wahenko
17.07.18,15:58
Dobrý den,

-Ped par dnami som mal poistnu udalost, kde sme sa nedohodli kto bude vinníkom.Vec sa posunula na Dopravný inšpektorat.
- počas prichodu policie som zistil ze nemam bielu kartu, myslel som si ze som ju stratil.
- Dnes som išiel do poistovne kooperativa, vyžiadat si novu bielu kartu a tam mi bolo oznamene ze nemam uz 6 mesiacou zaplatene PZP, ze som bol vyradeny, lebo oni mi posielali poštu PZP na trvaly pobyt kde sa nenachadzam, pričom som si bol cca pred rokom zmenit na korešpondenčnu adresu. to znamena ze sa ta pošta stracala.
- Potvrdenie o zmene bydliska bohuzial nemam a oni vravia ze to v systeme nebolo nahodene, ale na milion percent som si to menil, lenze neviem najst to potvrdenie o zmene.
- pracovnička poistovne mi povedala ze su neni povinny mi dať vediet napr. cez telefone cislo, ze som “neplatic“ , alebo ze nie je niečo v poriadku.
-na mieste som si opatovne zalozil PZP a hned uhradil a ostavam dufat ze nebudem vinny za tu poistnu udalost lebo by som musel platit asi mastne pokuty..

- dá sa voči tomu nejak brániť/odvolat ked nemam dokaz o zmene korešpondenčnej adresy ?
Katy a R
17.07.18,14:17
najskôr cit zo zák o PZP

(4) Poistenie zodpovednosti zanikne tiež, ak poistné nebolo zaplatené do jedného mesiaca od dátumu jeho splatnosti, ak pre takýto prípad nebola v poistnej zmluve dohodnutá dlhšia lehota pre zánik poistenia zodpovednosti, maximálne však na dobu troch mesiacov. Poistenie zodpovednosti zanikne uplynutím tejto lehoty.

šeky aj bielu a zelenú kartu posielajú s predstihom - min 10 týždňov , treba si skontrolovať poštu aspoň občas. a vieš predsa, že pzp sa platí aspoň raz do roka?

samozrejme, odvolať sa môžeš voči čomukoľvek - ale musíš to vedieť aj patrične doložiť.. Ak si nemal pol roka bielu kartu, ozaj si tam mohol nabehnúť skôr. ☺
Martuk
17.07.18,16:32
takže to zoberiem po poriadku:

1. v aute si nemal bielu kartu. Ok, každý sa môže pomýliť a zabudnúť. Ovšem už len za toto si mohol dostať pokutu.

2. 6 mesiacov nemáš zaplatené PZP. Toto je blbosť, pretože v zákone 381/2001 (zákon o povinnom zmluvnom poistení) sa v Prvej časti, paragraf 9, bod 4 píše o tom, že poistenie zaniká, ak poistné nebolo zaplatené do 1 mesiaca po dátume splatnosti (treba si prečítať paragraf, nechce sa mi to tu písať a vysvetľovať odloženú platnost). Tu pridám podotázky:
2.1 Zmenu adresu trvalého bydliska si vedel už v čase uzavierania zmluvy, alebo k zmene trvalého bydliska došlo neskôr? Ak je pravda prvá časť, prečo si hneď neuviedol aktuálnu adresu?

2.2 Daná korešpondenčná adresa bola len dočasná, alebo dlhodobejšieho charakteru? Preberal si poštu z korešpondenčnej adresy? Myslím tým akúkoľvek inú.

3 Hovoríš, že si si určite istý, že si dostal potvrdenie o zmene. Nevadí, že ty nemáš doklad. Akákoľvek zmena alebo žiadosť sa jednak preberá v papierovej podobe (je jedno, či si na vlastnú žiadosť vyžiadaš alebo automaticky dostaneš kópiu z akéhokoľvek dokladu, ktorý doložíš a nezáleží, či ide o úpravu zmluvu alebo o poistnú udalosť) sa eviduje, čiže ak si niečo takéto dával, musí (v prípade Kooperativy malo by) byť evidované v elektronických dokumentoch pri tvojej zmluve a je jedno, či aktívnej alebo zaniknutej. Tiež môže dôjsť k ľudskému zlyhaniu, ale to je o niečom inom.

