EvaB.
12.07.18,14:16
Začnem od konca: Niekedy v apríli/máji tohto roku jeden zo susedov dal naviezť na poľnú cestu, pozemok ktorej je vo vlastníctve štátu a ktorú používa najmä on, štrk, ktorým chcel pravdepodobne cestu spevniť. Preto som podala na stavebný úrad podnet na prešetrenie. Dnes sa konalo miestne šetrenie, na ktoré sa z pozemkového fondu (za štát) bez vysvetlenia sa nedostavili, možný páchateľ - sused, ja ako oznamovateľ a dve pracovníčky stavebného úradu. Celé to dopadlo tak, že pani zo stavebného spísala zápisnicu s tým, že vraj je možné takto spevňovať poľné cesty a ak by to aj sused urobil, všetko je v poriadku. Sused sa samozrejme k ničomu nepriznal, neustále na mňa slovne útočil a na priamou otázku znova odpovedal slovným útokom.

Som vlastníčkou susedného pozemku a dochádza k jeho znehodnocovaniu. Nie som sama, k devastácii dochádza aj na iných susedných pozemkoch, ale len jednému z ostatných majiteľov to vadí. Pretože si uvedomujem, že pôda sa vytvára tisícky rokov, jej vlastníctvo beriem ako záväzok a povinnosť sa o ňu starať a odovzdať ju ďalším generáciám minimálne v rovnakom stave, ako som ju prevzala. Dochádzajú mi však sily a potrebujem poradiť, čo sa s tým dá robiť.

Takže na dokreslenie, čo všetko sa zhruba v priebehu rokov udialo:

Pozemok cesty patrí štátu a už niekoľko rokov sa pozemkový fond tvári, že všetko, čo sa na tomto pozemku udeje je v poriadku, na moje podnety reaguje celou stranou citácií predpisov, ako on ako správca štátneho majetku nič nemôže. A že sa na tomto pozemku poľnej cesty toho deje veľmi veľa. Už som tu o tom aj po častiach písala ale naozaj neviem, ako legálne ďalej. Kedysi to totiž bola hlboká - vymletá poľná prašná úvozová cesta (šírky na jeden voz), ktorá tým, že sa neužívala zarástla a dalo sa tadiaľ chodiť iba pešo. Prvá zmena bola, keď v susedstve došlo k rozsiahlemu búraniu a majiteľ odpadu z búračky - stavebného odpadu tento vyviezol práve do tejto cesty. Ďalšia zmena bola, keď sa do dediny rozhodol prisťahovať teraz už bývalý trnavský župan a pri stavbe jeho nehnuteľnosti, podľa jeho slov uvedených vo výpovedi, dal túto "cestu" spevniť. Neskôr sa prisťahoval jeho zaťko, a ten tam znova sypal zbytky betónu z domiešavača, neskôr si "cestu" rozšíril pred svojou bránou, lebo sa nevytočí autom, nasypaním štrku. A potom prišiel tento náš pán sused, ktorý sa správa ako pomýlený Jánošík a je priamym nástupcom na nehnuteľnosti, ktorou sa to všetko začalo búraním stavieb. Tento pán sa rozhodol, že cesta bude široká 4 metre a tak tam dal naviezť makadam a navrch asfaltovú drvinu. V susedstve tejto cesty sa nachádza pozemok, ktorý patril mojej babke a od roku 2011 som jeho vlastníčka. Keďže nebol oplotený, chceli sme ho oplotiť a dali sme si zamerať hranice. Zistili sme, že susedná cesta, ktorej "cestné teleso" tvorí stavebný odpad a tým, že je intenzívne využívaná práve spomínaným zaťkom a našim Jánošíkom neustále sadala a uvedená masa sa zosúvala a stále sype na náš pozemok - pôdu. Podala som podnet pre nedovolené nakladanie s odpadom, bolo miestne šetrenie aj za účasti obce (zástupcovia štátu nikdy nechodia) a pracovníka zo životného prostredia so záverom, nič tam nevidím, nič tam nie je. Pomáhať a chrániť - skutok sa nestal. Na moje odvolanie sa uskutočnilo znova šetrenie. Mala som šťastie. lebo medzitým tento podarený sused robil výkopy a ukladal do "telesa cesty" kanalizačnú prípojku. Takže moja fotodokumentácia, následne vyšetrovanie kriminálky, znalecký posudok - skládka v rozsahu niekoľko stoviek kubíkov a škoda viac ako 26 tisíc Eur. Ale znova som sa nepohla ďalej, lebo na nový podnet s poukázaním na závery vyšetrovania mi zo životného napísali, že je to stará záležitosť a snažia sa to uhrať na environmentálnu záťaž. Z obce sa neunúvajú - museli by odstraňovať, pozemkový fond ako poškodený sa vyjadril, že mu to nevadí.

