usapp
16.07.18,14:05
Potreboval by som vedieť presný algoritmus na výpočet mesačných prípadne aj priebežných priemerovaných cien v sklade. (Najlepšie tak, ak je to možné, aby sa nemusela robiť mesačná uzávierka skladu a priemerne ceny by boli i v nasledujúcom mesiaci platné.)
veronikasad
16.07.18,12:18
to chceš robiť ručne ? Kolko položiek ?
Onko
16.07.18,13:20
O nejakom mesačnom priemerovaní cien neviem, výpočet váženej nákupnej ceny sa robieva priebežne po každom nákupe, aby sa v tejto cene až do ďalšieho nákupu a výpočtu zo skladu zásoby vydávali (odúčtovavali). Je nutné si dávať aj pozor na poradie pohybov a robiť výpočty chronologicky, lebo keď sa nejaký pohyb preskočí, tak je treba po doplnení nanovo prepočítať všetky nasledujúce pohyby, aby to sedelo. Softvéry na trhu to štandardne všetko zvládajú. Algoritmus je nasledovný:

Nová VNC = (Starý počet na sklade * Stará VNC + Prijímaný počet na sklad * Nákupná cena prijímaného počtu) / (Starý počet na sklade + Prijímaný počet na sklad)
usapp
17.07.18,05:06
Vdaka za odpoved, to je presne to, co som hladal. Este, ak sa mozem opytat. Vazeny priemr sa pocita za uctovne obdobie (pripadne mesacne alebo kvartalne) alebo sa berie od prveho prijmu na sklad? Ono, zrejme, pokial nieco z vypoctu nevypadne, tak by mal byt vysledok rovnaky. Ale mohol by sa zmenit vypadnutim vydanych poloziek, pri uzavierke skladu.
Dav
17.07.18,05:21
počíta sa vždy pri príjme na sklad a pri uzávierke skladu sa nemení - ostane ten, ktorý sa vypočítal pri poslednom príjme
Dav
17.07.18,05:22
cena sa pri uzávierke skladu nemení - veď sa uzatvárajú existujúce položky, už ocenenené
usapp
17.07.18,07:14
Neviem, ci mam spravne info. Ale vraj to niektore uctovne systemy robia tak, ze pri rocnej uzavierke skladu nahradia pohyby za uplynuly rok jednym prijmom na sklad v priemernej cene ocistene o vydaje za uplynuly rok. (Pociatocny stav na zaciatku roka.) Ak by to tak robili, tak by sa vysledna priemerna cena v nasledujucom roku zmenila oproti tomu, ak by sa vypocitavala vazena cena priebezne od prveho prijmu na sklad. Ako to teda je spravne?
Dav
17.07.18,07:25
To sú aké programy? Rok sa uzatvára v cene, vypočítanej z posledného príjmu, a otvára sa v cene, v akej sa uzatvoril. Vážený aritmetický priemer má svoje pravidlá a neriadi sa kalendárom, ale matematikou.
usapp
17.07.18,07:31
Ako som pisal, neviem ci mam spravne info. Preto radsej nebudem specifikovat verejne, aby som niekomu neuskodil. Kazdopadne dakujem za konzultaciu. Velmi mi pomohla ujasnit si, ako to ma byt spravne. ;-)