Bidzej
12.07.18,15:19
Ospravedlňujem sa za dlhší text dotazu, čosi som o tejto problematike síce čítal, ale keďže som z právnických vecí, byrokracie a účtovníctva absolutný debil, potrebujem "ľudskejší" manuál ohľadne predajom aplikácie cez Google Play. Samotné nastavovačky v developerskej konzole Google Play sú v pohode, ide mi o povinnosti súvisiace s daňou z príjmu.

Vytvoril som aplikáciu (konkrétne hru) a rád by som si vyskúšal, čo obnáša jej predaj prostredníctvom Google Play. Som obyčajným zamestnancom, jediné čo mám vybavené je DIČ ohľadom prenájmu bytu (ale to mi asi stačiť nebude). Ide o to, že vývoj hier beriem ako koníček, nie ako niečo, čo by ma malo živiť, na druhej strane si však myslím, že ak niekto niečo vyrobí, má právo to predávať (a druhá strana to má právo nekúpiť). A človek nikdy nevie... občas sa podarí aj amatérskej aplikácii dosiahnuť úspech.

Ale ako je to potom ohľadom dane z príjmu? Články, ktoré som o tom čítal sú akoby určené pre tých, ktorý na predaji plánujú vážne zarábať čo myslím, že mne nehrozí. Príde mi skrátka neuveriteľne neefektívne, že by som mal dopredu riešiť nejakú živnosť len preto, že mi hra s vysokou pravdepodobnosťou zarobí 5 eur (to budem asi oslavovať) a potom, keď o dva roky zbúcham niečo ďalšie, zarobím ďalších 5 eur. To už len administrácia okolo toho bude stáť viac. Nebolo by efektívnejšie, keby sa toto riešilo až keď zisk presiahne určitú hranicu? Pochybujem, že platia dane z príjmu všetci, ktorí len sem tam niečo predajú (napr. prebytočné jablká zo záhrady, domáce vínko, či dečky po babičke na bazoši).

No keďže aplikácia na Google Play je na predaj stále, tak vraj na ňu platia iné pravidlá (i keď ju nikto nekupuje a autor napokon zarobí menej, ako keď babka na trhu predá pár jabĺk). Takže:




Naozaj potrebujem pre predaj aplikácie živnosť?
Naozaj neexistuje nejaký minimálny zisk, pod ktorým daň z príjmu riešiť nemusím?
Ak treba živnosť, nestačí ju vybaviť dodatočne (až keď aplikácia resp. aplikácie zarobia ročne cez nejakú hodnotu)?
Ak treba živnosť okamžite bez ohľadu na to, či appka bude zarábať alebo nie, dá sa tá živnosť vybaviť jednoducho online a hneď (bez nutnosti vziať si v práci dovolenku)?
Ak si vybavím živnosť, nevzniknú mi tým, ako bežnému zamestnancovi ďalšie povinnosti?
Prečo je to sakra tak komplikované? Prečo len nemôžem daňovákom oznámiť, že niečo som zarobil navyše, oni mi dajú číslo účtu, ja to zaplatím a zmienim sa o tom v daňovom priznaní?


Za odpovede ďakujem.
Onko
13.07.18,02:45
Tak na úvod zlá správa, nech to máme za sebou: Nejde len o daň z príjmov, ale pri podnikaní treba riešiť ešte spravidla aj daň z pridanej hodnoty, zdravotné a sociálne odvody.

Dobrá správa je, že dá sa tomu vyhnúť: Keď nebudeš nič predávať, nejde o podnikanie a nepotrebuješ to všetko riešiť. Ponúkaj hru na Google Play zadarmo, keď budeš mať sto tisíc aktívnych používateľov, tak potom bude čas uvažovať nad tým, že mnohí z nich by ti možno aj zaplatili a má zmysel riešiť podnikanie.

Ak by si predsa len chcel hneď predávať, tu sú odpovede na tvoje otázky:

1. Áno, súvislý predaj je podnikanie a treba mať živnosť.

2. Existuje hranica, nie na zisk ale na príjmy. Napr. za rok 2018 je povinný podať daňové priznanie daňovník, ktorého príjmy dosiahnuté v roku 2018 presiahli sumu 1915,01 €. Avšak to nijako nemení fakt, že na podnikanie treba živnosť a keďže hlavným príjmom je zamestnanie, daňové priznanie bude treba urobiť tak či tak, spočítajú sa všetky príjmy.

