kotcha_kb
16.07.18,12:16
dobry den,

planujeme stavat RD (sme vo faze ziskavania stavebneho povolenia) na pozemku s uz schvalenym uzemnym rozhodnutim, ktory limituje zastavanost pozemku na 25%, nasa chyba je ze sme si dali vypracovat (a zaplatili) projekt ktory mierne prekracuje tuto hranicu, konkretne o 2,6% mysliac si ze to nebude problem schvalit/povolit vynimku. Stavebna uradnicka aj starostka nam rozumeju (mame maly pozemok a vlasne aj maly dom kvoli tomu obmedzeniu) obe su ale "prilis opatrne" aby "neprekrocili zakon". Je nejake legalna cesta aku tuto vynimku ziskat? Ide o malu obec s cca 600 obyvatelmi.

1. ma starostka pravomoc povolit vynimku, ak ide o takuto malickost? pripadne moze ju schvalit obecne zastupitelstvo?

2. je mozne to obist cez nahradenie platneho uzemneho rozhodnutia?

pripadne nejake ine riesenie?

dakujem
Chobot
16.07.18,10:47
2,6 % nie je mierne - to je 10%. Ja mám podobne - prekročil som 25% zastavanosť o 0,8%. Pri koluadácii nemali voči tomu výhrady, bolo to asi tolerovateľná odhchýlka.

Riešenia:
- upraviť projekt
- postaviť a dúfať na zázrak
- postaviť o 10 cm menší dom
- odkúpiť od suseda pár m2.

Podstatné je to, čo zameria geodet pre zapísanie do katastra. Takže keď postavíš o niečo menší dom, celková zastavanosť bude napr. 25,9 čo už môže prejsť.

Inak kolaudujú aj domy, čo prekročili zastavanosť. Požiadaj o výnimku a nech si na stav. úrade zistia, či môžu povoliť.
kotcha_kb
16.07.18,11:54
vdaka za tip, ale projekt zmensit uz velmi nemozeme, lebo by to nevychadzalo so statikou a museli by sme mat uplne iny dom, clovek co sa nam podpisal ako stavebny dozor nesuhlasi s tym aby sme na stavebne povolenie dali "proforma" mensi projekt a potom stavali podla povodneho projektu.. a my osobne do toho nechceme ist velmi podla planu, ze postavime a potom uvidime/zaplatime pokutu, idealne by bolo tu vynimku vyriesit este v ramci stavebneho konania, ale "nasa" stavebna uradnicka nie je velmi kreativna, nevie/nechce nam navrhnut proces ako to mozno vyriesit, tak hladam u inych precedens, ze ako to mozno ponat..