SMartina
14.08.06,21:36
Aký je postup pri výpočte dôchodku u SZČO?
Má pár rokov do dôchodku a chcel by ísť do predčasného.
Je na to nejaky návod?
Aspoň kde to hľadať.
endrju
15.08.06,07:38
Aký je postup pri výpočte dôchodku u SZČO?
Má pár rokov do dôchodku a chcel by ísť do predčasného.
Je na to nejaky návod?
Aspoň kde to hľadať.
"Návod":
Zákon 461 / 2003 Z.z. o sociálnom poistení. Najmä tretia hlava (§60 - §82)

Priznávanie dôchodkov je v kompetencii Sociálnej poisťovne. Treba si preštudovať informácie o dôchodkoch na internetovej stránke Sociálnej poisťovne:

www.socpoist.sk (http://www.socpoist.sk)

Predpokladám, že už dostal zo Sociálnej poisťovne aj výpis zo svojho "účtu" dôchodkového sporenia. Informácie z výpisu by mohli byť tiež pomôckou pri hľadaní orientácie v problematike.

Aj tu na Porade už boli témy výpočtu dôchodkov prediskutované dosť podrobne. Odporúčam skúsiť aj hľadanie. :) :cool: ;)
SMartina
15.08.06,07:46
Ďakujem za odpoveď.
eop
19.10.06,12:37
Ahojte, viem, že to tu už odznelo milión-krát, ale mám v tom stále mišung:eek: . Moc som sa nezaujímala o túto tému, tak je toho teraz na mňa príliš:mee: . Chcela som si len overiť, či tomu rozumiem správne. Ja som sa chcela iba spýtať, jeden pán sa narodil v roku 1955. Od nejakého roku 1973 pracuje. Keď pôjde do dôchodku, keď bude mať 62 (rok 2017), tzn. že bude dôchodkovo poistený 44rokov. Ten mzdový bod sa počíta za celých 44 rokov? Alebo od toho roku 1984? Tomuto moc nerozumiem. Lebo ma presviedčajú, že dôchodok sa počíta iba za posledných päť rokov:eek: . Tak by som si to chcela preveriť. Moc ďakujem za odpoveď.
eop
19.10.06,13:02
:mee: Prosim, ak mi vie niekto helpnúť, budem mocmoc rada za každú radu. Čítala som si aj sociálne zákony, ale nejak som z toho zblbnutá. Ďakujem
endrju
19.10.06,13:11
Ahojte, viem, že to tu už odznelo milión-krát, ale mám v tom stále mišung:eek: . Moc som sa nezaujímala o túto tému, tak je toho teraz na mňa príliš:mee: . Chcela som si len overiť, či tomu rozumiem správne. Ja som sa chcela iba spýtať, jeden pán sa narodil v roku 1955. Od nejakého roku 1973 pracuje. Keď pôjde do dôchodku, keď bude mať 62 (rok 2017), tzn. že bude dôchodkovo poistený 44rokov. Ten mzdový bod sa počíta za celých 44 rokov? Alebo od toho roku 1984? Tomuto moc nerozumiem. Lebo ma presviedčajú, že dôchodok sa počíta iba za posledných päť rokov:eek: . Tak by som si to chcela preveriť. Moc ďakujem za odpoveď.
Vôbec nie je isté, že v roku 2017 bude mať započítateľných práve 44 rokov starobného poistenia. :( Stačí nemoc alebo nezamestnanosť (dlhšia alebo kratšia) a východiská pre výpočet dôchodku sa zmenia radikálne.
Zaujímať sa teraz o výpočet priemerného osobného mzdového bodu použiteľného pri hypotetickom výpočte dôchodku, na ktorý vznikne nárok v roku 2017 považujem za mrhanie časom. ;) Dnes nevieme ako budú vypadať "pravidlá hry" po najbližšom Novom roku. A už vôbec nevieme nič o tom aké "pravidlá hry" budú platné o 11 rokov...
Spôsob výpočtu priemerného osobného mzdového bodu od naobudnutia účinnosti zákona o sociálnom poistení sa už niekoľkokrát "dolaďoval". Zákon je účinný necelé 3 roky a má "iba" v histórii zmien zaznamenaných 17 noviel, jeden nález Ústavného súdu a jedno rozhodnutie Ústavného súdu o pozastavení účinnosti konkrétneho ustanovenia zákona.

Ale ak má niekto chuť mrhať časom, treba si preštudovať §§ 60 - 82 zákona o sociálnom poistení. :cool:
eop
19.10.06,13:22
Zaujímať sa teraz o dôchodok, na ktorý vznikne nárok v roku 2017 považujem za mrhanie časom. ;) Dnes nevieme ako budú vypadať "pravidlá hry" po najbližšom Novom roku. A už vôbec nič o tom, čo bude o 11 rokov...