3. Nestačí dodatočne, živnosť treba na podnikanie a podnikanie nie je len zarábanie, ale každá činnosť, ktorá sa robí pre to, aby bol neskôr z toho zárobok.

4. Áno, s novým občianskym preukazom s čipom a certifikátmi na elektronický podpis sa dá živnosť zriadiť aj cez internet.

5. Živnosť status zamestnanca nijako neovplyvňuje, pribúdajú iba nové povinnosti podnikateľa.

6. Štát ťa musí mať evidovaného ako podnikateľa, aby vedel, že má k tebe poslať kontrolu :) Jedinou povinnosťou podnikateľa nie je platiť dane keď má zisk. Také potraviny, aj keby mali málo zákazníkov a žiadny zisk, stále ide o nepretržitý predaj, podnikanie, treba byť evidovaný a plniť svoje povinnosti.
Dáša_
13.07.18,04:27
a čo by sa zmenilo, keby sme sa na to pozreli cez autorský zákon? Lebo myslím, že takáto tvorba sw by mohla spadať aj pod toto
Onko
13.07.18,08:01
Zase na to sa nemôžeme svojvoľne len tak pozrieť hocijako, ono to dosť závisí od zmluvných podmienok, ktoré má Google, za čo ta odmena je. Ak ide o odmenu za licenciu na autorské dielo, tak áno, môže ísť o príjmy z činnosti, na ktorú nie je treba živnosť. Na druhú stranu sú tam potom úplne iné záležitosti ako napríklad odvody do Literárneho fondu, či za určitých okolností zrážková daň.
Dáša_
13.07.18,08:06
chápem, že je odvod do literátrneho fondu za článok, knihu. Ale za program, hru to asi nie? To si neviem predstaviť. Ale samozrejme sa môžem mýliť. Samozrejme je pravda, že by bolo treba poznať zmluvu, ale obávam sa že googlu je to celkom jedno.
Myslím, že pri zhotovení programu to nie je svojvôľa, pozerať sa na to ako na autorské dielo.
Ing. Ľubomír Janoška
13.07.18,09:10
Tiež ma ako prvé napadlo, že by mohlo ísť o podnikanie podľa autorského zákona, to by mu dokonca stačilo DIĆ - podobne ako umelcom. Podľa zákona o dani z príjmov by išlo o príjmy z použitia diela a zákon o dph by sa uplatnil až pri prekročení hraničného príjmu.
Bidzej
13.07.18,10:33
Vďaka za odpovede, tú živnosť asi budem zvažovať (aj keď kvôli pár eurám mi to proste príde divné). Inak s reklamou (klasický Googlacky AdSense) v aplikáciách zadarmo, to nie je ten istý problém? (Aj keď reklamy nemám rád a práve preto som šiel cestou spoplatnenia). Dosť pochybujem, či sú všetci tvorcovia zadarmo aplikácíí s reklamami, či majitelia webových stránok, na ktoré si dali AdSense registrovaný podnikatelia.

K autorským dielam - pokúsim sa o tom informovať viac. Ak by to šlo a vyžadovalo by to menej povinností, bolo by to super.

Každopádne nejaké DIČ už mám - vybavoval som ho kvôli prenájmu bytu (vlastne mi ho vybavoval známy, ktorý je v tomto viac zbehlejší). Dalo by sa to rozšíriť i na toto, alebo je prenájom bytu nejaký špecifický prípad?

Čo sa týka ešte tej živnosti. Nestačí, ak odvody uhrádza len zamestnávateľ?

