junior007
09.07.18,21:17
Zdravím poraďáci. Prerábam starší rodinný dom. Tentoraz riešim oplotenie. Je tvorené betónovým múrikom a oceľovými výplňami, plot je cca 50 rokov starý. Vykopal som na niekoľkých miestach pri plote jamu. Základy sú cca 1 m hlboké. Plot nebol nikde popraskaný, ani prepadnutý, skúšal som rozbíjať zbíjačkou, drží riadne. Chcel by som rozbiť celý múrik, až pod úroveň okolitého terénu, na to naliať ešte novú vrstvu betónu a až potom murovať tvárnicami.
Máte s tým niekto skúsenosť? Aká by mala byť minimálna hrúbka "dodatočného" betónovania, aby s tým nebol v budúcnosti problém? Do "starého" betónu chcem navŕtať a nabiť roxory, aby sa spojil s novým. Ako ďaleko od seba by mali byť? Betónový múrik je široký 20 cm. Na ten nový betón chcem dať izoláciu a štyri vrstvy tvárnic (plus stĺpiky). Je k tomu treba ešte niečo? Môžem okrem betónu a železa hodiť na spodok aj čisté kamene (ostali mi z výkopov cca 15 cm veľké kamene a chcel by som sa ich zbaviť).

Okrem toho chcem vybetónovať pri starom základe plota aj základ na samonosnú bránu. Tento základ sa bude na dvoch stranách dotýkať "starého" základu múrika. Môže byť spojený pod zemou na oboch stranách so starým betónom (na ktorom bude potom tiež dobetónované a domurované tvárnice), alebo by mali byť tieto obidva základy oddelené? (aby napríklad brána predsa nezapáčila na základ a nepohla ním, a tým aj novým plotom).
Ďakujem za všetky odpovede.
chandler
10.07.18,07:15
ak spravne rozumiem, chces vymenit stary plot do ktoreho sa nemohol opriet vietor novym do ktoreho sa moze opriet. Ak nechces aby ho sfuklo, je potom lepsie spravit novy zaklad, hrubsi a tazsi. Zaklad pod branou musi byt tak spraveny aby sa nepohol, takze je jedno ci je previazany alebo nie.
val007
10.07.18,08:04
Povedal by som, že vietor sa doňho mohol oprieť v pohode, to problém nie je, ide čisto o vzhľad plotu. Chceme ho postaviť zo štiepaných tvárnic. A aj inam umiestniť bránu.
chandler
10.07.18,08:29
takze budete mat kopec roboty a hluku a bude to stat kopec penazi aby ste nahradili stary kvalitny plot, novym ale nekvalitnym :) v tom pripade ta nadbetonavka by mala byt aspon 20cm kotvena kazdych 25cm z oboch stran vystuzou (nalepenou, nie natlcenou). kamene 15cm do 20cm plotu sa pouzit nedaju.
junior007
10.07.18,15:16
Dík Chandler. Nalepenou myslíš navŕtať, vyplniť chemickou kotvou a založiť roxory? Aký štrk na nadbetoánvku? 0-8 a cement 32,5 alebo štrk 4-8 (70%) + šaštín (30%) a cement 32,5 ?
chandler
11.07.18,05:41
ano chemickou kotvou. a strk je uplne jedno aky pouzijete.
junior007
11.07.18,08:05
Ďakujem