4. A toto ma nasiera najviac, zvlášť, keď počujem slovo Kooperativa. Vysvetlím:
"pracovnička poistovne mi povedala ze su neni povinny mi dať vediet napr. cez telefone cislo, ze som “neplatic“ , alebo ze nie je niečo v poriadku." Toto je hovadina najväčšieho zrna, totiž: Ak pracovník na pobočke uzavrie zmluvu, tak je v jeho záujme, aby klient zaplatil, má z toho províziu, čiže časť výplaty to po 1. Po 2.: priamo zmluve, ktorú daný sprostredkovateľ uzavrel s predmetnou poisťovňou (a je úplne jedno s akou, neriešim maklérov) a táto zmluva nesmie byť v rozpore so zákonom o poisťovníctve a finančnom sprostredkovaní, či ako sa presne volá, je uvedené, že sprostredkovateľ je povinný sa celú dobu trvania zmluvy starať o daného klienta a maximálne mu pomôcť. Čiže ak nejaký môj klient má uzavreté PZP a nie je uhradené viac ako týždeň, tak mu hneď zavolám a vysvetlím situáciu a poviem mu, aby to čím skôr zaplatil. Totiž z nezaplateného PZP potom môžu vzniknúť riadne hnusné situácie. Ale to tu rozoberať nebudem.

Po 5. Neni su povinny mi dat vediet: Akonáhle pri PZP s platnosťou v deň uzavretia nie je do 7 kalendárnych dní platba na účte poisťovne, systém poisťovní hneď generuje upomienku a zasiela na adresu. Ďalej, sprostredkovateľ, ak chce dostať z takejto zmluvy prachy, tak je v jeho záujme, aby zavolal danému klientovi, že zmluva nie je uhradená a nech to dá do poriadku (detaily telefonátu neriešim, je viacero možností a takýchto telefonátov hlavne pri PZP a havarijnom poistení som v čase fungovania v poisťovni riešil dosť. Ľudia si neuvedomujú následky nezaplateného poistenia, hlavne pri PZP, ale to je vedľajšie).

Po 6. Že si si znovu uzavrel PZP v tejto poisťovni ti je momentálne na 2 veci: na prt a na nič. Totiž ty si uzavrel PZP s platnosťou minimálne 6 mesiacov po zaniknutí starej zmluvy. V čase vzniku nehody a tým pádom aj škodovej, resp. poistnej udalosti (nevieme rozsah škody) si auto nemal poistené, čiže ak na to prišli policajti, tak si v kýbli. Počítam, že sa to dozvie Slovenská kancelária poisťovateľov, ktorá, ak sa na ňu obráti poškodený s náhradou škody, nakoľko si ty v čase vzniku nehody nemal platné a zaplatené PZP, tak ona ju zaplatí a následne ju bude od teba, ak si držiteľ a zároveň majiteľ vozidla, vymáhať. Plus ti naparí pokutu za to, že si porušil vyššie menovaný zákon a táto pokuta môže byť maximálne niečo cez 3300 € (100 000 slovenských korún). Z tvojej novo uzavretej zmluvy, ktorú si podľa tvojich vlastných slov uzavrel po vzniku nehody poškodený nedostane nič, na to zabudni. Myslím si, že pokuty na 99% platiť budeš, otázka je od koho (polícia, slovenská kancelária poisťovateľov) a v akej výške.
A finál: Čo s tým môžeš robiť a ako sa brániť?

Pohľadaj všetky papiere. Ak nenájdeš, nabehni do hentej poondiatej poisťovne s tvojím OP, nech podľa tvojho rodného čísla nájdu zmluvu na tvoje auto a žiadaj nazretie a hlavne vytlačenie všetkých dokumentov k tejto zmluve.

