VieraM
12.07.18,21:50
Prosím vás môže mi niekto po lopate vysvetliť kto je konečný uživateľ výhod, a teda koho sa týka nahlásenie do obchodného registra podľa nového zákona ?
AntekaK
05.12.18,07:10
Včera ku mne dorazila informácia o povinnosti obchodnej spoločnosti /pre mňa s.r.o./ nahlásiť do Obchodného registra do 31.12.2019 konečného užívateľa výhod - fyzickú osobu, ktorá je jednoznačným majiteľom firmy. Týka sa to s.r.o. založenej pred 1. 11. 2018. Uvádza sa tam, že firmy to robia prostredníctvom právnikov, ktorí sa zaoberajú zmenami v s.r.o. alebo že sa to dá aj prostredníctvom portálu www. Slovensko.sk. Robil ste to už niekto? Aké máte skúsenosti. Čo to v konečnom dôsledku pre majiteľa predstavuje? Mala to byť nová otázka? Váham. Najskôr som hľadala, či tu také niečo už nie je, našla som túto otázku, preto som to pridala sem.
lml
14.02.19,13:07
KUV je prakticky každá súkromná obchodná spoločnosť (s.r.o., a.s. a pod.). V prípade s.r.o. sa povinnosť zápisu KUV do OR týka aj jednoosobových spoločností, kde je KUV samotný spoločník. Ak by mala daná spoločnosť napr. aj tichého spoločníka tak, aj on je tým KUV a treba aj jeho zapísať do OR.

Mňa by však zaujímala jedna vec, v ktorej som si nie istá. Na viacerých stránkach sa píše, že KUV je povinná zapísať aj taká spoločnosť, ktorá je zaregistrovaná v registri partnerov verejného sektora, avšak to celkom nekorešponduje s § 2 ods 3 zákona o obchodnom registri, ktorý znie nasledovne:

(3) Do obchodného registra sa pri právnickej osobe, ktorá nie je subjektom verejnej správy ani emitentom cenných papierov prijatých na obchodovanie na regulovanom trhu, ktorý podlieha požiadavkám na uverejňovanie informácií podľa osobitného predpisu, 1c) rovnocenného právneho predpisu členského štátu Európskej únie alebo rovnocenných medzinárodných noriem, ani subjektom zapísaným v registri partnerov verejného sektora, 1ca) zapisujú aj identifikačné údaje o konečnom užívateľovi výhod v rozsahu meno, priezvisko, rodné číslo alebo dátum narodenia, ak rodné číslo nebolo pridelené, adresa trvalého pobytu alebo iného pobytu, štátna príslušnosť a druh a číslo dokladu totožnosti a údaje, ktoré zakladajú postavenie konečného užívateľa výhod podľa osobitného predpisu.1d) Zápis podľa prvej vety nenahrádza povinnosť vykonať zápis konečného užívateľa výhod partnera verejného sektora do registra podľa osobitného predpisu.

Vedel by mi v tomto niekto poradiť? Otázka teda znie... Vzťahuje sa povinnosť zápisu KUV aj na takú spoločnosť, ktorá je registrovaná v registri partnerov verejného sektora?
lml
14.02.19,13:35
Tak už som našla odpoveď na moju otázku aj sama. Totiť do 31.12.2018 sa povinnosť zápisu KUV vzťahovala aj na také firmy, ktoré boli zapísané do registra partnerov verejného sektora. Od 01.01.2019 to však už neplatí a tie firmy, ktoré sú v registri partnerov verejného sektora, nie sú povinné zapísať KUV aj do obchodného registra