deanad
15.08.06,08:50
V článku e-novín z 10.8.06 sa píše "Obsahom zmluvy o kúpe prenajatej veci môže byť tiež právo nájomcu po určitej dobe platnosti nájomnej zmluvy nadobudnúť vlastnícke právo k prenajatej veci bezplatne. Nájomca získa prenajatú vec bez toho, aby bol povinný za ňu zaplatiť kúpnu cenu."
>>> Ktora strana odpisuje v uctovnicve prenajatu vec? >>> Co si dava do nakladov najomca, pokial cez najmy uhrady napr. za 2 roky celu hodnotu napr. stroja, ktory by inak odpisoval 6 rokov? >>> A co prenajimatel? Ma prenajimany stroj evidovat ako tovar, alebo ako HIM, pokial je od zaciatku uz z nazvu Zmluvy jasne, ze ho vlastne predava? >>> DAKUJEM.
mudroš
17.08.06,08:06
Finančný prenájom je z hľadiska účtovníctva definovaný v postupoch účtovania v § 30a ako " ... obstaranie dlhodobého hmotného majetku na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci ... ".
Pre účely dane z príjmu je to v § 2 písm. s). Tu je to trošku iné. Vyžaduje sa aby vlastnícke právo po skončení nájmu bez zbytočného odkladu prešlo na nájomcu a doba trvania nájmu bola aspoň 60% doby odpisovania. Ak nie sú tieto podmienky splnené, nie je to z hľadiska dane z príjmov finančný prenájom, ale obyčajný nájom.
Pozor, ak nájomca kúpi prenajatú vec po skončení nájmu (ak nejde o finančný prenájom) musí ju kúpiť za vyššiu cenu, ako by bola zostatková cena pri rovnomernom alebo zrýchlenom odpisovaní. Ak by kúpil za nižššiu cenu (alebo prevzal bezodplatne), musel by upraviť základ dane o rozdiel už uplatneného nájomného a sumou, ktorú by predstavovali daňové odpisy, ktoré by si mohol uplatniť, keby majetok bol kúpil hneď na začiatku (§ 17 ods.26 písm. b)).
adus12
28.03.09,17:19
Ahojte...prosím nemáte náhodou vzor zmluvy o kúpe prenajatej veci? veľmi by ste mi pomohli.....dakuje velmi pekne
Ikan
27.04.09,11:11
Pripájam sa aj ja, nenájde sa niekto kto by vedel priložiť vzor zmluvy o kúpe prenajatej veci.... ďakujem