Najhoršie riešenie: právnik, list, žaloba a súd, ale k tomuto asi nepríde.
wahenko
17.07.18,19:26
K zmene trvalého bydliska prišlo až neskôr, neviem s presnosťou povedať ale asi rok dozadu. Pzp v tej poisťovni mam už od roku 2014. Korešpondenčna adresa bola samozrejme dlhodobého charakteru a preberáme tam poštu vždy bez problémov, len oni to posielali stále na ten trvalý pobyt. Pracovníčka mi vravela ze zmenu adresy nemajú zaevidovanu..

Pocas tej poistnej udalosti nebola škoda vysoká iba škrabanec. Dopravný policajt si nepýtal okrem vodičáku nič (ak si dobre pamätám) spravil fotky a riešil kamerové záznamy z vedľajšej budovy a povedal že sa ozve.
Takze asi je mala šanca že by na to neprišli že to nemam zaplatené ;/ každopádne uvidíme koho uznaju vinnym, ale dufam teda že nie mna.

Pôjdem ešte dnes pohľadať papiere domov a keď ich nenájdem tak pôjdem do poisťovne požiadať nazretie a vytlačenie všetkých dokumentov k tejto zmluve.

Dakujem velmy pekne za odpoved. Neviem načo si tam opisuju telefóne čísla a mailové adresy keď Vám aj tak nedajú vedieť ak je treba. Katastrofa.
Chobot
17.07.18,20:29
Máš problém - nemal si PZP a spôsobil si dopravnú nehodu. Zaplatíš škodu na tvojom aute, na jeho aute a ešte ti dajú pokutu za to, že si nemal PZP. Tá pokuta sa môže vyšplhať až do sumy 3320 €. Zohľadňuje sa závažnosť porušenia neplatenia PZP, doba trvania, keď si nemal PZP a spôsobenie škody. Pokutu ukladá obvodný úrad:

http://www.najlacnejsie-pzp.sk/pzp-pokuty-za-neuzavretie/

Poisťovňa nie je povinná sledovať, či máš alebo nemáš PZP. Ak si nezaplatil, tak ti zrušili poistku. Aj keby nezrušili, tak si nemal zaplatené poistné a v tom prípade poisťovňa je oprávnená ťa regresovať, t.j. vymáhať od teba škodu, ktorú vyplatila poškodenému.

Ty si povinný si sledovať, či ti poistka platí, nie poisťovňa alebo agent, ako napísal Martuk. Neviem, odkiaľ berie tie zlátaniny o povinnosti poisťovne.

Na bielej karte, ktorú ti poisťovňa vydáva každý rok je uvedená doba platnosti PZP. Ak ti končila doba, mal si vedieť, že treba uhradiť poistku na ďalší rok.