Ďakujem
ivka70
13.07.18,11:09
ak mas na mysli tvoje zamestnanie, tak nie ,kazdy pravny vztah sa posudzuje samostatne, cize povinnosti su aj zo zamestnania aj zo zivnosti
Onko
14.07.18,10:04
Aj keď si to neviete predstaviť, zákonodarci si to predstavili a schválili. Do umeleckých fondov platia príspevky všetci autori, autori počítačových programov sú priradení literárnemu fondu, keďže počítačový program je z autorského hľadiska text, má to bližšie k literatúre než hudbe alebo výtvarnému umeniu :)
Jasné, tvorba programu je tvorba autorského diela, ale keď sa bavíme o spôsobe zdaňovania príjmov, rozhodujúce je znenie zmluvy, za čo tie príjmy sú.
Onko
14.07.18,10:24
Prenájom reklamných plôch je živnosť a nie je tam ani možnosť nejakej inej cesty ako pri licencii za používanie autorského diela. Na Porade sa držíme toho, čo hovorí zákon a nie toho, čo robia "všetci".
DIČ má človek len jedno, aj daňové priznanie sa podáva len jedno, do neho sa len pridajú ďalšie príjmy do príslušných kolóniek.
Odvody platí zamestnávateľ z príjmov za zamestnanie a živnostník z príjmov zo živnosti. Ale keďže majú byť tieto príjmy len symbolické, aj tie odvody zo živnosti budú ešte symbolickejšie až žiadne.
profesional
19.07.18,10:44
Poskytovanie nevýhradných licencií na rozmnoženiny počítačových programov je autorská činnosť a nie živnostenské podnikanie. Dáša_ má pravdu. A ty sa v to.to mýliš.
profesional
19.07.18,10:54
1. Nie, nepotrebuješ a dokonca ani nemáš čo mať. Poskytovanie licencií k počítačovým programom, ktorých si sám autorom nie je živnostenským podnikaním, ale autorskou činnosťou podľa autorského zákona. Na túto činnosť ti stačí DIČ čo máš. DIČ sa na teba vzťahuje ako na daňový subjekt a nevydáva sa osobitné pre každú činnosť.

2. Nie zisk. Ale celkový príjem za zdaniteľnolé obdobie (kalendárny rok). Nakoľko máš ale príjem zo zamestnania a z prenájmu nehnuteľností, je dosť dobre možné, že budeš platiť dane z predaja appiek od pvého eura. Raz za rok podáš daňové priznanie a doplatíš daň. Ale môžeš si uplatniť náklady s tým súvisiace a tak je tiež dosť dobre možné, že prakticky nezaplatíš nič, aj keď DP podať budeš musieť.

3. Nepotrebuješ ju a ani ju na takúto činnosť nemáš čo mať. Nejde o živnostenské podnikanie. Živnosť sa vydáva len na výkon činnosti živnostenského podnikania. Nie pre akékoľvek podnikanie. Existuje pomerne veľa podnikateľských činností, ktoré nie sú živnostenským podnikaním. Autorská činnosť podľa autorského zákona je presne tento prípad.

4. Netreba

5. Nevzniknú, lebo živnosť netreba

6. Ak máš DIČ, číslu účtu pre zaplatenie dane z príjmov ti už oznámili. Platíš na tento účet daň každý rok z prenájmu. Podáš proste daňové priznanie a zaplatíš daň, ak ti vôbec nejaká po zarátaní nákladov vyjde. To je všetko. Nič viac a nič menej. Samozrejme ppčítaj s tým, že na základe podaného DP ti následne Sociálna poisťovňa a zdravotná poisťovňa vypočítajú dodatočné odvody. Pošlú ti listy a so sumou a číslom účtu na zaplatenie.

Never tým, čo sa ti snažia nahovoriť, že je to komplikované, lebo nie je.
Bidzej
19.07.18,13:07
Vďaka za odpoveď. Prečítal som už viacero článkov a stále si nie som istý, ako sa k tomu postaviť. Cez ten Autorský zákon to vyzerá každopádne jednoduchšie. Ešte zopár otázok, ak môžem:

1.) Sú tu nejaké ďalšie povinnosti? Niekto písal o príspevkoch do Literárneho fondu... naozaj je nutná registrácia a platenie príspevkov?
2.) Písal si, že poisťovne mi vypočítajú, koľko treba doplatiť na odvodoch. No ako som čítal, tak pre príjmy za prenájom sa odvody neplatia. Takže tieto doplatky by mali byť LEN za príjmy z predaja aplikácie?
3.) Treba v nejakých inštitúciách toto "podnikanie" nahlásiť? (V podstate DIČ už mám, ale či nebude nutné na tuším daňovom úrade oznámiť tento druh podnikania a tiež v zdravotnej poisťovni)

Ešte raz vďaka za odpovede.
profesional
23.07.18,08:47
1. Počítačový program nie je literárne dielo. Čiže nie, nemusíš sa registrovať a platiť literárnemu fondu.
2. Áno, len za predaj aplikácií.
3. Nie, nikam nič nenahlasuješ.