Richard.l
12.07.18,12:40
Dobrý deň. Poprosím o radu.. Vlani na podzim sme kúpili 2r nevyužívaný RD. Čo sa dalo sme porobili,nasťahovali sme sa a bývame cca 3m. Náš problém spočíva v tom, že v návale radosti z dobrej kúpi sme si nevšimli, že máme jednu vonkajšiu stenu mokrú. Z v nútornej strany sa nachádza kúpelňa. Pod vaňou ako aj okolo vani je sucho,steny z vnútornej strany sú úplne suché. A tak sa pýtam,kde môže byť problém? Môže to byť zle odizolovaný dom, či nebodaj prasknuté odpadové,či vodovodne potrubie? Odpad ústi z domu cez základ do kanalizačného potrubia cca 1m od tej najväčšej vlhkosti.. Viem že treba a aj chceme urobiť kúpelku,ale momentálne to ,,nevychádza".. Ako odstrániť prosím problém, a ako dlho to môže ešte takto fungovať? Ked som nato prišiel,suseda mi povedala,že to takto vlhne už asi 4-5 rokov... Veľmi pekne ďakujem za odpoveď..
Chobot
12.07.18,11:24
Nie je vylúčené, že časom nastali pod domom pohyby a tie spôsobili, že odpadová rúra sa poškodila alebo prestala tesniť.

Ale tiež je možné, že to vlhne od zeme.

Ja by som postupoval takto:

Najprv by som odkopal popri tej stene aspoň do hĺbky 0,5 - 1 meter. Ak by stena prestala vlhnúť, tak je to zemná vlhkosť. Ak bude vlhnúť stále, tak treba zisťovať ďalej. Zohnal by som si USB kameru (ja síce mám, ale ty ju asi nemáš) a pozrel by som vizuálne potrubie od vane, či niečo nie je vidieť. Ak áno, máš miesto poškodenia a treba ho opraviť.

Ak by nebolo nič vidno. trebalo by urobiť tlakovú skúšku. Trebalo by upchať vývod kanalizácie z domu, napustiť do vane vodu (dúfam, že je to najnižšie miesto v dome, kde môže vytiecť voda) až po výpusť a počkal by som niekoľko hodín. Ak klesne hladina, tak niekde voda uniká. Ak neklesne, tak treba zavolať asi profesionálnu firmu.

Ak vaňa nie je najnižší bod výtoku vody, dá sa to ešte urobiť tak, že by si na hadičku upevnil hrubší balón, zastrčil čo najhlbšie do vaňového odtoku a niekde cca 3-4 metre za odtokom ho nafúkal, aby upchal odtok. Potom urobil tlakovú skúšku.

Určite existuje ešte veľa spôsobov, ako nájsť unikajúce miesto. Toto mi napadlo tak narýchlo.
Richard.l
12.07.18,11:30
Veľmi pekne ďakujem za radu. Odpadové potrubie z vane ide smerom dolu,cez základ a ústi von pod tým betónovým deklom na ľavo dolu na fotke,kde sa napája na kanalizáciu... Preto mi nejde do hlavy,že najviac mokré to je o meter ďalej... Zajtra to idem odkopať a budem to pozorovať.. V každom prípade veľmi pekne ďakujem za odpoveď :-)
Chobot
12.07.18,12:22
Voda nemusí vyraziť tam, kde uniká. Napr. v panelákoch keď mokne stena v byte, tak prasklina, kadiaľ sa voda dostáva dovnútra môže byť metre vzdialená od mokrého miesta. Voda si ide popri stene, po podlahe až kým nenarazí na prekážku.

Kto vie, akú má podlaha skladbu - možno niekde v niektorej vrstve podlahy to stečie až tam, kde to už vidíš.
Terezia13
12.07.18,19:59
nie je podstatné hľadať, čo je problém, najistejšie riešenie je urobiť odvodnenie melioračnými trubkami, mali sme pleseň v spálni a stena bola už čierna , po uložení melioračných trubiek, bol problém preč, potrebuje to odvodniť, chodník v tých častiach vyspádovať od budovy, skontrolovať žľaby a bude to dobre
Chobot
12.07.18,21:04
Darmo bude meliorovať a odvodňovať, pokiaľ by mal napr. v stene prasknutý prívod vody k vaňovej batérii....

Takže treba hľadať problém.