m.aj.a
13.07.18,13:27
Dobrý deň.
Prosím o radu, ako výjsť z tohto pre mňa zamotaného prípadu: Živnostník si kúpil automobil na IČO, t.j. s úmyslom používať ho na podnikanie. Ešte v januári dostal zálohovú faktúru, ktorú uhradil a nato potom mu prišiel riadny daňový doklad s dph. O tri mesiace došlo auto, na ktoré bola vyhotovená konečná faktúra po odpočítaní uhradenej zálohy s dph. Automobil po vybavení všetkých dokladov zaradil do podnikania s tým, že ho bude čiastočne používať aj na súkromné účely v pomere 80:20. Teraz ale neviem, čo s uplatnením dph, nakoľko z prvej faktúry bola dph uplatnená v plnej výške a tiež uvedená v KV, keďže v tom čase ešte nevedel v akom pomere bude auto vyžívať. Chcela by som vedieť, či je možné dph z tejto druhej faktúry uplatniť tak, aby sa znížilo o 20% a plus zníženie z predchádzajúcej zálohovej faktúry, aby sa suma uplatnenej dph vyrovnala. Alebo ako by to bolo treba urobiť, aby som nemusela podávať dodatočné DP. Ešte možno dodám, že faktúra má na prvej strane vyčíslenú hodnotu celkom a potom na druhej strane je konečné vyúčtovanie s odpočítaním zálohy s dph ako rozdiel, resp. doplatok.
Vďaka za každý váš príspevok
Maja
Adiks
14.07.18,10:37
Prvá faktúra je vystavená na preddavok, ktorý od Vás dodávateľ prijal, z tej si môžeš odpočítať DPH vo výške 100 %. Druhá faktúra je vystavená za samotný automobil s tým, že by mal byť na nej uvedený základ dane, DPH a cena s DPH za automobil a tiež by mal byť na nej uvedený s mínusovým znamienkom základ dane , DPH a cena s DPH z odpočítania preddavku, ktorý dodávateľ prijal. Z čiastky rozdielu DPH za automobil a DPH z odpočítania preddavku si uplatníš odpočítanie DPH vo výške 80 %.
Nandrolon
14.07.18,12:15
Castokrat takto "pedantne" k tomu predajcovia aut nepristupuju, resp. im to "jednoduchy soft" nedovoli. Uz som si musel aj ja svojvolne pocitat zaklad + dph. Dolezite je, aby to bolo spravne a vypocet archivovany a zrozumitelny aj pre pripadneho nastupcu...
m.aj.a
16.07.18,10:35
Ďakujem veľmi pekne. A áno, presne tak to mám. Prepáčte, no neviem, či to chápem správne. Takže zo zálohovej faktúry som odpočítala dph v plnej výške a teraz z druhej faktúry, kde je presne tak ako píšeš cena automobilu mínus uhradená záloha t.j. rozdiel ceny za automobil, tak iba z toho rozdielu resp. doplatku uplatním daň vo výške80%? Alebo spočítam hodnotu z predchádzajúcej faktúry a zostatkovú cenu, resp. hodnotu rozdielu druhej fakúry a z toho uplatním 80%?
Len ako to zapísať, aby to bolo správne aj v KV.
Tak napr. cena automobilu = 33333,33 + 6666,67
uhradená záloha = 3333,33 + 666,67
Rozdiel/doplatok = 32000,00 + 6000,00
Mám fakt z toho hlavu ako na kolotoči. Prosím poraďte. Maja
m.aj.a
17.07.18,07:23
Zdá sa, že to vidím príliš komplikovane. Čím dlhšie na to pozerám, tak sa mi to javí asi tak: Na druhej faktúre je odpočítaná úhrada prvej (zálohovej) faktúry aj s dph, tzn., že táto je už znížená o uplatnenú daň. A 80% uplatnenie prevediem z celkovej sumy dph. Viem, že je to to isté dookola, ale musela som si to vyložiť polopate. O tom, ako dostať tú uplatnenú 80% daň do KV v mojom programe, som sa poradila s dodávateľom SW.