Nuž, nezávidím ti. Ale spôsobil si si to sám.
wahenko
17.07.18,23:33
Sám som si to nespôsobil. Keby si to sám spôsobim tak by som musel vedome neplatiť pzp čo sa nestalo. Ja som si bol zmeniť adresu k čomu som dostal aj doklad ktorý samozrejme neviem nájsť, ale kópiu by mali mat niekde založenú si myslím, lebo vraveli že to nemajú nahodene v systéme.
Čo sa tika tej nehody to som si tiež nezapricinil sám, musíme iba počkať na vyjadrenie policajtov.
Ale šokovalo má keď mi povedali že až 6 mesiacov, fakt mi to uniklo vždy mi všetko chodi na korespondecnu dresu a všetko si riadne platím... takze keby to poisťovňa nedobabre tak to mam určite zaplatené, i keď som si mal odkontrolovať ja sám čo priznávam, ale stane sa aj takéto veď nejsme všetci dokonalý.
Len som zvedavý do akej výšky sa vyšplhá ta pokuta, isto bude likvidačná :/
ivka70
18.07.18,03:21
Nech to opises akokolvek, sposobil si si to sam, neodsledoval si, ze nemas zaplatene PZP. Vsetko ostatne je len a len omacka okolo toho.
A zjavne mas zmluvu s poistovnou na dobu neurcitu, obnovuje sa vzdy, ak 6 tyzdnov pred koncom pisomne zmluvu neukoncis, cize poistovna zmluvu nezrusila, len tym, ze si ju nemal v case nehody zaplatenu, moze si narokovat nahradu vyplatenej skody.
bodliak
18.07.18,03:41
Kartu nemáš, PZP nemáš, hlásenie zmeny adresy nemáš. Ale na vine je niekto iný... Milion percent ... smolu máš.
wahenko
18.07.18,13:33
Takze bol som dnes opatovne v poistovni, bola tam iba pracovnička. povedal som jej problem ze som nemal zaplatenu pzp lebo mi neprišla posta a ze ci maju zaevidovanu zmenu adresy.
pracovnicka to pozrela a povedala mi ze ano maju to v systeme zaevidovane.
precovnicka co tam bola vcera mi povedala ze to nemaju zaevidovane.
zevraj mi poštu posielali na tu spravnu adresu ale stale sa im vracala.
zaujimave je ze ked som mal niekolko mesiacou dozadu poistnu udalost kde mi hradila poistovna skodu, vtedy mi moja poistovna posielala na tu spravnu adresu poštu o tom.
ale to ze nemam pzp zaplatene to mi nevedeli doručit.
pytam sa pracovnicky ci sa voci tomu da odvolat alebo nieo podobne, a druhy pracovnik naiemto nej zacal mudrovat ze nech si robime co chceme my sme na vine, mali sme si to ustrazit, ze mozeme si napisat staznost ze on ju velmy rad prebiere, ze oni su neni ani povinny mi posielat poštu o ukonceny .. to som si povedal ze genialny pristup, lutujem ze som si vcera opatovne obnovil tu poistku v kooperative :/ ked som sa opytal ci mi mozu vytlacit to potvrdenie o zmene bydliska mi povedala ze oni nemozu nič vytlacit ze bohuzial :)
takze neviem , co na to hovorite ?
vicktor
18.07.18,14:06
A co sa zmeni ak najdes doklad o oznameni zmeny adresy? Vobec nic. Tak ci tak si nezaplatil PZP.
Nemas bielu kartu - teda novu. A staru mas? Asi nie.
Kedy mi konci PZP drzim v hlave, zasielka od poistovne ma zaujima len ohladne moznej zmeny sumy.
vicktor
18.07.18,14:07
...ze setri
Chobot
18.07.18,14:48
"...ze setri" :D dobré...
misoft
18.07.18,15:46
Čo na to "hovoríme"?
Že je to len a len TVOJ problém. Ty si máš strážiť termíny (výrok: Když jste blbej, kupte si notes, někdo má dva!). Poisťovňa nie je opatrovateľský ústav, pripomienkovač, aby za TEBA niečo kontroloval.
Martuk
18.07.18,15:59
Martuk: Neviem, odkiaľ berie tie zlátaniny o povinnosti poisťovne: prikladám výcuc z môjho príspevku:

4. A toto ma nasiera najviac, zvlášť, keď počujem slovo Kooperativa. Vysvetlím:
"pracovnička poistovne mi povedala ze su neni povinny mi dať vediet napr. cez telefone cislo, ze som “neplatic“ , alebo ze nie je niečo v poriadku." Toto je hovadina najväčšieho zrna, totiž: Ak pracovník na pobočke uzavrie zmluvu, tak je v jeho záujme, aby klient zaplatil, má z toho províziu, čiže časť výplaty to po 1. Po 2.: priamo zmluve, ktorú daný sprostredkovateľ uzavrel s predmetnou poisťovňou (a je úplne jedno s akou, neriešim maklérov) a táto zmluva nesmie byť v rozpore so zákonom o poisťovníctve a finančnom sprostredkovaní, či ako sa presne volá, je uvedené, že sprostredkovateľ je povinný sa celú dobu trvania zmluvy starať o daného klienta a maximálne mu pomôcť. Čiže ak nejaký môj klient má uzavreté PZP a nie je uhradené viac ako týždeň, tak mu hneď zavolám a vysvetlím situáciu a poviem mu, aby to čím skôr zaplatil. Totiž z nezaplateného PZP potom môžu vzniknúť riadne hnusné situácie. Ale to tu rozoberať nebudem.

