valentina29
12.07.18,16:12
rozhodla som sa robiť si účtovníctvo sama, kedže som nevidela žiadnu pridanú hodnotu.
veronikasad
12.07.18,16:27
Budes robit v rovnakom uctovnom sw? Nebude "uspora" mensia ako pokuty za prip.porusenie zákonov, nedodržanie terminov?
Liptáčik
12.07.18,18:01
Ak sa niečo také prihodí mne, pripravím účtovníctvo ako pri ročnej závierke spolu aj s inventarizáciou súvahových účtov. Vychádzam z toho, ako by som potrebovala podklady ja, keby som takéto účtovníctvo preberala. Ovšem za predpokladu, že mám všetky faktúry uhradené.
valentina29
12.07.18,18:58
problém je v tom, že daná učtovníčka si strhávala za výpočet mzdy, aj ked sa žiadny výpočet nerobil lebo som na materskej. mali sme dohodu, že časť za účtov. ide na výpočet na mzdu a druhá časť za platbu za účto ide na ostatné veci. a teraz sa vyhovára, že vraj aj tak musela posielať výkazy do sociálky, lenže to odosielanie patrí do druhej časti ceny za účtovníctvo a vo výpočte mzdy figuruje nula. takže som sa rozhodla strhnúť si a nezaplatiť jej za posledné mesiace za vedenie učtovníctva,, lebo za celý rok si neoprávnene učtovala za výpočet mzdy, kým ja som na materskej. čo si o tom myslíte? je možné, aby mi neodovzdala učtovníctvo? pokial viem, tak je to mojím majetkom a ak je takýto spor, tak nech to vyrieši sud, a nemá právo zadržiavať moje učtovníctvo, ktoré mi musí odovzdať.
veronikasad
12.07.18,19:04
Pocas materskej dovolenky, ktorá trvá 34 týždňov, sa spracovávajú mzdy aj vykazy, eda fakturacia bola oprávnená.

Mas s uctovnickou uzatvorenú zmluvu, v ktorej je dohodnuté aj ukoncenie spoluprace?
valentina29
12.07.18,19:08
našla som keepy, čo je intuitívne učtovníctvo na weba a zadarmo, tieto učtovn. programy vraj už patria do stareho železa. mala som učto na strednej a ak si dám pozor na termíny a okrem toho som na materskej, takže nemám žiadne faktury momentálne. okrem toho su aj online kurzy, viete mi nejaké poradiť, taký základ?
valentina29
12.07.18,19:13
výkazy sa môžu spracovávať, ale my sme mali vyslovene dohodu, že za výpočet mojej mzdy sa učtuje XY, čo v prípade mater. a rodičov. je 0, takže logicky, kedže nič nebolo treba počítať, tak za nič nemám platiť. okrem toho tam nič nerobia lebo fa nemám, takže za čo si platím druhu časť za vedenie učtov.? asi za to vedenievýkazov a za komunik. s uradmi. mne aj advokát potvrdil, že si to uctovali neoprávnene. mám zmluvu ,ale končím skôr ja s nimi, lebo ma už nebaví sa naťahovať, a radšej si to budem sama robiť.. ved tam niet čo robiť dokopoy.
veronikasad
12.07.18,19:27
Budem uplne mimo temy. Dnes som bola na mensom chirurgickom zakroku v súkromnej ambulancii. Zakrok trval cca 45 min. a zaplatila som zaň 380€. Ako uctovnicka sa citim vo svojej profesii rovnako dobrá ako ten chirurg. Az dnes som si uvedomila aka som blba, čo vsetko robím pre svojich klientov navyse a neviem si to dat zaplatiť...
Uvedomis si to aj ty keď začneš ucto robit sama a zistíš, co vsetko to obnasa...
Dáša_
12.07.18,19:51
Čo znamená, že si strhávala za mzdy? Koľko dokladov je v účtovníctve? Koľko faktúr došlých, vyšlých, pokladničných dokladov, banky? Si platiteľ DPH? Platila si za účto mesačne? Za koľko mesiacov tohto roku si vlastne zaplatila?
Liptáčik
12.07.18,19:55
Doklady sú Tvojim majetkom, výsledok jej práce si "kupuješ", teda je vhodné dohodnúť sa na úhrade. Veronikasad má pravdu, Každý mesiac účtovníčka potrebovala v dochádzke vykázať MD, realizovať výpočet nulovej mzdy a poslať výkaz do SP.