Ale ak má niekto chuť mrhať časom, treba si preštudovať §§ 60 - 82 zákona o sociálnom poistení.

Ja viem, mne to tiež pripadá byť úplne zbytočné. Ale tam bol ten problém, že ten zamestnanec chce zvýšiť mzdu kvoli dôchodku a zamestnávateľ mu tvrdí, že do dôchodku sa mu počíta iba posledných 5rokov, že sa má teraz uspokojiť aj s minimálnou mzdou. Tak ja som mala rozhodnúť, čo sa tam započítava. Ja som si tie § čítala, ale mám v tom nejasno, tak som skúšala, či niekto v krátkosti vie poradiť. Nejde tu o presné čísla, je to všetko len orientačne. Ale aj tak dík
endrju
19.10.06,13:30
Ja viem, mne to tiež pripadá byť úplne zbytočné. Ale tam bol ten problém, že ten zamestnanec chce zvýšiť mzdu kvoli dôchodku a zamestnávateľ mu tvrdí, že do dôchodku sa mu počíta iba posledných 5rokov, že sa má teraz uspokojiť aj s minimálnou mzdou. Tak ja som mala rozhodnúť, čo sa tam započítava. Ja som si tie § čítala, ale mám v tom nejasno, tak som skúšala, či niekto v krátkosti vie poradiť. Nejde tu o presné čísla, je to všetko len orientačne. Ale aj tak dík 5 rokov sa započítavalo podľa starého už neplatného zákona. Podľa aktuálne platného zákona je to v štandardných prípadoch 22 rokov (ak ich je toľko). Najmenej to musí byť 10. Keďže nárok na dôchodok vzniká až po 10 rokoch poistenia. Sú tam však nejaké výnimky, v ktorých sa nevyzná asi ani predkladateľ zákona. Okrem toho existuje "milión" výkladov niektorých nevykonateľných ustanovení zákona. Tiež nie je isté, či sa zamestnancovi podarí zdokladovať všetky obdobia poistenia. Prax ukazuje na to, že v evidencii dôb starobného poistenia má sociálna poisťovňa značný neporiadok (nechcem použiť ostrejší výraz :) ).
Takže tých 5 rokov je, podľa môjho názoru, "finta" zamestnávateľa na to, aby ušetril na nákladoch.
endrju
19.10.06,13:32
§63 ods. 7 - 9 zákona o sociálnom poistení:

"(7) Rozhodujúce obdobie na zistenie priemerného osobného mzdového bodu sú kalendárne roky pred rokom, v ktorom boli splnené podmienky nároku na dôchodkovú dávku, s výnimkou kalendárnych rokov pred 1. januárom 1984, ak tento zákon neustanovuje inak.

(8) Ak v rozhodujúcom období určenom podľa odseku 7 nie je najmenej dvadsať dva kalendárnych rokov, za ktoré možno určiť osobné mzdové body, alebo je v ňom obdobie, za ktoré patrí osobný mzdový bod podľa § 255 ods. 3 prvej vety, predlžuje sa rozhodujúce obdobie pred rok 1984 postupne tak, aby v ňom bolo desať kalendárnych rokov, za ktoré možno určiť osobné mzdové body bez zohľadnenia obdobia, za ktoré patrí osobný mzdový bod podľa § 255 ods. 3 prvej vety. Ak poistenec ani po tomto predĺžení nemá desať kalendárnych rokov, za ktoré možno určiť osobné mzdové body bez zohľadnenia obdobia, za ktoré patrí osobný mzdový bod podľa § 255 ods. 3 prvej vety, zisťuje sa priemerný osobný mzdový bod z tohto nižšieho počtu kalendárnych rokov bez zohľadnenia obdobia, za ktoré patrí osobný mzdový bod podľa § 255 ods. 3 prvej vety. Na určenie priemerného osobného mzdového bodu podľa odseku 1 sa z obdobia dôchodkového poistenia v rozhodujúcom období vylučuje obdobie, za ktoré patrí osobný mzdový bod podľa § 255 ods. 3 prvej vety.

(9) Ak v rozhodujúcom období sú len obdobia uvedené v § 255 ods. 3, priemerný osobný mzdový bod je 0, 3."
endrju
19.10.06,13:43
Z doteraz uvedeného mi vyplýva, že sa mu bude započítavať 22 rokov, ktoré od roku 1984 má zdokladovateľné už teraz. Samozrejme, budú to tie posledné roky. Teraz má 11 rokov do dôchodku a tak mu priemerný osobný mzdový bod určite ovplyvní aj terajšia minimálna mzda, ktorá je menej ako polovica vymeriavacieho základu. Súhlas s prácou na minimálnu mzdu s tým, že sa vypláca niečo "bokom" je, podľa môjho názoru, predovšetkým chybou zamestnancov.
eop
19.10.06,14:01
Súhlas s prácou na minimálnu mzdu s tým, že sa vypláca niečo "bokom" je, podľa môjho názoru, predovšetkým chybou zamestnancov.