Po 5. Neni su povinny mi dat vediet: Akonáhle pri PZP s platnosťou v deň uzavretia nie je do 7 kalendárnych dní platba na účte poisťovne, systém poisťovní hneď generuje upomienku a zasiela na adresu. Ďalej, sprostredkovateľ, ak chce dostať z takejto zmluvy prachy, tak je v jeho záujme, aby zavolal danému klientovi, že zmluva nie je uhradená a nech to dá do poriadku (detaily telefonátu neriešim, je viacero možností a takýchto telefonátov hlavne pri PZP a havarijnom poistení som v čase fungovania v poisťovni riešil dosť. Ľudia si neuvedomujú následky nezaplateného poistenia, hlavne pri PZP, ale to je vedľajšie).

A krom toho Chobot, bol by som rád, keby si mi vysvetlil, ako som prišiel na tie zlátaniny, ako hovoríš. Asi si poriadne nečítal môj príspevok. Rád sa nechám poučiť, aj ja som človek omylný.

Pre zadávateľa: Akúkoľvek zmluvu môžeš zrušiť do 2 mesiacov od uzavretia zmluvy. Rieši to paragraf 800, bod 2 občianského zákonníka, takže ty môžeš s kľudným svedomím zrušiť zmluvu a ísť do inej poisťovne. Podľa tohto paragrafu ti súčasná poisťovňa vypočíta dobu krytia, platbu za túto dobu a do zrušenia zmluvy podľa tohto paragrafu ti tiež vypočíta alikvótne poistné.
Martuk
18.07.18,16:01
tento príspevok som chcel adresovať Chobotovi, nie sám sebe
Martuk
18.07.18,16:04
a dúfam, že daný blbeček, ktorý mi dal neužitočné, sa na tom odbavuje. Ako aspoň napísať dôvod je podľa mňa základná slušnosť, ale keď je niekto ......, prosím.
sosak
18.07.18,17:53
wahenko (Včera 22:26)
Pocas tej poistnej udalosti nebola škoda vysoká iba škrabanec. Dopravný policajt si nepýtal okrem vodičáku nič (ak si dobre pamätám) spravil fotky a riešil kamerové záznamy z vedľajšej budovy a povedal že sa ozve.
------------------------------------------------------
wahenko (10.07.18 13:48) keby robi uhybaci manever, tak ma oškretu iba čas bočnej strany. ale ona mala ošrety cely bok od zaciatku auta po koniec to znamena ze ziaden uhybaci manever
http://www.porada.sk/t309808-dopravna-nehoda-pocas-cuvania.html#post3044892
--------------------------------------------------------
Ty si teda iný pacient. Žiadna vysoká škoda podľa teba, iba škrabanec, ale celý bok oškretý spredu až dozadu popísaný v inej téme to je podľa teba nič? Mať platnú bielu kartu pri sebe je tvoja povinnosť. Poisťovne posielajú vopred niekoľko mesiacov bielu a zelenú kartu z vlastnej iniciatívy, žiaden zákon im to neukladá. Tak isto je na tebe si strážiť dobu splatnosti PZP a včas si zaplatiť poistné na ďalšie obdobie. Za vzniknutú situáciu si môžeš sám a nemôžeš sa na nič a nikoho vyhovárať.
Martuk
19.07.18,16:24
a tí ďalší traja, ktorí dali neužitočné, nech sa aj... . Keď ani len nenapíšu, prečo dali dané hodnotenie, prosím, nech sa im dobre spí.
vicktor
20.07.18,05:34
Ja som to nebol, ale napisal si taky dlhy prispevok, ze som ho nedocital.
Ineho labilnejsieho to mohlo aj nas-rat. :)
Nic v zlom - bolo to urcene pre zadavatela, ten to snad precital cele.
A strelil som kontaktny gol !