Liptáčik
12.07.18,20:07
Veľmi súhlasím s Veronikasad. Mnohí si myslia, že spracovať účtovníctvo je sedieť pri PC a "niečo do neho naťukať" a PC už všetko vyhodí sám. Keby to tak bolo, dala by som doklady spracovávať môjmu 7-ročnému vnukovi. PC ovláda lepšie ako ja, čísla pozná, písmená tiež. Naša práca je hlavne o zákonoch, ich dodržiavaní, o dodržiavaní termínov, o riešení nedostatkov s klientom, o príprave pre klienta náležitosti, ktoré si má síce pripraviť sám, ale kým sa zorientuje, vyjde nová novelizácia, o školeniach, o samoštúdiu, o čase, ktorý venujeme komunikácii s klientom a riešením toho, čo má ovládať sám..... a to som vymenovala len to, čo ma momentálne napadlo Tiež mi zle padne, keď príde npr. opravár šijacieho stroja, za 15 minút je hotový a vypýta si sumu, na ktorú ja pracujem podstatne dlhšie ako on. Vtedy ma napadá, že našu prácu si málokto váži
Jarka 1
13.07.18,05:46
Veľký súhlas s Liptáčik a Veronikou. Život ma naučil... od klienta, ktorý príde hneď s tým, že veď on tam nič nemá, len pár dokladov, to nebudem mať žiadnu robotu ... radšej ruky preč
Eva M
13.07.18,05:56
Keď chce niekto robiť účtovníctvo, musí vedieť sám, čo k tomu potrebuje. Dôvod, že faktúruje mzdy, predpokladám, že asi 8 € mesačne, no neviem. Ale veď účtovníctvo je len stláčať enter :), síce v Keepi, alebo keepy? ani to nie
pisty01
13.07.18,06:50
:) Je to keepi a nie je až tak zadarmo, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Ale správne. Ak ste v účtovníkovi nevideli pridanú hodnotu, treba ho vymeniť. Ak si myslíte, že vypĺňať výkazy pre poisťovne, daňový, štatistiku je brnkačka, treba ísť do toho. Nakoniec chyby na vlastnej koži sa zapamätávajú najlepšie.
kn-alka
13.07.18,07:26
Ja v takýchto prípadoch odovzdám klientovi jeho doklady, ale nakoľko mi nezaplatí za prácu, tak mu tú "prácu" neodovzdám, t.j. môže si nahádzať údaje do počítača sám do takého účtovného programu, aký len chce. Pravdaže už uzavretý a podaný rok mu na CD odovzdám, ale rozpracovaný rok nie.
A nakoľko ako živnostníčka si zakladače a poradače kupujem sama, tak tie doklady by som vybrala a vložila späť do "igelitky" v ktorej mi ich odovzdal :) nech si ich založí podľa vlastného uváženia.
valentina29
13.07.18,08:20
14 eur mesačne za výpočet mzdy, kde bola len nula.
ivka70
13.07.18,09:27
stale argumentujes tym, ze mzda bola len nula, ale aj to je mzda, ktoru treba pocitat. Rovnako ako keby si bola cely mesiac PN, tak jej prestanes platit, lebo ved si mzdu nemala? Mas velmi uzke chapanie, co je z uctovneho hladiska mzda .... to nie je len to, co mas vyplatene na ruku ....
Dáša_
13.07.18,09:38
Počkaj, to chceš vážne povedať, že problémom je 14€ mesačne za mzdy? Alebo je problém niekde úplne inde. A hľadáš možnosť, ako znížiť náklady na minimum?
Dav
14.07.18,05:37
neskutočná úspora po prvú pokutu(až do výšky 50.000-) za zlé vedenie intuitívneho účtovníctva.
jslancik
14.07.18,06:17
tiež mám na to svoj názor, ale zatiaľ pri nulovej fakturácii a mzdách to snáď také strašné nebude. a ako sa hovorí, kto chce kam... Možno po 2 rokoch si bude vážiť prácu účtovníka. A bude rada, keď na x vecí bude musieť myslieť niekto iný. A byť za ne zodpovedný.