Myslím, že si to pochopil úplne presne. Tú poslednú vetu. Moc ti ďakujem za pomoc. Díkdíkdík :D
Etela
04.05.07,06:45
Kto mi poradí, aké sú presnejšie podmienky nároku na starobný dôchodok :
Môže ísť do predčasného starobného dôchodku žena / riadny starobný dôchodok v júni 2010/ , ktorá má odpracovaných 30 rokov a posledných 7 rokov nepracovala z dôvodu starostlivosti o blízku osobu? Na úrade práce nebola evidovaná.
Ďakujem za každú radu.
Tweety
04.05.07,06:48
Zákon 461/2003:
§ 67
Podmienky nároku na predčasný
starobný dôchodok
(1) Poistenec má nárok na predčasný starobný dôchodok, ak

a) bol dôchodkovo poistený najmenej 10 rokov a
b) suma predčasného starobného dôchodku ku dňu, od ktorého požiadal o jeho priznanie, je vyššia ako 1, 2-násobok sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu podľa osobitného predpisu. 56)

(2) Poistenec, ktorý je sporiteľ podľa osobitného predpisu1), má nárok na predčasný starobný dôchodok, ak

a) splnil podmienky vyplácania predčasného starobného dôchodku podľa osobitného predpisu, 1)
b) bol dôchodkovo poistený najmenej 10 rokov a
c) suma predčasného starobného dôchodku ku dňu, od ktorého požiadal o jeho priznanie, je vyššia ako 0, 6 násobku sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu podľa osobitného predpisu. 56)

(3) Nárok na predčasný starobný dôchodok podľa odsekov 1 a 2 vzniká najskôr odo dňa podania žiadosti o predčasný starobný dôchodok. Žiadosť o predčasný starobný dôchodok môže poistenec podať v kalendárnom roku najviac dvakrát.
Etela
04.05.07,08:59
Ano to som si všetko prečítala, ale pre protichodné informácie mi nie je jasná tá podmienka 10 rokov - je to 10 odpracovaných rokov za celý život ,alebo len od vzniku Socialnej poisťovne ?
Nevadí, keď posledných 7 rokov nebola vedená na úrade práce?
ajobs
05.05.07,11:23
Ano to som si všetko prečítala, ale pre protichodné informácie mi nie je jasná tá podmienka 10 rokov - je to 10 odpracovaných rokov za celý život ,alebo len od vzniku Socialnej poisťovne ?
Nevadí, keď posledných 7 rokov nebola vedená na úrade práce?


Na priznanie predčasného starobného dôchodku je potrebné splniť 2 podmienky:
1. dosiahnuť 10 rokov obdobia dôchodkového poistenia - počítajú sa všetky roky od 1.9. toho roku, keď poistenec ukončil povinnú školskú dochádzku, takže prakticky od 15-16 rokov života. Túto podmienku by mala splniť,
2. dosiahnuť výšku PSD aspoň v sume 1,2 násobku životného minima, čo predstavuje v súčasnosti 1,2*4980=5976 Sk. Ak mala celý život nízke príjmy a posledných 7 rokov nepracovala, je otázne či po redukcii 24% za 3 roky do času riadneho SD jej takýto dôchodok vyjde. Pomohla by výška POMB aspoň orientačne - mne vychádza, že musí byť aspoň 1,0-1,1.
liduska
13.06.07,07:27
Môže mi niekto poradiť či sa oplatí ísť do predčasného dôchodku mužovi , ktorý má 58 rokov , teraz bol preradení na menej platenú prácu /cca 12 000 mesačne/ stále pracoval. Vyrátali mu výšku predč.dôchodku 9700 +od 1.7.2007 6,2% valorizácia čiže spolu by dostal 10300,- sk .Vďaka.
liduska
13.06.07,09:43
Oplatí sa ?
endrju
13.06.07,11:47
Oplatí sa ?

:eek:

Poraďákov sa pýtaš, či sa mu oplatí? On sa nevie rozhodnúť?
Sumu dôchodku má spočítanú. Koľko dostane (resp. dostával) na výplatu, azda tiež vie. Koľko peňazí potrebuje na prežitie, to by mal tiež vedieť.
V čom vlastne potrebuje poradiť? Treba prepočítať budúci príjem na "rožky a Detvy"?