(staršia pani co sedela za volantom povedala uplne inu verziu, ze ja som agresivne vycuval a ona sa mi oblukom vyhybala ale nestihla to...)


skuste mi pomoct/poradit.
pavol54
09.07.18,02:32
zaplatiť pokutu a priznať si vinu. Nalistuj zákon 8/2009, riešia to vôbec policajti ako nehodu? hlásil si to svojej poisťovni, čo povedali?
buchač
09.07.18,06:02
Aj keď zákon jednoznačne neurčuje, kto má prednosť pri výjazde z parkoviska, polícia predpokladá, že každé verejné parkovisko sa nachádza na okraji cesty.

Predpisy vyžadujú od každého vodiča vozidla, ktoré zastavilo alebo stálo a opäť vychádza od okraja cesty alebo od chodníka, aby neohrozil ostatných účastníkov cestnej premávky. Pritom je povinný dávať znamenie o zmene smeru jazdy.

Vozidlá vychádzajúce z jednoznačne označeného parkoviska musia dať prednosť v jazde vozidlu idúcemu po ceste, keďže vychádzajú od okraja cesty.
wahenko
09.07.18,07:45
zaplatiť pokutu a priznať si vinu. Nalistuj zákon 8/2009

ale ja som stal na mieste.. nenacuval som to do nej. pani nepredvidala situaciu a nevenovaa sa riadeniu kedze este zastavila skoro na konci ulice ze dačo .. boli tam aj dvaja svedkovia co mi dali za pravu, a budu aj kamerove zaznamy. takze neviem k comu by som sa mal priznavat a platit pokutu. predstavte si ze jej tam vybehne decko... nestohne zareagovat a vsimne si to na konci ulice ze sa nieco stalo .
bodliak
09.07.18,07:54
Je jedno, či si sa hýbal, alebo stál, zasahoval si do jej jazdného pruhu. Keď jej vybehne decko, na vine bude decko...
pavol54
09.07.18,07:55
už si čítal ten zákon? BODLIAK Má PRAVDU. Pri cúvaní na hlavnú cestu si povinný prizvať si primeraný počet osôb. mali ju zastaviť, keď už tak
Dáša_
09.07.18,12:07
Myslím, že situáciu si neprídvídal hlavne ty. Jasne, mohla ti dať prednosť, nechať ťa vycúvať, čokoľvek. Takto narobila problémy aj sebe. Ale ona bola na hlavnej, ty si vychádzal z parkoviska. Ty si tvoril prekážku v ceste. Tam, kde nemala čo hľadať. Nehľadaj výhovorky, pouč sa z toho, že pri cúvaní sa musíš zabezpečiť. obzvlášť, keď cúvaš do hlavnej cesty.
Ing. Ľubomír Janoška
09.07.18,12:45
predtým, než si stál si na mieste, si sa hýbal a vtedy si nedal prednosť v jazde, lebo si zacúval z parkoviska do jazdného pruhu
draik
09.07.18,13:32
Podľa Vašej argumentácie by ste nemali byť vinný ani vtedy, keby ste prehradili celú vozovku, tam zastavili a niekto by to do Vás napálil. Takto to však nefunguje. (napr. §22 ods. 2 a 3). Druhá vec je, že za istých okolností je možné využiť istý spôsob obrany, ale to by bola z Vašej strany len špekulácia...
misomiso
09.07.18,17:14
No pokial by sa to stalo tak, ako si opisal, tak je na vne ona, pretoze teoreticky ty mozes vycuvat na na prazdnu cestu, tam ti moze zdochnut motor a nikto nemoze len tak z dialky prist a narazit do stojaceho auta, hoci aj tvori prekazku. Lenze problem ja v tom, ze asi nikto z ucastnikov nepouzil mater ani stopky, aby sme si boli isty tym, ze to bolo 150 metrov alebo 5 sekund. To su velmi hrube odhady iba jedneho z ucastnikov nehody, takze po nas nechci, aby sme sa k tomu tu vyjadrovali.
buchač
09.07.18,17:21
Hm..." MILUJEM " slovo predvídanie v takýchto súvislostiach.
wahenko
09.07.18,18:42
mate pravdu, je to iba moj odhad ved uvidim co nato povedia ked si pozru ten kamerovy zaznam. aj tak nerozumiem tomu, ked vravela pani ze ona robila uhýbaci manever,ze prečo zastavila skoro na konci ulice a to takym štylom ze dupla na brzdy. ved keby robi uhybaci manever tak bud stupi na brzdi ihned alebo by zastavila kusok za mnou, podla mna vobec nedavala pozor, ale vobec. ale aj tak budem vzdy na vine ja lebo som proste cuval... i ked som uz necuval ale stal . takze neviem som zvedavy nato
Chobot
09.07.18,20:38
Nedal si prednosť autu idúcemu po hlavnej ceste pri výjazde z parkoviska. Vinník si ty.
wahenko
09.07.18,22:36
Ja som prednosť dával. Veď som auto videl a zastavil kým prejde. Keby nedávam prednosť tak by som stihol vyjsť von s celým autom.. dopravný policajt sám povedal že je to 60 na 40 % v jej prospech. Že to nie je jednoznačne...
bodliak
10.07.18,03:57
Keď sa niekomu postavíš do cesty a čakáš, čo sa stane, "dal si prednosť" ?
Chobot
10.07.18,06:21
Vytvoril si prekážku autu, ktoré išlo po ceste. Keď bolo toľko času, ako tvrdíš, prečo si nezaradil jednotku a neuvoľnil cestu? Naopak, zostal si stáť v ceste. Druhý vodič môže tvrdiť, že nemal čas reagovať na vzniknutú prekážku a preto vznikla kolízia.