Veci sa totiž majú tak, že obec o tomto probléme vedela oveľa skôr, ako som sa stala ja vlastníčkou. Vedeli o tom ľudia z okolia, ktorí samozrejme že nič neriešili, lebo pravdepodobne tam tiež pridávali svoje kôpky - stavia sa neustále. Stavebný úrad obce - vlastne ako obec nič nerieši, pretože ani nemal povoliť stavbu zaťkovi. Ale veď vieme, koho je to zaťko. Tiež sused Jánošík v súčastnosti stavia vedľa veľkú prevádzku. A prístupová cesta nikde, hlavne, že obec povolila stavbu. A keďže obec neustále šetrí aby mohla inde rozhadzovať, sused Jánošík sa rozhodol, že nebude trocháriť a postaví asfatku. Tak aj na to dostal stavebné povolenie. Čo na tom, že stavba bola povolená na čiernej skládke. A starostka aj sused boli vypočúvaní v tejto veci. Všetci toto zamlčali v stavebnom konaní, lebo sa to hodilo.

Časť pozemku máme zdevastovanú a nemôže ho užívať. Dokonca nemôžeme pokračovať ani so stavbou plotu. Náš zemný vrták na to nestačí, tak sme si zavolali firmu, zaplatili niekoľko stovák eur a prišiel sused a čiastočne nám zalial vyvŕtané diery asfaltom. Podala som aj podnet, že nešiel pri pokládke asfaltu podľa projektu, miestne šetrenie prebehlo v novembri 2016 a potom ticho. Podala som podnet na obnovu stavebného konania v októbri 2016, po výzve zaplatila správny poplatok a zasa ticho.

Sused pri stavbe prevádzky túto cestu nevyužíva, pretože ani v súčastnosti tadiaľ neprejdú stavebné mechanizmy. V stave v akom je (protiprávnom) môže tadiaľ prejsť len osobné auto, prípadne malá dodávka. Takže ak by sa nám nejakým zázrakom podarilo pozemok oplotiť a zamedziť užívaniu časti nášho pozemku, tak zaťko bude mať problém sa dostať do dvora a ostatné len osobné autá prejdú len tak-tak. Myslím, že obec si je vedomá, že stavba týchto nehnuteľností (dom zaťka a prevádzka Jánošíka) je naviazaná na prístupovú cestu a teda nemalo ani dôjsť k povoleniu týchto stavieb. A že v budúcnosti bude tlak, aby obec vybudovala cestu. Ak teraz obec hrá na mŕtveho chrobáka, zabije dve muchy jednou ranou. Cestu nebude musieť budovať - vybuduje Jánošík a nebude musieť riešiť ani je šírku a prípadné vysporiadanie susedných pozemkov. Lebo vyvlastnením to nepôjde, keďže stavby sú súkromné a nie je tam jasný verejný záujem.



Už naozaj neviem, čo mám v tejto veci robiť. Mám pocit, že náš sused nie je Jánošík ale niekoľko hlavý-drak a každú hlavu má v niečej .... A oni chudáci sa preto nemôžu ani pohnúť hoci im to vyplýva z funkcie a tak nič nerobia.

Prosím poraďte.

Ďakujem.
bodliak
12.07.18,13:15
Spísať fakty bez emócií, a presvedčiť niekoho z médií, aby to spracoval.
EvaB.
12.07.18,15:44
Áno, to mi poradil aj jeden pán, čo sa zaoberá čiernymi skládkami. To vidím ako poslednú možnosť. Ešte môžem skúsiť znova prokuratúru - porušenie právomoci verejného činiteľa - adeptov je dosť. Alebo nie? Inak som veľmi trpezlivý človek a aj keď to nevyzerá, tak konflikty nerada. Ale už to vo mne kypí.