Anina2
17.07.18,17:44
Od roku 2004 máme s manželom RD, ktorý sme nadobudli kúpou od mojich rodičov. Dnes tam býva moja dcéra s rodinou.Mladí si chcú na opravu zobrať hypotéku. Chceme dom prepísať dcére, dať veci do poriadku. Na parcele pod domom a jednou časťou záhrady máme však spoluvlastníka, ktorý s nami odmieta komunikovať. Napísali sme mu list - žiadna odpoveď. Snažili sa zohnať tel. číslo - nepraje si, aby nám ho známy poskytol.Aké máme ešte možnosti? Moja rodina dom a záhradu vlastní od r.1959, platíme daň a staráme sa o údržbu
Anina2
17.07.18,17:42
Veď keby strýko - zapálim mu sviečku, aj sa pomodlím. Sesternica je spoluvlastníčka a býva na "maďaroch".Chodí sem len na dušičky.
Poskytla som jej mailovú adresu, adresu domov, do bytu, tel. číslo...
Len tak sa vybrať niekam, kde nie si vítaný...
Môže sa zaprieť - nie je doma. Ja trubka ešte som si myslela, keď neodpovedá, či nie je chorá - vtedy má človek inak nastavené veci podstatné a tie ostatné.
Staré krivdy - bola som dieťa, mnoho o tom neviem / rodičia deti chránia od vecí, ktoré nemôžu pochopiť, ani vyriešiť /, ak nejaké boli.
Kompenzácia - veď by sme jej s manželom aj zaplatili prijateľnú sumu, keby s nami o tom hovorila./ Nie sme Onassisoví dediči!/
Ale aká je tá "prijateľná" suma, tá z r.2004, alebo dnešná, keď
tu za 15 rokov cena pozemkov vzrástla možno o 100%.?
Chobot
17.07.18,20:14
Ak ten vlastník existuje, žije a poznáš jeho adresu, tak je to na dobrej ceste. Aspoň to nie je neznámy vlastník alebo vlastník, o ktorom sa nevie nič.

Treba nechať spraviť znalecký posudok na pozemok. Potom pozrieť inzeráty, za koľko idú pozemky v danej lokalite.

Na základe znaleckého posudku a inzerátov budeš vedieť približnú cenu pozemku a podielu toho spoluvlastníka - pokiaľ sa tie ceny veľmi nebudú líšiť. Ak áno, je na tebe, na ktorú stranu sa pri ponuke prikloníš.

Potom napíš doporučený list s ponukou na vysporiadanie spoluvlastníctva. Tam ponúkne primeranú cenu za jej podiel. Predpokladám, že sa neozve a nebude reagovať.

Môžeš napísať aj druhý list, kde ju upozorníš, že ak s návrhom nebude súhlasiť, budeš postupovať právnou cestou.

Potom spíšeš žalobu na súd, kde navrhneš, aby súd rozhodol, že jej podiel bude vysporiadaný s tebou (resp. s druhým spoluvlastníkom, ak tým spoluvlastníkom nie si ty). Zároveň v žalobe navrhneš cenu a ako dôkaz priložíš ten znalecký posudok (takže si nechaj vyhotoviť aspoň 3-4 vyhotovenia - 2 budeš potrebovať pre súd).

Potom budú pojednávania, možno jedno, možno niekoľko. Celé sa to bude vliecť tak rok až tri, ale nakoniec by súd mal rozhodnúť o vysporiadaní.

Ešte k tej cene - jasné, že sa budú brať do úvahy aktuálne ceny, lebo teraz sa to bude vysporiadavať. Nie tie, ktoré boli pri nadobudnutí podielov.

Na daň a údržbu by som sa na tvojom mieste vykašľal, nevymáhal by som to od nej. Daň je zanedbateľná čiastka a cenu za údržbu by si musela súdu preukázať. Naopak, ona by si mohla uplatniť nájomné za to, že ste užívali jej podiel.

Takže sústreď sa len na vysporiadanie - odkúpenie.
Anina2
17.07.18,21:50
Si praktický človek, vďaka za rady, určite si to dám oceniť znalcom. To, že by chcela nájom za roky užívania ma tiež napadlo.
Anina2
17.07.18,21:57
Andrejka, ja odhadujem, nie som RK, neviem aká cena pozemku / tohto konkrétne/ je teraz, sa nedočítaš...nenájdeš...iba čo ponúkajú v okolí, ako stavebné - a to náš nie je.