Pozri toto video, je to síce drsné, ale v podstate sa stalo to isté. Auto vbehlo do cesty a potom "dávalo prednosť". Keby nebolo video, tiež mohol tvrdiť, že domiešavač mal dosť času, aby ho obišiel (keby bol prežil...).

http://www.drsnysvet.cz/sance-na-preziti-byla-nulova/

S nami sa zbytočne hádaš a argumentuješ. Dôležité je, ako to vyhodnotí polícia prípadne znalec.

Svokor nedávno cúval z parkoviska. Presne za ním parkovalo iné auto, ktoré cúvaním tiež vychádzal zo svojho parkovacieho boxu. Jasné, že sa zrazili zadnými nárazníkmi. Svokor tvrdil, že on už stál, keď ten druhý do neho nacúval. Keď som volal tomu druhému, on tvrdil, že on stál a svokor do neho nacúval. Tak kto mal pravdu? Každý si uhradil svoju škodu z vlastného vrecka, ani jeden si nepriznal vinu. Políciu jasné, že nevolali.
ivka70
10.07.18,07:11
preco by mala pri uhybacom manevri dupat na brzdu, ak nejde nic v protismere?
sok z narazu v takomto pripade moze sposobit, ze vodic zastavi az par desiatok metrov za zrazkou .... jednoducho nie je schopny okamzite reagovat ... a ver, ze viem o com hovorim
wahenko
10.07.18,08:40
ved ja sa nehadam, ani som sa sem neprišiel hadat, iba o tom diskutujeme.
Wotan
10.07.18,10:12
zastal si bohuzial uz na vozovke, hoci aj len castou vozidla. Priznaj vinu, zbytocne spravis problemy aj druhej osobe, ktora sice mala davat pozor, ale holt... zo zakona si vinny ty, ale dohodnite sa pol na pol s pokutou :)
wahenko
10.07.18,10:48
keby robi uhybaci manever, tak ma oškretu iba čas bočnej strany. ale ona mala ošrety cely bok od zaciatku auta po koniec to znamena ze ziaden uhybaci manever nebol. este aby som nezabudol uviest pani vravea ze išla rychlostou 30km/h. a logicky ked mam pred sebou prekazku tak bud pribrzdim, obidme alebo uplne zastavim. pani nespravila ani jedno a to ze je na hlavnej ceste neznamena ze nemusi sledovat pemavku okolo nej , podla mna vobec nepozerala na cestu asi mala nieco ine na praci kedze si to v takej rychlosti ako uvadza nevšimla.
misoft
10.07.18,14:05
Je - z toho, čo píšeš - celkom možné, že sa FAKT nevenovala riadeniu vozidla. Ak to príde na riešenie (prípadne na súd) - cez svojho právnika si zažiadaj, aby súd si vyžiadal od jej operátora výpisy hovorov v inkriminovanom čase. Je potom celkom možné, že sa objaví, že práve v tom čase volala, alebo SMSkovala.... a to by už bolo iné kafé pre ňu....
pavol54
10.07.18,14:43
Pred rokmi som bol pri vyšetrovaní kurióznej nehody, vodičovi uaz-u sa pri vychádzaní na hlavnú cestu šmykla noha, ale hneď zabrzdil poskočenie auta asi o pol metra malo za následok že vodič pekár idúci zľava , strhol volant a nabúral do stlpa na druhej strane cesty, ani sa nedotkli, vinný bol vodič uaz-u
sosak
10.07.18,15:27
Už len pre tvrdenie pani, že si agresívne vycúval / ty si to nemyslíš, lebo si stál na brzde / a ona sa ti oblúkom vyhýbala by som pokutu neplatil, ale počkal na vyhodnotenie obrazového záznamu kamier z okolitých budov. Samozrejme, že si cúvaním z parkoviska vytvoril prekážku na hlavnej ceste. Ale aj vodič idúci po hlavnej ceste, ak má dostatok času a miesta na brzdenie a vyhnutie predsa musí adekvátne reagovať. To, že si obdrala celý bok auta a zastala niekoľko desiatok metrov od stretu vozidiel môže napovedať o nevenovaní sa dostatočne riadeniu vozidla. To aj chodec môže nečakane vstúpiť na vozovku a akože idem po hlavnej ceste tak ho zrazím? Posledné slovo bude mať aj tak dopravná polícia a tvoje odhady o dostatočnom priestore a čase na zabránenie dopravnej nehody vodičkou idúcou po hlavnej ceste môžu byť mylné.